Mida teha, kui kõvaketas ebaõnnestub

Nagu iga riistvara, võivad ka kõvakettad ebaõnnestuda. Eriti mehaanilistel kõvaketastel on liikuvad osad, mis võivad (ja lõpuks ka enam) töötamise lõpetada. Isegi pooljuhtkettad, millel pole liikuvaid osi, võivad ebaõnnestuda. Igal ajamil on piiratud eluiga, enne kui see koppaga pihta saab.

SEOTUD:Mis on parim viis arvuti varundamiseks?

Sellepärast peaks teil alati olema hea varukoopia - ühel päeval ei tööta teie kõvaketas ja te ei pruugi seda ennustada. Kuid kui teie draiv käitub veidi viletsalt, võite selle tabada enne, kui see täielikult sureb.

Kuidas öelda, kas draiv ebaõnnestub või on ebaõnnestunud

Ajami tõrkeid on mitu erinevat tüüpi. On selge, et teie draiv lakkab täielikult töötamast. Võib-olla ei tunne arvuti teie käivitamisel isegi seda ära ja näete teadet, mis ütleb, et teie arvutil pole kõvaketast, või võib-olla teie arvuti käivitub ja lihtsalt ei saa käivitamisprotsessi läbi.

On ka peenemaid draivirikke, kus draiv näib töötavat ... kuid on probleeme. Teie arvuti võib aeg-ajalt külmuda, võite draivist kuulda ebatavalisi helisid, andmete rikutust või arvuti võib avastada draivi vigaseid sektoreid.

Igasugune mehaanilise ajami klõpsatusemüra on halb märk. See näitab, et pea, mis loeb ja kirjutab draivi plaatide andmeid, on ebaõnnestunud. Edasiste kahjustuste vältimiseks on parem draiv täielikult välja lülitada ja kui vajate oma andmeid tagasi, kasutage professionaalset andmete taastamise teenust. Tahkis-ajamilt ei kuule imelikke hääli, kuna neil pole liikuvaid osi.

Tehke S.M.A.R.T. Kontrollima

SEOTUD:Kuidas näha, kas teie kõvaketas sureb koos S.M.A.R.T.

Kui olete mures, et teie kõvaketas võib ebaõnnestuda, saate kontrollida selle SMART-olekut. SMART tähistab enesekontrolli-, analüüsi- ja aruandlustehnoloogiat ning teie kõvakettal on tehnoloogia, mis püüab tuvastada, kas see ebaõnnestub, ja teile öelda.

Siin on mõned suured hoiatused. Esiteks ei tööta SMART alati ideaalselt. Isegi kui kõvaketas ebaõnnestub, võib see siiski öelda, et SMART-olek on korras. Isegi kui kõvaketas hakkab läbi kukkuma, ei pruugi see teile SMART-hoiatust anda enne, kui see täielikult töötab.

Kui soovite kontrollida SMART-olekut, saate seda teha kolmanda osapoole tööriistaga nagu CrystalDiskInfo. Halb tervislik seisund on selge märk, et teie sõit tegelikult ebaõnnestub. Muidugi eeldab see, et saate tegelikult kõigepealt Windowsi käivitada. Kui teie draiv on nii kaugel, et te ei näe, ei saa te SMART-olekut sel viisil näha. Siiski näete draivi SMART-olekut oma arvuti BIOS-i või UEFI püsivara seadete ekraanil. Kui teie arvutis kuvatakse S.M.A.R.T. käivitamisel tõrketeade, see on selge märk, et ka teie kõvaketas sureb.

Kuidas kinnitada, et see on riistvaraprobleem

See, et teil on süsteemiprobleeme, ei tähenda, et teil oleks kõvaketas surnud või suremas. Oluline on teha mõned põhilised tõrkeotsingud, et tuvastada, kas teie kõvaketas on tegelikult probleem.

Näiteks kui teie arvuti ei tuvasta draivi käivitamise ajal, peaksite selle korpuse avama ja kontrollima kaableid, mis ühendavad kõvaketta emaplaadi ja toiteallikaga. Eemaldage kaablid ja ühendage need uuesti sisse, tagades kindla ühenduse. Kõvakettal võib olla lihtsalt lahti tulnud kaabel.

