Miks ma ikkagi kasutan 34-aastast IBM Model M klaviatuuri

Maailmas, kus kiiresti muutuv tehnoloogia tunneb end üha enam ühekordselt kasutatavana, jääb minu arvuti seadistuses püsivaks üks asi: minu 34-aastane IBM 101-klahviga täiustatud klaviatuur, tuntud ka kui M-mudel. Sellepärast ei loobu ma kunagi selle klõpsatusest võtmed ja ideaalne paigutus.

M mudeli päritolu

1981. aasta IBM-i arvutil oli 83-klahviline klaviatuur (üldtuntud kui “Model F”). Retsensendid imetlesid seda üldiselt, kuid mõned kritiseerisid selle paigutuse elemente ja mõnda ebamugavat võtmekujundit. Muidu oli tegemist üksuse metsalisega - raske ja vastupidav, kumerduva vedrulülitiga, mis andis sellele tööstusliku tunde.

Aastaid tagasi vestlesin e-posti teel IBM-i veterani David Bradleyga, kes töötas algupärase IBM-i arvutiga. Ta ütles mulle, et aastatel 1983-1984 moodustas IBM algse klaviatuuri kriitika lahendamiseks kümne inimese töögrupi, et need saaksid palju parema asenduse pakkuda. Nad kaalusid kasutatavuse uuringuid, ergonoomikat ja tarbijate tagasisidet. Nad vaatasid ka konkurentide populaarseid kujundusi, näiteks terminali klaviatuuri DEC LK201, mis populariseeris pööratud-T nooleklahvide paigutust.

Tulemuseks oli 101-võtmeline IBM Enhanced Keyboard. Esmakordselt ilmus see terminali jaoks 1985. aastal ning PC XT ja AT masinate jaoks 1986. Kui enamik inimesi viitab mudelile M, räägivad nad tavaliselt sellest klaviatuurist, ehkki see viitab tehniliselt sarnaste omadustega tooteperekonnale. .

Mudel M oli uuenduslik, kuna eraldas paigutuse neljaks erinevaks alaks: kirjutus, numbriklahvistik, kursori / ekraani juhtimine ja funktsiooniklahvid. See lisas mõlemale küljele Alt- ja Ctrl-klahvid ning kaks täiendavat Fn-klahvi. Mitmel klahvil oli ka suurem löögipiirkond ning klahv Esc (nendel päevadel nupp „Tagasi / Välju”) oli isoleeritum, et vältida inimeste tahtmatut löömist.

Ka IBMi täiustatud klaviatuur oli kulutõhusam kui varasem mudel F. Paljud metallosad asendati plastikuga ja kõverduvate vedrude all olev membraanplekk asendas mahtuvuslikud lülitid.

See aga ei tähenda, et need kokkuhoid oleks tarbijale üle kantud. 1986. aastal maksis IBMi täiustatud klaviatuur 295 dollarit, mis võrdub tänapäeval umbes 695 dollariga. See on tõsine tainas - aga saite siiski tõsise klaviatuuri.

Kuidas sain mudeli M külge

1990. aastate alguses kasutasin BBSingi jaoks Fujitsu klaviatuuri 101-klahvilise täiustatud paigutusega. Leidsin, et saan sinna umbes 50 protsenti kiiremini kirjutada kui muude paigutustega klaviatuurid. Siis saabusid pimedad ajad. Valasin oma Fujitsule nii palju sooda, et see läks lõpuks katki. Umbes järgmise kümnendi jooksul kasutasin odavaid klaviatuure, mis olid kaasas kasutatud arvutikloonidega.

Umbes 2001. aastal sain kohalikult hamfestilt oma esimese Model M klaviatuuri tasuta, kui müüja kinkis mulle IBM PC AT, mida ta ei tahtnud oma auto juurde tagasi vedada. See vajus minu kollektsiooni osana kuni 2006. aasta lõpuni.

Kui asusin professionaalselt kirjutama, leidsin end igatsevat kindla 101-klahvilise paigutusega klaviatuuri, nagu Fujitsu, järele. Sain Model M kapist välja ja tänu AT-to-PS / 2 klaviatuuri pistikuadapterile sain seda kasutada oma tolleaegses arvutis. Mulle meeldis see kindlasti, sest võtsin selle lahti PC maailm aastal ja ma pole sellest alates vait olnud.

