Mis on rikutud fail ja kas on võimalik seda tagasi saada?

Rikutud faile ei juhtu tänapäevastes arvutites, kus on rakendatud häid turvameetmeid, liiga sageli. Aga kui nad seda teevad, võib see olla õudusunenägu. Vaatame rikutud failide levinumaid põhjuseid, kuidas saate neid ennetada ja mida saate teha, kui see juhtub.

Miks failid rikutakse?

Tavaliselt rikutakse failid kettale kirjutamise ajal. See võib juhtuda mitmel viisil, neist kõige tavalisem on see, kui rakendus salvestab faili salvestades või luues vea. Kontorirakendus võib dokumendi salvestamisel valel ajal tõrke tekkida. Tihendusrakendusel võib arhiivi loomisel tekkida probleeme. Teie varundusrakendusel võib varunduse välja kirjutamisel olla probleeme. Teie brauseril (või mõnel muul allalaadimisrakendusel) võib olla isegi probleeme allalaaditud faili kettale kirjutamisega.

Sageli märkavad need rakendused viga ja annavad teile teada, et midagi läks valesti, andes teile võimaluse uuesti proovida. Mõnikord pole teil aimugi, et midagi läks valesti, kuni proovite faili hiljem avada.

Loomulikult on ka muid põhjuseid, miks failid võivad rikutud olla.

Kui sulgete arvuti, peaks see sulgema kõik failid, mis see on korralikult avatud (või annab teile võimaluse seda teha). Kui seda ei juhtu - näiteks kui kaotate toite või kui arvuti jookseb kokku -, pole tal võimalust faile õigel viisil sulgeda. See võib põhjustada kõigi avatud failide, sealhulgas mitte ainult teie dokumentide, vaid isegi operatsioonisüsteemi failide, rikkumise.

SEOTUD:Halbade sektorite seletus: miks kõvakettad saavad halbu sektoreid ja mida saate sellega teha

Kõvakettaga seotud probleemid võivad põhjustada ka rikutud faile. Mõnikord võib teie rikutud fail olla osa palju suuremast probleemist, näiteks draivi halva füüsilise sektori korral. Mõnikord on väiksemad vead - näiteks ristsidemetega fail või kadunud klaster - süüdi teie failide rikkumisprobleemides ega tähenda ilmtingimata kõvaketta riket.

Ja lõpuks võivad muidugi pahavara ja viirused põhjustada ka korruptsiooni, ehkki sel juhul on see pigem tahtlik kui juhuslik.

Kuidas kaitsta rikutud faile

SEOTUD:Mis on parim viis arvuti varundamiseks?

Kõigepealt on rikutud failide eest kaitsmiseks parim asi see, kui te oma arvutit regulaarselt varundate. Ja pange tähele, et pilvemälu ja muud failide sünkroonimisvalikud ei pruugi töö tegemiseks piisavad. Kui teie kohalikul kettal on rikutud fail, mis seejärel teie pilvemällu sünkroonitakse, pole teil sellest failist tegelikult head varukoopiat. Kui loodate pilvemällu, veenduge vähemalt, et teil oleks võimalus failide varasemad versioonid meelde kutsuda (näiteks Dropboxis).

Alati on kõige parem kasutada tõelist varunduslahendust, näiteks Failiajalugu (Windowsis), Time Machine (macOS-is) või Backblaze, mis kõik võimaldavad teil taastada mitu varasemat failiversiooni.

Järgige ennetamise kontroll-loendit ja veenduge, et teie arvuti oleks kaitstud viiruste ja pahavara eest. See hõlmab lisaks hea viirusetõrjerakenduse käitamisele ka terve mõistuse kasutamist sirvimisel ja allalaadimisel.

SEOTUD:Kuidas valida oma arvuti katkematu toiteallikas (UPS)

Ja lõpuks võiksite kaaluda investeerimist katkematusse toiteallikasse (UPS), et kaitsta arvutit toite kadumisel ootamatute seiskamiste eest. UPS töötab aku varukoopiana, mis pakub teile puhvrit elektrikao vastu. Tavaliselt saavad nad teie arvutit varustada mõnest minutist kuni ühe tunni või rohkem, andes teile piisavalt aega arvuti korralikuks väljalülitamiseks. Hea UPS-i olemasolu aitab vältida rikutud failide halba väljalülitamist, vaid võib põhjustada ka riistvaraprobleeme.

Mida saate teha, kui fail on rikutud?

Kui teil on rikutud fail, on kõige parem proovida see fail uuesti allikast haarata. Laadige see uuesti alla, kui sealt selle hankisite, või laske kellelgi fail teile uuesti saata.

SEOTUD:Kuidas parandada rikutud Windowsi süsteemifaile käskudega SFC ja DISM

Rikutud süsteemifailide (ootamatu seiskamise, halva värskenduse või pahavara puhul) korral võite alati proovida midagi sellist nagu Windowsi sisseehitatud süsteemifailide kontrollija. See otsib teie süsteemi rikutud süsteemifailide osas ja asendab need siis originaalidega.

Enne seda on siiski parem proovida probleemi põhjus kõrvaldada. Pahavara korral peate kõigepealt veenduma, et olete selle pahavara arvutist eemaldanud. Kui kahtlustate, et probleemi põhjustas halb värskendus, võite selle värskenduse taastada.

Kui teie rikutud fail on teie loodud dokument, on teie võimalused kahjuks piiratud. Mõni rakendus (näiteks see, mis sisaldub Microsoft Office'is) salvestab teie dokumendi mitu versiooni automaatselt, võimaldades eelmise versiooni avada, kui praegune versioon rikutakse.

SEOTUD:Kuidas kaotatud või rikutud dokumenti taastada Microsoft Word 2016-s

Kui teil pole eelmise versiooni avamise luksust, võite faili parandada või vähemalt selle teksti taastada. Jällegi pakuvad Microsoft Office'i rakendused sisseehitatud tööriistu kaotatud või rikutud dokumentide taastamiseks, nagu ka mõned muud programmid. Isegi kui saate teksti taastada ainult dokumendist, saate faili taastamisel palju aega kokku hoida.

Seal on ka mitmeid rakendusi, mis väidavad, et nad saavad taastada erinevat tüüpi rikutud faile. Mõni on tasuta ja teine ​​palgaga, kuid tõsi on see, et enamik ei tööta eriti hästi. Ja vähesed, mida testisime, olid paisunud kaasrakenduste või halvemal juhul pahavaraga. Arvestades seda, soovitame neid lihtsalt mitte kasutada.