Süsteemitaaste kasutamine operatsioonisüsteemides Windows 7, 8 ja 10

Süsteemitaaste on Windowsi funktsioon, mis aitab lahendada teatud tüüpi krahhe ja muid arvutiprobleeme. Siit saate teada, kuidas see töötab, kuidas seda seadistada ja kuidas seda kasutada, kui asjad lähevad viltu.

Selles artiklis kasutame Windows 10, kuid süsteemitaaste on olnud pikka aega ja töötab Windowsi igas versioonis üsna samamoodi. Siinsed juhised sobivad operatsioonisüsteemidele Windows 7, 8 ja 10 ning kogu protsessi vältel ilmnevad vaid väikesed erinevused.

Mis on süsteemi taastamine?

Kui teie süsteemis on vale tarkvara tõttu valesti - võib-olla installitud rakendus või draiver, mis rikkus midagi olulist -, võib seda olla raske parandada. Süsteemitaaste võimaldab teil taastada Windowsi installi viimase töörežiimi.

Ta teeb seda nii sageli taastepunktide loomisega. Taastepunktid on teie Windowsi süsteemifailide, teatud programmifailide, registrisätete ja riistvaradraiverite hetktõmmised. Taastepunkti saate luua igal ajal, kuigi Windows loob taastepunkti automaatselt üks kord nädalas. Samuti loob see taastepunkti vahetult enne suurt süsteemi sündmust, näiteks uue seadme draiveri, rakenduse või Windowsi värskenduse installimist.

Seejärel, kui midagi läheb valesti, saate käivitada süsteemitaaste ja osutada selle hiljutisele taastepunktile. See ennistab need süsteemi sätted, failid ja draiverid, tagastades teie Windowsi süsteemi sellesse varasemasse olekusse.

Teatud tüüpi probleemide otsimisel võib see olla tõeliselt kasulik. Näiteks kui installite seadme draiveri, mis muudab teie arvuti ebastabiilseks, peate selle draiveri desinstallima. Mõnel juhul ei pruugi draiver korralikult desinstallida või desinstallimisel süsteemifaile kahjustada. Kui kasutate süsteemitaastet ja valite enne draiveri installimist loodud taastepunkti, võib see teie süsteemifailid taastada enne probleemide tekkimist.

Windowsi taastamine võib olla tõeliselt kasulik ka valesti käituva rakenduse või Windowsi värskenduse tekitatud kahju tühistamiseks. Mõnikord võivad rakendused ja värskendused põhjustada probleeme teiste rakenduste või isegi süsteemikomponentidega ja rakenduse desinstallimine ei pruugi kahjustusi tagasi pöörata. Taastamine enne rakenduse installimist punkti saab sageli probleemi lahendada.

Kuidas süsteemitaaste kasutamine minu isiklikke faile mõjutab?

SEOTUD:Mis on parim viis arvuti varundamiseks?

Süsteemi taastamine erineb varukoopiate tegemisest - see töötab spetsiaalselt Windowsi aluseks olevas süsteemis, mitte kõiges kõvakettal. Sellisena ei salvesta süsteemitaaste teie hetktõmmise osana teie isiklike failide vanu koopiaid. Samuti ei kustuta ega asenda ühtegi teie isiklikku faili taastamise ajal. Nii et ärge arvestage, et süsteemitaaste töötab nagu varukoopia. See pole selleks mõeldud. Kõigi teie isiklike failide jaoks peaksite alati olema kindel varukoopia.

Kuidas süsteemitaaste kasutamine minu rakendusi mõjutab?

Kui taastate arvuti varasemasse taastepunkti, desinstallitakse kõik pärast seda installitud rakendused. Taastepunkti loomisel installitud rakendused jäävad endiselt paika. Pärast selle taastepunkti tegemist desinstallinud rakendused taastatakse, kuid väga suure hoiatusega. Kuna süsteemitaaste taastab ainult teatud tüüpi faile, ei tööta taastatud programmid sageli - või vähemalt töötavad need korralikult seni, kuni olete nende installijad uuesti käivitanud.

Windows võimaldab teil täpselt näha, milliseid programme see protsessi läbimisel mõjutab, kuid rakenduste probleemide minimeerimiseks on hea taastada võimalikult värskesse taastepunkti. Samuti on mõistlik luua käsitsi taastepunktid enne suurte installide või seadete muutmist, et teaksite, et saate vajaduse korral naasta väga hiljutisse taastepunkti.

Kas süsteemi taastamine võib eemaldada viirused või muu pahavara?

SEOTUD:Mis on parim viirusetõrje Windows 10 jaoks? (Kas Windows Defender on piisavalt hea?)