Miks ma ikkagi kasutan mudelit M

Nii, jah, ma kasutan endiselt iga päev oma esimest Model M klaviatuuri, mis on ehitatud 13. augustil 1986. Heck, ma kasutan seda praegu. Olen viimase 30 aasta jooksul kasutanud sadu muid klaviatuure, kuid tulen paljudel põhjustel selle juurde tagasi. Seletan, miks.

Plaan

Ma väidan, et 101-klahviline IBM Enhanced Keyboard on ideaalne arvutiklaviatuuri paigutus. Seda jäljendati laialdaselt, nii et peaaegu kõik tunnevad seda. Pärast selle kasutamist üle 25 aasta tean täpselt, kus kõik on, ilma et peaksin alla vaatama.

Mõned kritiseerivad suurtäheluku võtme asukohta täiustatud paigutusel, väites, et seal peaks olema hoopis Ctrl, nagu see oli varasematel paigutustel. Ma saan sellest aru, kuid mul pole olnud keeruline vajutada klahvi Ctrl, kui seda vaja on.

Sellel on täpselt õige arv võtmeid

Oli aeg, kus iga 101-klahvilise standardi ületav lisavõti (Ameerika klaviatuuridel igatahes) nõudis spetsiaalset draiverit õigeks kasutamiseks. Nii et vaikimisi oli iga klahv, mida Model M-l polnud, tüütu.

Mõni klaviatuur sisaldas klahve edasi-tagasi liikumiseks, helitugevuse reguleerimiseks ja muuks. Õnneks on need päevad enamasti möödas, tänu USB HID standardile. See on muutnud mõned neist lisavõtmetest potentsiaalselt universaalseteks tänapäevastes operatsioonisüsteemides.

Ma eelistan mudeli M minimalismi. Olin 26 aastat Windowsi-vastane võtmehoidja. Mulle ei meeldinud see enamasti seetõttu, et see takistas tuttavat klaviatuuripaigutust, mida kasutasin MS-DOS-i mängude mängimisel Hukatus ja Veri 1990ndatel.

Täna lähenen Windowsi kiirklahvide (beebi sammud sülearvutile) eelistele. Mulle ikka ei meeldi, et Windowsi võti on Ctrl ja Alt vahel kinni. Mul on hea meel, et see pole minu mudelil M, kuid võiksin katsetada selle kaardistamist harva kasutatava võtmega.

See kõlab ja tunneb rahulolu

Kui olete kunagi kasutanud elektrilist kirjutusmasinat, saate aru mudeli M kombatavast ja kuuldavast tagasisidest. Alati, kui vajutasite IBM Selectricu klahvi, kuulsite, et tüüpkuul tabas paberit. Kiire mehaanilise liikumise hoog vibreeris kogu masinat.

Salajane kaste igas M-mudeli klaviatuuris on mehhanism, mida nimetatakse kummarduva vedru ajamiks. Iga klahv surub kokku pisikese vedru, kuni see äkitselt vastu silindri külge klõpsates heliseb. Samuti surub vedru iga võtme alla pisikese pöörleva klahvi, mis registreerib klahvivajutuse all oleval membraanil.

Tänu libisevatele vedrudele teate alati, kui olete klahvi vajutanud. Kõrge kvaliteedi tõttu teate ka, et arvuti on võtme registreerinud. Sama ei saa öelda odavate kummist kuppelklaviatuuride kohta.

Seetõttu on Model M kuulsalt lärmakas. Iga klahvivajutus genereerib kaks klõpsu, nii et see kõlab peaaegu nagu kirjutaksite tegelikust kiirusest kaks korda rohkem. Kui kirjutan kunagi telefonikõne ajal, vaikib teises otsas olev inimene tavaliselt ja ütleb siis midagi sellist: „Püha lehm! Mis see oli?!"

See on vastupidav

Jällegi on minu mudel M 34-aastane. Olen seda 14 aastat peaaegu vahetpidamata kasutanud. See toimib endiselt täpselt nagu uhiuus klaviatuur. Puuduvad valesti registreeritud klahvivajutused, katkised klahvistikud ega kulunud tähed. Võrrelge seda odavate kummist kuppelklaviatuuridega. Need lagunevad vaid mõne aasta pärast rasket kasutamist.

See jääb panema

Minu mudeli M klaviatuur kaalub sisemise terasplaadi tõttu üle viie naela, mis võib tõenäoliselt peatada väikese kaliibriga kuuli. Plastik on paks, karm ja hoolimata kõrgest vanusest, pole sellel endiselt pragusid. See jääb täpselt sinna, kuhu ma selle panin, ja ei liigu trükkimise ajal ringi.

