Protsesside haldamine Linuxi terminalist: 10 käsku, mida peate teadma

Linuxi terminalil on mitmeid kasulikke käske, mis võimaldavad kuvada töötavaid protsesse, neid tappa ja muuta nende prioriteetsust. Selles postituses on loetletud klassikalised, traditsioonilised käsud, aga ka mõned kasulikumad ja kaasaegsemad käsud.

Paljud siin olevatest käskudest täidavad ühte funktsiooni ja neid saab kombineerida - see on programmide kujundamise Unixi filosoofia. Muud programmid, näiteks htop, pakuvad käskude peal sõbralikku liidest.

üles

The üles käsk on traditsiooniline viis vaadata oma süsteemi ressursikasutust ja näha protsesse, mis kõige rohkem süsteemi ressursse kasutavad. Top kuvab protsesside loendi, kus ülaosas on kõige rohkem protsessorit.

Ülemisest või htopist väljumiseks kasutage nuppu Ctrl-C kiirklahv. See klaviatuuri otsetee tapab tavaliselt terminalis praegu töötava protsessi.

htop

The htop käsk on täiustatud tipp. See pole enamikus Linuxi jaotustes vaikimisi installitud - siin on käsk, mille peate selle Ubuntu installima:

sudo apt-get install htop

htop kuvab sama teavet hõlpsamini mõistetava paigutusega. Samuti võimaldab see valida nooleklahvide abil protsesse ja F-klahvidega teha toiminguid, näiteks neid tappa või prioriteeti muuta.

Oleme varem käsitlenud htopi üksikasjalikumalt.

ps

The ps käsk loetleb töötavad protsessid. Järgmine käsk loetleb kõik teie süsteemis töötavad protsessid:

ps -A

See võib olla liiga palju protsesse korraga lugemiseks, nii et saate väljundi läbi selle juhtida vähem käsk neid omas tempos sirvida:

ps -A | vähem

Vajutage q väljumiseks, kui olete lõpetanud.

Samuti võiksite väljundi torust läbi viia grep konkreetse protsessi otsimiseks muid käske kasutamata. Järgmine käsk otsib Firefoxi protsessi:

ps -A | grep Firefox

pstree

The pstree käsk on protsesside visualiseerimise teine ​​viis. See kuvab need puu vormingus. Nii kuvatakse näiteks teie X-server ja graafiline keskkond neid sünnitanud displeihalduri all.

tapma

The tapma käsk võib protsessi tappa, arvestades selle protsessi ID-d. Selle teabe saate veebisaidilt ps -A, üles või pgrep käsud.

tappa PID

Tehniliselt öeldes võib kill käsk saata protsessile mis tahes signaali. Sa võid kasutada tappa -TAPPA või tappa -9 selle asemel tappa kangekaelne protsess.

pgrep

Arvestades otsinguterminit, pgrep tagastab sellele vastavad protsessi ID-d. Näiteks võite Firefoxi PID leidmiseks kasutada järgmist käsku:

pgrep Firefox

Konkreetse protsessi tapmiseks võite selle käsu kombineerida ka tapmisega. Pkilli või killalli kasutamine on siiski lihtsam.

pkill & killall

The pkill ja Tapa kõik käsud võivad protsessi tappa, antud selle nimi. Firefoxi tapmiseks kasutage mõlemat käsku:

pkill Firefox

Oleme varem pkilli põhjalikumalt käsitlenud.

renice

The renice käsk muudab juba töötava protsessi kena väärtust. Kena väärtus määrab, millise prioriteediga protsess käib. Väärtus on -19 on väga kõrge prioriteet, samas kui väärtus on 19 on väga madala prioriteediga. Väärtus on 0 on vaikeprioriteet.

Renice-käsk nõuab protsessi PID-d. Järgmine käsk paneb protsessi käima väga madala prioriteediga:

renice 19 PID

Võite kasutada pgrep trikk ülal ka renice'iga.

Kui panete protsessi käima kõrgema prioriteediga, vajate juurõigusi. Ubuntu kasutage sudo selle eest:

sudo renice -19 #

xkill

The xkill command on viis graafiliste programmide hõlpsaks tapmiseks. Käivitage see ja kursor muutub x märk. Programmi tapmiseks klõpsake programmi aknal. Kui te ei soovi mõnda programmi tappa, saate xkillist loobuda, paremklõpsates selle asemel.

Te ei pea seda käsku terminalist käivitama - võite vajutada ka Alt-F2, tippige xkill ja vajutage sisestusklahvi, et seda graafilisel töölaual kasutada.

Protsesside hõlpsaks tapmiseks oleme käsitlenud xkilli sidumist kiirklahviga.

Kas teil on mõni lemmikkäsk, mida me siin ei maininud, või mõni muu nipp, mida jagada? Jäta kommentaar ja anna meile teada.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found