Võite minna ka oma arvuti BIOS-i või UEFI püsivara ekraanile ja vaadata, kas arvuti on draivi tuvastanud. Kui teie arvuti näeb draivi ja ei saa lihtsalt seda käivitada, on see märk sellest, et draiv võib olla katki (või et seal on tarkvaraprobleem). Kui teie arvuti draivi ei näe, võib see olla millegi küljest lahti ühendatud - või võib see ebaõnnestuda nii tõsiselt, et seda ei saa tuvastada.

Mõni probleem viitab selgelt riistvaraprobleemile. Näiteks kui teie mehaaniline kõvaketas annab imelikke helisid, on see riistvaras peaaegu kindlasti draivi rike.

SEOTUD:Mida teha, kui Windows ei käivitu

Kui teie süsteem ei saa draivilt käivituda, võib teie Windowsi install lihtsalt kahjustatud olla. Mõelge Windowsi arvutisse uuesti installimisele ja vaadake, kas see lahendab teie probleemi. Soovi korral võite proovida oma failide varundamist Windowsi installiplaadilt või Linuxi reaalajas süsteemilt, kuid see ei pruugi olla võimalik, kui teie kõvaketas tõepoolest ebaõnnestus. Tegelikult, kui teie Linuxi live-süsteem ei näe draivi, on see hea näitaja, et see võib ebaõnnestuda. Kui teil õnnestub teisest küljest oma failid varundada ja Windows uuesti installida, viitab see siiski sellele, et teie kõvaketas töötab korralikult ja teil oli tarkvara probleem.

Muud probleemid, mis teil arvuti kasutamisel tekivad, nagu külmutamine ja andmete rikkumine, võivad olla põhjustatud pahavara või muudest Windowsi süsteemiprobleemidest. Käivitage skannimine eelistatud viirusetõrjeprogrammiga ja proovige Windowsi lähtestada või uuesti installida, kui teie opsüsteem ei tööta korralikult.

SEOTUD:Kuidas lahendada kõvaketta probleeme Chkdskiga operatsioonisüsteemides Windows 7, 8 ja 10

Pidage meeles, et süsteemi külmumine ja andmete rikkumine võib tekkida ka muude riistvarakomponentide tõrke tõttu, nagu teie RAM, emaplaat või toiteallikas. Saate käivitada mälutesti, et kontrollida, kas teie RAM töötab korralikult, kuid on raskem kindlaks teha, kas teil on emaplaadil või mõnel muul riistvarakomponendil mõni probleem.

Samuti võite Windowsi tööriista Check Disk (või ChkDsk) kasutada halbade sektorite leidmiseks. Vigased sektorid võivad viidata draivi rikkele.

Kuidas andmeid nurjunud kettalt välja saada

Nii et olete mõne tõrkeotsingu teinud ja olete kindel, et draiv ebaõnnestub. Kui draiv on nurjumisel, kuid pole veel täielikult ebaõnnestunud, soovite hankida kõik olulised andmed, mida te pole varundanud kohe. Nagu me eespool mainisime, peate võib-olla käivitama Windowsi installiprogrammi kettale või reaalajas Linuxi süsteemile ja proovima ainult olulisi faile oma kettalt teisaldada. See võib lubada teil mõningaid faile taastada, isegi kui teie süsteem ei saa oma operatsioonisüsteemi käivitada ja draivilt käivitada, ilma et see kokku kukuks.

Võite proovida ka kõvaketast tõmmata ja teise arvutiga ühendada. Kui draiv on osaliselt ebaõnnestunud, võite mõne olulise faili sellest kopeerida. Võimalik, et saate kasutada ka sellist tööriista nagu Piriform’s Recuva, mis lubab kahjustatud ketastelt taastumist. See ei toimi, kui ajam on tõepoolest parandamata kadunud.