Süsteemitaaste ei ole hea lahendus viiruste või muu pahavara eemaldamiseks. Kuna pahatahtlik tarkvara on tavaliselt maetud süsteemi kõikvõimalikesse kohtadesse, ei saa te loota, et süsteemitaaste suudab juurida pahavara kõik osad. Selle asemel peaksite tuginema kvaliteetsele viirusekontrollile, mida ajakohastate.

Kuidas lubada süsteemitaaste

Paljude inimeste jaoks on süsteemitaaste kaitse vaikimisi sisse lülitatud teie põhisüsteemikettale (C :) ja mitte teistele teie arvuti draividele. Teiste jaoks pole süsteemitaaste ühegi draivi jaoks vaikimisi lubatud. Praegu pole üksmeelt, miks see juhtub. Tundub, et see pole seotud sellega, kas Windows oli installitud värske või täiendatud, kui palju kettaruumi teil on saadaval, mis tüüpi draivid teil on või millegi muuga saame aru.

Kui soovite, et süsteemitaaste teid kaitseks, peaksite selle vähemalt oma süsteemidraivi jaoks kindlasti sisse lülitama. Enamikul juhtudel on see kõik, mida vajate, sest kõik asjad, mida süsteemi taastamine kaitseb, asuvad nagunii süsteemiseadmel. Kui soovite teiste ketaste jaoks süsteemitaaste kaitse sisse lülitada - näiteks installige mõned programmid teisele kettale, saate seda teha ka teiega.

Veendumaks, et süsteemitaaste on sisse lülitatud - ja lubage see konkreetsete draivide jaoks -, klõpsake nuppu Start, tippige käsk „taastada” ja klõpsake siis käsku „Loo taastepunkt”. Ärge muretsege. See ei loo tegelikult taastepunkti; see lihtsalt avab dialoogi, kust leiate kõik süsteemitaaste valikud.

Vahekaardi „Süsteemi kaitse” jaotises „Kaitse sätted” näete arvutis saadaolevaid draive ja seda, kas kaitse on iga draivi jaoks lubatud. Kaitse sisselülitamiseks valige loendist draiv ja klõpsake nuppu "Konfigureeri".

(Meie puhul oli süsteemitaaste meie C: draivi jaoks juba lubatud. Kui see pole teie süsteemis, on see esimene draiv, mille soovite selle tõenäoliselt lubada.)

Klõpsake avanevas dialoogis „Süsteemikaitse“ suvandil „Lülita süsteemikaitse sisse“, reguleerige liugur „Maksimaalne kasutus“ kõvakettaruumi mahuga, mida soovite süsteemi taastel kasutada, ja seejärel klõpsake nuppu „OK“. ”

Seejärel saate dialoogi Süsteemi atribuudid väljumiseks uuesti klõpsata nupul „OK”. Pange tähele, et kui Windows loob taastepunkti (või loote selle käsitsi), loob süsteemitaaste taastepunkti kõigile draividele, millel on süsteemikaitse lubatud.

Kuidas luua taastepunkti

Nagu me varem mainisime, loob süsteemitaaste automaatselt taastepunktid nädalas ja alati, kui juhtub mõni suurem sündmus, näiteks rakendus või draiveri installimine. Taastepunkti saate ka ise luua, kui soovite. Vajutage nuppu Start, tippige käsk „taastada” ja klõpsake siis käsku „Loo taastepunkt”. Klõpsake vahekaardil "Süsteemi kaitse" nuppu "Loo".

Sisestage oma taastepunkti kirjeldus, mis aitab teil meeles pidada, miks selle lõite, ja klõpsake siis nuppu „Loo”.

Taastepunkti loomiseks võib kuluda umbes 30 sekundit ja süsteemitaaste annab teile teada, kui see on tehtud. Klõpsake nuppu „Sule“.

Kuidas taastada oma süsteem varasemas taastepunktis

Okei, nii et teil on süsteemitaaste lubatud ja olete olnud hoolikas taastepunktide loomisel alati, kui oma süsteemiga jama ajate. Siis, ühel saatuslikul päeval, juhtub paratamatus - teie süsteemiga läheb midagi valesti ja soovite taastada varasema taastepunkti.

Taastamisprotsessi alustate samalt vahekaardilt "Süsteemikaitse", kus seadistate süsteemitaaste suvandid. Vajutage nuppu Start, tippige käsk „taastada” ja seejärel klõpsake nuppu „Loo taastepunkt”. Klõpsake vahekaardil "Süsteemi kaitse" nuppu "Süsteemi taastamine".

Süsteemitaaste viisardi tervitusleht annab teile protsessi lühikirjelduse. Jätkamiseks klõpsake nuppu „Järgmine“.

Järgmisel lehel kuvatakse saadaolevad taastepunktid. Vaikimisi kuvatakse tõenäoliselt ainult automaatne iganädalane taastepunkt ja kõik teie loodud käsitsi taastepunktid. Enne rakenduse või draiveri installimist loodud automaatse taastepunkti kuvamiseks valige suvand „Kuva rohkem taastepunkte”.

