HDTV ülekaneerimine: mis see on ja miks peaksite selle (tõenäoliselt) välja lülitama

Siin on asi, mida te võib-olla ei tea: HD-teler, mida te nii väga armastate, ei näita tõenäoliselt kogu pilti selle ekraanil. Tegelikult võib kuni viis protsenti pildist lõigata servade ümber - seda nimetatakse üle skaneerida. See on vana tehnoloogia, mis on jäänud üleeelmiste aastate kineskoopteleviisorite teleritest. Siit saate teada, miks see üldse eksisteeris, miks seda kasutatakse tänapäeval ja kuidas (loodetavasti) oma teleris välja lülitada.

Mis on üle skaneerimine?

Kui soovite, reisige minuga ajas tagasi, kui LCD-d, plasmasid ja muid üliõhukesi teletehnoloogiaid ei olnud olemas. Ajale, mil elutuba valitsesid tohutud rasked kineskooptelerid (ma tean, et mõned teist üritavad seda päeva unustada, palun vabandust). Televaatajate jaoks oli pime aeg.

Siis muutis eri suurusega kineskooptelerite ekraanide ja absoluutse standardiseerimise puudumine sisuloojatel uskumatult raske tagada, et kõik kuvatakse antud teleris korralikult. Vastus oli üliskaneerimine, mis lõikab sisuliselt pildi servad, tagamaks, et kõik olulised asjad kuvatakse ekraanil meeldival viisil - ühtegi sisu ei lõigata, miski pole keskel ja musti ribasid ei ilmu pildi suurust muudetakse. On loogiline, eks? Koefitsient on see, et pildi servade ümber lõigatud kraam pole nagunii tegelikult nii oluline.

Tegelikult määrasid sisuloojad kõigi kuvade kolme ala, et nad saaksid veenduda, et kogu sisu kuvatakse õigesti:

  • Plaatide seif: Piirkond, mida praktiliselt kõik telerid näitaksid, kinnitades, et ühtegi teksti ei lõigata.
  • Ohutu tegevus: Suurem osa vaatamisalast, mille määratles teleri kõrgeim kalibreerimine.
  • Alaoskaneerimine: Täispilt.

Selline standardiseerimine andis produtsentidele ja režissööridele juhised, mida mööda minna, nii et midagi väärtuslikku ei kadunud, kuid ühtlasi tagati, et midagi ei jääks seadistusse, mis hiljem ilmuks ekraanile telerite jaoks, mis näitasid rohkem pilti kui teised.

Teisisõnu: see on keeruline, tegelik piin ja sellega ei kehti ükski sama reegel. Kuid üleskaneerimine on endiselt olemas.

Miks siis tänapäevased telerid ikka üle skaneerivad?

Üleotsimine on mitte seda nõuavad kõik tänapäevased "fikseeritud piksliga" kõrglahutusega telerid, näiteks LCD-ekraanid. Tegelikult saab kärpimise ja suumimise meetodit sageli üle skannida vähendab pildikvaliteet, muutes selle millekski, mis pole mitte ainult vajalik, vaid ka ebasoovitav. Mõelge sellele: kui teil on video, mille mõõtmed on 1920 × 1080 pikslit, ja teleriekraan, mis mõõdab 1920 × 1080 pikslit, kuid teie ekraan suumib - te ei saa seda täiuslikku piksli-piksli pilti.

Lisaks, kui ühendate arvuti teleri külge - näiteks kodukinos või mängimiseks -, lõikab see sageli osa tegumiribast või menüüdest, muutes selle kasutamise keeruliseks.

Nii et kui üleskaneerimine on nii ebavajalik - ja pildikvaliteedi jaoks halb -, miks HDTV siiski seda kasutab? Ehkki telerid pole lihtne mõiste, kasutavad telerid siiski üle skaneerimist, sest sisuloojad kasutavad seda endiselt ja teleritootjad peavad nende eeskuju järgima.

Overscan täidab ka teist, vähem tuntud eesmärki. Kuna välispiirkonda nagunii ei vaadata (enamikul juhtudel), kasutatakse seda analoog-digitaalmuundurite jaoks oluliste andmete salvestamiseks. Analogil pole võimalust pildile lisateavet lisada nagu digitaalsel kujul (metaandmed), nii et need andmed on kenasti ühendatud näiteks vilkuvate pikslite või skannimisjoonedega - mõelge sellele kui telerite morsekoodile. Ehkki enamus kõigest on otsast lõpuni täiesti digitaalne, toimuvad siiski mõned analoog-digitaal-konversioonid. See on vana tehnoloogia probleem, mida nii laialdaselt kasutati ja nii kaua kasutati: sellest on peaaegu võimatu täielikult lahti saada.