See on paindlik

Paljud Model M klaviatuuri varasemad mudelid sisaldavad moodulkaabli pistikut. See võimaldas teil kaabli välja vahetada, kui see purunes, või vahetada AT PS-2 pistikukaabliga. Samuti sisaldasid paljud Model Ms kaheosalisi eemaldatavaid klahvistikke. See tegi võtmete soovi korral hõlpsaks ümberkorraldamiseks. Vigastatud võtmekaarti (mis oli haruldane) oli samuti lihtne asendada, kui teil olid osad doonoriklaviatuurilt.

See on minimaalselt stiilne

Mudeli M disain on alahinnatud ja stiilne. Timmimiseks pole räpast logo, kaunist nurgelist tööstusdisaini ega pimestavaid RGB LED-e. Visuaalselt on see just see, mis see olema peaks: klaviatuur.

See on nagu vana sõber

Kuna tehnoloogia muutub kogu aeg nii kiiresti, on lohutav teada, et killuke IBMi ajaloost on endiselt kasulik, kui niidan läbi lõputu kiiremate arvutite paraadi.

Ma naudin selle konkreetse klaviatuuri ainulaadset iseloomu ja tunnen uhkust selle meisterlikkuse üle.

Saate ka ühe

Kui soovite proovida M-mudelit, saate seda teha mitmel viisil. Selle saate eBayst või hankige seda õuemüügis, kirbuturgudel või säästupoodides. Saidid nagu ClickyKeyboards pakuvad renoveeritud mudeleid. Samuti saate Unicompist osta moodsa mudeli M järeltulija.

PS / 2 ajastul valmistatud M-mudeli klaviatuurid pole eriti haruldased - mõnede hinnangute kohaselt toodeti neid üle 10 miljoni. Niisiis hõljub neid endiselt palju, tõenäoliselt kappides, pööningutel, garaažides ja keldrites.

Tegelikult, kui teie süda on seatud vintage mudelile, soovitaksin sõprade ja sugulaste seas ringi küsida. Kui neil on IBMi kaubamärgiga arvuti alates 1980. aastate keskpaigast kuni lõpuni kuni 1990. aastate keskpaigani, on tõenäoline, et neil on ka Model M klaviatuur. Küpsetage neile mõned küpsised ja küsige selle kohta järgmine kord, kui peatute.

Kuidas ühendada mudel M kaasaegse arvuti või Maciga


Mudeli M ühendamiseks kaasaegse arvuti või Maciga vajate adapterit, mille saate ühendada USB-pordis oleva vanaaegse kaabli (PC AT või PS / 2) külge. Tavaliselt saate Amazonist PS / 2 5–7 dollarini USB-lahendusteks, mis toimivad hästi, kuid võivad aeg-ajalt häirida.

EBayst leiate umbes 40 dollarit ka spetsiaalsema adapteri, nagu see entusiastide loodud AT-USB-mudel. Samuti on võimalik osta integreeritud USB-muunduriga kaabel, mis ühendatakse otse Model M tagaküljel asuva modulaarse SDL-porti, kui teie seadmel seda on.

Nende muundurite korral käitub Mudel nagu standarditele vastav USB-klaviatuur plug-and-play. See tähendab, et saate seda kasutada Windowsi, macOS-i ja Linuxi (või isegi Haiku korral, kui tunnete innukust). Mõned inimesed ühendavad need isegi oma iPadiga.

Windowsi klahvide dilemma lahendamine

Kui teile meeldib Windowsi võti ja muretsete, et võite selle vintage-mudeli M kasutamisel igatseda, siis ärge kartke. Windowsi klahvi on võimalik kaardistada teisele, mida võite harva kasutada, näiteks Caps Lock või Right Alt. Mudel M klaviatuuril on ka tänapäevaseid variatsioone, mis sisaldavad Unicompi valmistatud Windowsi võtit.

Samuti, kui teile meeldivad helitugevuse reguleerimisnupud, võib olla võimalik need kaardistada mudeli M kerimislukustuse ja pausi (katsetan selle ideega varsti.)

Tänu arvutitehnoloogia pidevalt kiirenevatele täiendustsüklitele on levinud eksitus, et vana arvutitehnika on vaikimisi alati vananenud. Tänu Model M-le teame aga, et see pole lihtsalt tõsi. Ma kahtlustan, et tähelepanelikud masinakirjutajad naudivad Model M klaviatuure veel aastakümneid. Head kirjutamist!


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found