Valige soovitud taastepunkt - pidage meeles, et viimane töötav taastepunkt on ideaalne - ja seejärel klõpsake nuppu „Otsi mõjutatud programme”, et süsteemitaaste tuvastaks kõik protsessid, mis desinstallitakse.

Süsteemitaaste esitab teile kaks loendit. Ülemine loend näitab teile programme ja draivereid, mis kustutatakse, kui taastate Windowsi valitud taastepunkti. Alumises loendis on programmid ja draiverid, mida protsess võib taastada. Jällegi ei pruugi isegi taastatud programmid ja draiverid enne täieliku uuesti installimist korralikult töötada.

Kui olete taastamiseks valmis, klõpsake soovitud taastepunkti ja seejärel klõpsake nuppu Edasi. Pange tähele, et saate skannimisetapi vahele jätta ja klõpsata lihtsalt nupul Edasi, kuid enne protsessi alustamist on alati hea näha, milliseid rakendusi see mõjutab.

Järgmisena palutakse teil taastamine kinnitada. Veenduge, et olete valinud õige taastepunkti, ja klõpsake nuppu „Lõpeta”.

Süsteemitaaste teatab teile, et pärast selle käivitamist ei saa taastamisprotsessi katkestada. Alustamiseks klõpsake „Jah”.

Windows taaskäivitab teie arvuti ja alustab taasteprotsessi. Kõigi nende failide ennistamine võib võtta mõne aja, enne kui taastate kõik need failid - planeerige vähemalt 15 minutit, võib-olla kauemgi, kuid kui teie arvuti taaskäivitub, töötate teie valitud taastepunktis. Nüüd on aeg testida, kas see lahendas teie probleemid. Ja pidage meeles, et süsteemitaaste loob enne taasteprotsessi sooritamist täiendava taastepunkti, nii et saate alati oma toimingud tagasi võtta, tehes sama protsessi ja valides uue taastepunkti.

Muud võimalused süsteemiprobleemide lahendamiseks

Kui süsteemitaaste teie probleemi ei lahenda, võite mõningate probleemide lahendamiseks kasutada muid viise, mille lahendamiseks süsteemitaaste on mõeldud.

Kui probleemi põhjustas hiljutine värskendus, võite vaadata selle Windowsi värskenduse desinstallimist või naasmist Windows 10 eelmisele ehitisele. See peaks lahendama probleemid, mis võivad ilmneda Windows Update'i tõttu, ja probleemid teie konkreetse riistvara ja tarkvaraga.

SEOTUD:Uuenduste tagasivõtmine ja desinstallimine Windows 10-s

Kui arvate, et teie süsteemifailid on rikutud - või soovite lihtsalt seda kontrollida, võite proovida kasutada rikutud süsteemifailide otsimiseks ja parandamiseks süsteemifailide kontrollijat.

Kui installisite värskendus- või riistvaradraiveri ja probleem algas pärast seda, saate draiveri desinstallida või värskendada ja blokeerida nende automaatse installimise.

SEOTUD:Kuidas käivitada turvarežiimis Windows 10 või 8 (lihtne viis)

Kui Windows ei käivitu korralikult, nii et te ei saa seda teha, saate käivitada turvarežiimi. Võite külastada ka ekraani "Täpsemad käivitusvalikud" - need ilmuvad automaatselt, kui Windows 10 ei saa normaalselt käivitada - ja kasutada seal olevaid suvandeid.

Turvarežiimist on kasu ka siis, kui mingil põhjusel ei saa süsteemitaaste teie arvutit valitud taastepunkti taastada. Võite käivitada turvarežiimi ja proovida sealt uuesti süsteemi taastamist käivitada. Üks suur hoiatus, nagu lugeja Straspey oli piisavalt hea välja tuua. Kui taastate turvarežiimist taastepunkti, ei loo süsteemitaaste protsessi käigus uut taastepunkti, mis tähendab, et teil pole võimalust taastamist tagasi võtta.

SEOTUD:Kõik, mida peate teadma selle arvuti lähtestamise kohta Windows 8 ja 10

Windows 10-l on ka kaks taastetööriista, mida saate kasutada, kui kõik muu ebaõnnestub. Funktsioon „Lähtesta arvuti” võib taastada Windowsi tehase vaikeseisundi või Windowsi puhta installimise, hoides teie isiklikud failid puutumata.

Süsteemitaaste ei ole lahendus kõigile, kuid see võib lahendada üllatavalt palju probleeme ja kahjuks on see viimastel aastatel kõigi Windowsi muude taastetööriistade keskel mõnevõrra alahinnatud. Süsteemitaaste on siiski peaaegu alati väärt proovimist, enne kui jõuate drastilisemate meetmeteni.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found