Kuidas planeerida ülesandeid Linuxis: sissejuhatus Crontabi failidesse

Croni deemon Linuxis käitab teatud aegadel taustal ülesandeid; see on nagu Windowsi ülesannete ajakava. Lisage ülesandeid oma süsteemi crontab-failidesse vastava süntaksiga ja cron käivitab need teie eest automaatselt.

Crontabi faile saab kasutada varukoopiate, süsteemi hoolduse ja muude korduvate ülesannete automatiseerimiseks. Süntaks on võimas ja paindlik, nii et saate lasta igal aastal ülesannet käivitada iga viieteistkümne minuti tagant või konkreetsel minutil konkreetsel päeval.

Crontabi avamine

Esmalt avage oma Linuxi töölaua rakenduste menüüs terminaliaken. Kui kasutate Ubuntu, võite klõpsata ikooni Dash, sisestada Terminal ja vajutada selle avamiseks Enter.

Kasuta crontab -e kasutajakonto crontab-faili avamiseks käsk. Selle faili käsud töötavad teie kasutajakonto lubadega. Kui soovite käsku käivitada süsteemi lubadega, kasutage sudo crontab -e juurkonto crontab-faili avamiseks käsk. Kasuta su -c “crontab -e” selle asemel, kui teie Linuxi levitamine ei kasuta sudot.

Teil võidakse paluda valida redaktor. Valige Nano, kui see on saadaval, tippides selle numbri ja vajutades sisestusklahvi. Vi ja teisi arenenumaid redaktoreid võivad eelistada kogenud kasutajad, kuid alustamiseks on Nano lihtne redaktor.

Näete Nano-tekstiredaktorit, mille tähistab terminaliakna ülaosas päis „GNU nano”. Kui te seda ei tee, avanes crontab tõenäoliselt vi tekstiredaktoris.

Kui teil pole vi kasutamist mugav, võite sisestada : lõpetage vi sisse ja vajuta selle sulgemiseks sisestusklahvi Enter. Käivitage ekspordi redaktor = nano käsk ja seejärel käivitage crontab -e uuesti, et nanos crontab-fail avada.

Uute ülesannete lisamine

Nano või crontab-faili alaossa kerimiseks kasutage nooleklahve või allapoole suunatud klahvi. # -Ga algavad read on kommentaariread, mis tähendab, et cron ignoreerib neid. Kommentaarid pakuvad lihtsalt teavet faili muutvatele inimestele.

Crontab-faili read kirjutatakse järgmises järjestuses järgmiste vastuvõetavate väärtustega:

minut (0-59) tund (0-23) päev (1-31) kuu (1-12) argipäev (0-6) käsk

Tärni (*) saab kasutada mis tahes väärtuse sobitamiseks. Näiteks tärnide kasutamine kuu jooksul käivitaks käsu iga kuu.

Oletame näiteks, et soovime käsku / usr / bin / example käivitada iga päev kell 12.30. Sisestame:

29 0 * * * / usr / bin / näide

30-minutise tähise jaoks kasutame 29 ja kell 12 hommikul 0-d, kuna minuti-, tunni- ja nädalapäevaväärtused algavad 0. Pange tähele, et päeva ja kuu väärtused algavad 0 asemel 1-st.

Mitu väärtust ja vahemikku

Mitu korda täpsustamiseks kasutage komadega eraldatud väärtusi. Näiteks joon

0,14,29,44 * * * * / usr / bin / example2

töötab / usr / bin / example2 iga tunni ja iga päev 15-minutise märgise juures. Lisage kindlasti kõik uued ülesanded uuele reale.

Väärtuste vahemiku määramiseks kasutage kriipsudega eraldatud väärtusi. Näiteks joon

0 11 * 1-6 * / usr / bin / näide3

töötab / usr / bin / example3 iga päev keskpäeval, kuid ainult aasta esimesel kuuel kuul.

Faili salvestamine

Crontab-faili nanosse salvestamiseks vajutage Ctrl-O ja vajutage sisestusklahvi. Pärast faili salvestamist saate Nano sulgemiseks kasutada otseteed Ctrl-X.

Näete teadet „crontab: installimine uus crontab”, mis näitab, et teie uus crontabi fail on edukalt installitud.