Nii et kuna see on endiselt väljas ja seda kasutatakse, teevad teleritootjad üleüldist skaneerimist isegi kaasaegsetes telerites. See on muidugi tohutult tüütu - eriti mitte levitatava sisu, näiteks mängude või Blu-rayde puhul.

Kuidas HDTV-s ülekaneerimise keelata

Minuga siiani? Okei, on häid uudiseid: enamikul teleritel on võimalus üleskaneerimine keelata. Kuid on ka halbu uudiseid: see pole alati nii otsene. Midagi head ei saa kunagi olla lihtne, eks?

Alustuseks haarake teleri kaugjuhtimispult ja vajutage nuppu Menüü. Avage teleri pildiseaded. Kui näete midagi, mis kannab nime „Üleotsimine”, on teie elu lihtne: lülitage see lihtsalt välja.

Kui te seda seadet ei näe, ei tähenda see tingimata seda, et see pole teie komplektis saadaval ilmselt tähendab, et tootja otsustas nime muuta, et see oleks hõlpsamini mõistetav. Sel juhul peate kas edasi kaevama ja näpistama, kuni leiate, või võite teha mõeldamatu: lugege kasutusjuhendit. Kas teil on veel käsiraamat alles? Ilmselt mitte. Vean kihla, et leiate selle veebis.

Kuna me oleme põhimõtteliselt sõbrad, siis koostasin kiire nimekirja mõnedest populaarseimatest tootjatest ja nende komplektide ülelaskmistest:

  • Vizio:Muutke pildirežiimiks “Normal” (kui see veel pole). See blokeerib automaatselt ülekaneerimise.
  • Samsung: Otsige valikut „Ekraani sobivus”.
  • Sümboolika: Täpsemate valikute menüüs nimetatakse seda üllatavalt „ülekanneks”.
  • Sharp, LG ja Philips: Kahjuks ei õnnestunud meil nende kolme kaubamärgi osas head üksmeelt leida, nii et tõenäoliselt peate selle lihtsalt oma konkreetse mudeli jaoks Google'i kasutama.

Need ei pruugi olla täpsed iga üksiku mudeli puhul, kuid peaksid suunama teid õigesse suunda. Kui olete leidnud õige sätte, saate selle lihtsalt keelata (või kohandada, kui see on lubatud) ja olete valmis. Nautige kogu seda sisu, mida te varem ei näinud ja isegi ei mõistnud seda.

Kontrollige ka oma digibokse

See pole veel kõik! Paljudel digiboksidel - näiteks NVIDIA SHIELD, Amazon Fire TV ja Apple TV - on ka oma ülekannete seaded. Nii et isegi kui teie teler on liiga välja lülitatud, võib digiboks pilti siiski venitada. Mõnel juhul võib see olla isegi alamskaneerimine suvand, mis suumib teie videot, et ületada skannimise varjuküljed.

Niisiis, kui olete oma teleri korralikult tööle pannud, kontrollige oma digibokse, mängukonsoole ning DVD- või Blu-ray-mängijaid üle- või ala-skannimise võimaluste osas. Sarnaselt teleriga ei pruugi see olla sildiga „üleotsitud”, nii et ärge kartke katsetada. Ja muidugi kehtib see ainult selle ühenduse kohta. Kui muudate näiteks oma voogesituskasti üleskannimise seadeid, ei mõjuta see muid sisendeid, näiteks teie kaabliboksi.

Amazon Fire TV-l, Apple TV-l (4. põlvkond) ja mõnel Android TV-kastil peaks olema kõik võimalused ülemäärast skannimist kuidagi reguleerida,

Overscan on arhailine ja vananenud, kuid kahjuks, kuni analoogühendused on olemas ja sisuloojad jätkavad ülekaneerimise ala kasutamist, pole see midagi, millest me lahti saame. Vähemalt saate selle enamikus kaasaegsetes telerites keelata, nii et saate sellest vabaneda oma elutoas. Tere tulemast uude maailma.

Pildi autorid: Robert Couse-Baker / Flickr ja Cmglee.