Kuidas kaitsta töövihikuid, töölehti ja rakke redigeerimise eest Microsoft Excelis

Olete oma arvutustabeli kallal kõvasti tööd teinud. Sa ei taha, et keegi selle sassi läheks. Õnneks pakub Excel mõningaid päris häid tööriistu, et inimesed ei saaks töövihiku erinevaid osi redigeerida.

Kaitse Excelis on paroolipõhine ja toimub kolmel erineval tasemel.

  • Töövihik: Töövihiku kaitsmiseks on teil mõned võimalused. Saate selle parooliga krüptida, et piirata seda, kes seda isegi avada saab. Saate faili vaikimisi kirjutuskaitstud kujul avada, nii et inimesed peavad selle muutmise valima. Ja te kaitsete töövihiku struktuuri nii, et kõik saaksid selle avada, kuid neil on parool vaja töölehtede ümberkorraldamiseks, ümbernimetamiseks, kustutamiseks või uute töölehtede loomiseks.
  • Tööleht: Saate kaitsta üksikute töölehtede andmeid muutmise eest.
  • Kamber: Samuti saate kaitsta ainult töölehe konkreetseid lahtrite muutmise eest. Tehniliselt hõlmab see meetod töölehe kaitsmist ja seejärel teatud rakkude vabastamist sellest kaitsest.

Erinevate efektide jaoks saate isegi kombineerida nende erinevate tasandite kaitset.

Kaitske kogu töövihikut redigeerimise eest

Kogu Exceli töövihiku kaitsmisel on teil kolm valikut: krüpteerida töövihik parooliga, muuta töövihik kirjutuskaitseliseks või kaitsta ainult töövihiku struktuuri.

Töövihiku krüptimine parooliga

Parima kaitse tagamiseks võite faili parooliga krüptida. Kui keegi üritab dokumenti avada, küsib Excel kõigepealt parooli.

Selle seadistamiseks avage oma Exceli fail ja minge menüüsse Fail. Vaikimisi näete kategooriat „Info”. Klõpsake nuppu „Kaitse töövihikut“ ja valige seejärel rippmenüüst „Krüptige parooliga“.

Avanenud aknas krüptida dokument tippige oma parool ja klõpsake siis nuppu „OK”.

Märge:Pöörake tähelepanu selles aknas olevale hoiatusele. Excel ei paku ühtegi viisi unustatud parooli taastamiseks, seega kasutage kindlasti seda, mis jääb meelde.

Kinnitamiseks sisestage uuesti oma parool ja klõpsake siis nuppu „OK”.

Teid tagastatakse teie Exceli lehele. Kuid pärast selle sulgemist palub Excel järgmisel avamisel parooli sisestada.

Kui soovite failist kunagi paroolikaitse eemaldada, avage see (see nõuab muidugi praeguse parooli sisestamist) ja järgige samu samme, mida kasutasite parooli määramisel. Ainult seekord tehke parooliväli tühjaks ja seejärel klõpsake nuppu „OK”.

Tehke töövihik kirjutuskaitstud

Töövihiku avamine kirjutuskaitstud kujul on ülilihtne. See ei paku mingit tõelist kaitset, sest kõik faili avajad saavad redigeerimise lubada, kuid see võib olla soovitus olla faili muutmisel ettevaatlik.

Selle seadistamiseks avage oma Exceli fail ja minge menüüsse Fail. Vaikimisi näete kategooriat „Info”. Klõpsake nuppu „Kaitse töövihikut“ ja valige seejärel rippmenüüst „Krüptige parooliga“.

Nüüd, kui keegi (ka teie) faili avab, saab ta hoiatuse, milles öeldakse, et faili autor eelistaks, et nad avaksid selle kirjutuskaitstud kujul, kui neil pole vaja muudatusi teha.

Ainult kirjutuskaitstud sätte eemaldamiseks minge tagasi menüüsse Fail, klõpsake uuesti nupul „Kaitse töövihikut” ja lülitage seade „Ava alati ainult kirjutuskaitstud” välja.