Pidage meeles, et kui ketas ei tööta, võib ajami sisselülitamine põhjustada selle kiirema rikke või kahjustuda järjest rohkem. Kui teil on tõeliselt kriitilisi andmeid, olete valmis taastamiseks kulutama palju raha, on tõenäoliselt kõige parem draivi käitamine lõpetada ja viia see professionaalsesse andmete taastamise teenusesse.

Andmete taastamine professionaalse andmete taastamise teenuse abil

SEOTUD:Mis on parim viis arvuti varundamiseks?

Isegi kui te ei saa oma andmeid draivilt välja tuua, võib siiski olla võimalus neid taastada.

Loodetavasti ei vaja te kunagi andmete taastamise teenust. Kui teil on häid ja ajakohaseid varukoopiaid, on surnud kõvaketas kergesti ületatav probleem. Hankige lihtsalt oma arvutile uus kõvaketas, installige Windowsi operatsioonisüsteem uuesti ja taastage oma andmed varukoopiast. Te olete mõne tunni jooksul valmis ja töötab.

Kui teil pole ajakohaseid varukoopiaid, muutuvad asjad palju karmimaks. Professionaalsed andmete taastamise teenused on olemas ja need avavad draivi puhtas ruumis, vahetavad draivi sees oleva pea ja proovivad teie andmed uue peaga magnetvaagnatelt ära saada.

Nagu võite ette kujutada, on need teenused väga kallid ja pole mingit garantiid, et saate oma andmed tegelikult tagasi saada. Kuid kui teil on olulisi ettevõtteandmeid või midagi asendamatut, mida te ei saa oma kettalt maha jätta, on see teie ainus võimalus. Kustutatud andmete taastamiseks võite pöörduda ka nende teenuste poole.

Kui te ei soovi andmete taastamise eest maksta

Kui teil on kriitilisi andmeid, mida vajate tagasi, peaksite lihtsalt pöörduma professionaalse andmete taastamise teenuse poole. Tõesti, ärge proovige seda ise teha.

SEOTUD:Ask How-To Geek: andmete päästmine kõvaketta külmutamise, taustapiltide vahetamise ja tekstsõnumite saatmise teel

Kuid kui olete draivist loobunud ja soovite oma andmeid tagasi, kuid teate, et ei kuluta raha professionaalseks andmete taastamiseks, võite proovida mõnda asja. Väidetavalt on ajami külmutamine - jah, sõna otseses mõttes sügavkülma asetamine - mõnele inimesele abiks. Me pole täiesti kindlad, kas see on linnalegend või mitte, või kas see töötas vanemate draivide ja mitte tänapäevaste draivide puhul. Kui see siiski töötab, töötab see ainult mehaaniliste ajamite, mitte tahkis-ajamite puhul. Mõned inimesed väidavad, et kui ajamil jahtuda lubatakse, võib see natuke stabiilselt töötada, mis võib draivi sees toimuvaid mehaanilisi toiminguid arvestades olla mõtet. Kui teete seda, pakkige kõvaketas kindlasti kahte kõrgekvaliteedilisse sügavkülmikotti, et draivi sees kondenseerumist ei tekiks.

Samuti võiksite arvuti lihtsalt välja lülitada ja hiljem tagasi tulla. Kui ketas on ketendav, võib see mõnikord töötada ja mõnikord mitte töötada ning see võib töötada piisavalt kaua, et saaksite mõne olulise faili taastada. Kui aga draiv tegelikult ebaõnnestub, siis mida kauem seda käivitate, seda rohkem võib see kahjustuda. Parim on see viia kohe andmete taastamise teenusesse, kui teil on piisavalt olulisi andmeid, et olete valmis selle taastamiseks raha kulutama.

Draivide suremist ei saa kuidagi takistada. Parim asi, mida saate teha, on luua regulaarselt varukoopiaid, et saaksite oma olulised andmed mujalt taastada, kui draiv teil kunagi ebaõnnestub.

Pildikrediit: Silverscreen / Shutterstock.com, Chaiwat Srijankul / Shutterstock.com, tommaso79 / Shutterstock.com.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found