Kaitske töövihiku struktuuri

Viimane viis töövihiku tasemel kaitse lisamiseks on töövihiku struktuuri kaitsmine. Seda tüüpi kaitse takistab inimesi, kellel pole parooli, töövihiku tasandil muudatuste tegemist, mis tähendab, et nad ei saa töölehti lisada, eemaldada, ümber nimetada ega teisaldada.

Selle seadistamiseks avage oma Exceli fail ja minge menüüsse Fail. Vaikimisi näete kategooriat „Info”. Klõpsake nuppu „Kaitse töövihikut“ ja valige rippmenüüst „Krüptige parooliga“.

Sisestage oma parool ja klõpsake nuppu „OK”.

Kinnitage oma parool ja klõpsake nuppu „OK”.

Igaüks saab ikkagi dokumendi avada (eeldades, et te ei krüpteerinud töövihikut ka parooliga), kuid tal pole juurdepääsu struktuurikäskudele.

Kui keegi teab parooli, saab ta nendele käskudele juurde pääseda, kui lülitub üle vahekaardile „Ülevaade“ ja klõpsata nupul „Kaitse töövihikut“.

Seejärel saavad nad sisestada parooli.

Ja struktuursed käsud muutuvad kättesaadavaks.

Oluline on siiski mõista, et see toiming eemaldab töövihiku struktuuri kaitse dokumendist. Selle ennistamiseks peate minema tagasi menüüsse Fail ja uuesti töövihikut kaitsma.

Kaitske töölehte redigeerimise eest

Samuti saate üksikute töölehtede redigeerimise eest kaitsta. Töölehe kaitsmisel lukustab Excel kõik lahtrid redigeerimise eest. Töölehe kaitsmine tähendab, et keegi ei saa sisu muuta, ümber vormindada ega kustutada.

Klõpsake Exceli peamise lindi vahekaardil „Ülevaade“.

Klõpsake nuppu „Kaitse leht”.

Sisestage parool, mida soovite lehe avamiseks tulevikus kasutada.

Valige kasutajatele õigused, mida soovite töölehele pärast selle lukustamist saada. Näiteks võite lubada inimestel ridu ja veerge vormindada, kuid mitte kustutada.

Kui olete õiguste valimise lõpetanud, klõpsake nuppu „OK”.

Sisestage uuesti parool, mille tegite, et see meelde jääks, ja klõpsake siis nuppu „OK”.

Kui peate selle kaitse eemaldama, minge vahekaardile „Ülevaade” ja klõpsake nuppu „Eemalda leht”.

Sisestage oma parool ja klõpsake siis nuppu „OK”.

Teie leht on nüüd kaitsmata. Pange tähele, et kaitse on täielikult eemaldatud ja kui soovite, peate lehte uuesti kaitsma.

Kaitske konkreetseid rakke redigeerimise eest

Mõnikord võite soovida kaitsta ainult konkreetseid lahtrid Microsoft Excelis redigeerimise eest. Näiteks võib teil olla mõni oluline valem või juhised, mida soovite turvalisena hoida. Olenemata põhjusest, saate Microsoft Excelis hõlpsalt lukustada ainult teatud lahtrid.

Alustuseks valige lahtrid ära tahad, et sind lukustataks. See võib tunduda vastupidine, aga hei, see on teie jaoks kontor.

Nüüd paremklõpsake valitud lahtritel ja valige käsk “Format Cells”.

Lahtris Vormindage lahtrid vahekaardile „Kaitse”.

Tühjendage märkeruut „Lukustatud”.

Ja siis klõpsake nuppu „OK”.

Nüüd, kui olete valinud lahtrid, mille redigeerimise soovite lubada, saate ülejäänud töölehe lukustada, järgides eelmises jaotises toodud juhiseid.

Pange tähele, et saate esmalt töölehe lukustada ja seejärel valida lahtrid, mille soovite avada, kuid Excel võib selles osas veidi lollakas olla. See lahtrite valimise meetod, mille soovite lukustamata jätta, ja seejärel lehe lukustamine töötab paremini.