Jootekolvi kasutamine: juhend algajatele

Üks kunstiliik, mida geeksid väga hindavad, on jootmine, kuid mitte kõik meist ei tea õiget tehnikat. Geek-jätkamisse lisamine on lihtne oskus, nii et õppigem, kuidas ja mõned vanad projektid riiulist välja jätta.

(Pildikrediit: oskay)

Mis on jootmine?

(Pildikrediit: Avaliku domeeni fotod)

Jootekolb on metallist otsaga tööriist, mis läheb väga kuumaks. Me räägime nagu 800 kraadi Fahrenheiti, kuigi temperatuuri saab reguleerida hea triikraua peal. Selle ülesandeks on soojuse ülekandmine sellistele asjadele nagu juhtmed, transistori juhtmed ja trükkplaatide padjad. Pärast seda, kui sobivad alad on korralikult kuumutatud, rakendatakse jootet. Kui plaanite jootmist, siis on parem kulutada 30–40 dollarit 20–30-vatisele triikrauale odava 15-dollarise asemel. Saate pikaajalisema tööriista, mis töötab palju laiemate rakenduste jaoks, ja saate käivitamiseks korraliku kuumuse juhtimise. Saadaval on ka jootepüstolid, kuid neid peaksite kasutama ainult paksude kaablite parandamisel ja mitte kunagi trükkplaatide peal, kuna näpunäidete kaudu jookseb pinge, mis võib tundlikku elektroonikat kahjustada.

(Pildikrediit: Avaliku domeeni fotod)

Joodis on õhuke toru, tavaliselt rullides rullides, mis on valmistatud erinevatest metallisulamitest. Selle ülesanne on üksikuid komponente koos hoida. Üksikud komponendid ja nende kogused võivad varieeruda, kuid arvuti elektroonika puhul valite tavaliselt 60% tina ja 40% pliid. Saadaval on ka pliivaba joodis, ehkki selle sulamistemperatuur on kõrgem ja „märguvus” väiksem, mis tähendab, et selle kasutamiseks võib vaja minna paremat jootekolmi ja selle eemaldamine võib olla tüütum. Pliivaba joodis on keskkonnale parem ja sellel on muid eeliseid ning need toimivad enam-vähem samamoodi.

Toru sisemus on täidetud vooluga - ainega, mis vabaneb oksüdeerumisest ja aitab sulamisprotsessis osalevaid pindu puhastada. Elektrooniliseks kasutamiseks soovite kampol-südamiku / kampol-flux-jootet. Happevoogu kasutatakse torustikus ja hape võib kahjustada PCBde tundlikke komponente.

Ohutus ennekõike!

(Pildikrediit: põhjalik)

Paljud, kes pole kunagi jootekolvi kasutanud, kardavad seadmete kahjustamist, kuid olulisem on oht iseendale! Jootekolvid lähevad väga kuumaks (mõelge, ja joodis ise on sulametall. Kandke kindlasti kaitseprille, hoidke lahti riideid ja juukseid ning hoiduge sõrmedega. Veelgi parem, kasutage kaitsekindaid. Joodis võib sisaldada pliid , nii et pärast käsitsemist peske käed kindlasti põhjalikult. Samuti on väga tähtis töötada hästiventileeritavas kohas, sest kampoli aurud võivad sissehingamisel kahjustada teie kopse. Ausalt öeldes on see tavalisem mõte ja ettevalmistus kui miski muu. Võtke lihtsalt nõuetekohaseid ettevaatusabinõusid ja kõik läheb hästi.

Vihje puhastamine ja tinutamine

(Pildikrediit: Mae Labs)

Soojuse õigeks juhtimiseks peab teie jootekolb olema vaba vanast joodist. Pärast õhku sattumist see oksüdeerub ja isoleerib seega kuumuse eest. Soovime, et soojus juhtiks, et saaksime kõike rakendada kiiresti ja tõhusalt. Määrdunud näpunäide tähendab, et peate triikrauda kauem hoidma ja riskima PCB kuumakahjustustega ning keegi ei taha seda. Hoidke märg käsn käepärast ja pärast jootekolvi täielikku kuumenemist kraapige see vana joote eemaldamiseks pehmelt käsna vastu. Ots peaks olema kena ja läikiv või vähemalt sellele väga lähedal.

Järgmisena hakkame otsa "tinatama". See kaitseb otsa ja laseb kuumusel uue jootmise abil paremini juhtida. Kandke kuumale rauale ettevaatlikult väike kogus värsket jootet ja määrige ots. See peaks ikkagi olema läikiv, kui olete seda õigesti teinud. Niipea, kui otsa otsake, peaksite oma komponente kokku jootma. Pärast iga paari liitumist puhastage ja tinake uuesti ning enne triikraua hoidlasse panemist. See aitab teie tööriista pikaealisust tõsta. Hea jootekolb peaks sel viisil kergesti vastu pidama aastaid.

Partsiga liitumine

(Pildikrediit: jootmine on lihtne koomiksiraamat)

Hoidke rauda oma domineerivas käes ja pikka jootetükki teises käes. Kahte komponenti kokku jootes soovite puudutada ala, kus need jootekolbiga liituvad. Hoidke seda seal umbes sekund, seejärel libistage jootet triikrauaotsa alla, asetades selle PCB-le (vaadake ülaltoodud pilti, kursor näitab jootet). Hoidke seda veel sekund või kaks, söötes seda, kui palju jootet vajate. See summa varieerub sõltuvalt projektist, rakendusest ja jootmise läbimõõdust, nii et kontrollige oma juhiseid ja uurige pilte, et saada lõpptulemusest hea ettekujutus.

(Pildikrediit: jootmine on lihtne koomiksiraamat)

Nüüd on see tõesti oluline. Esmalt tõmmake jootet ja jätkake triikraua hoidmist veel sekund. See võimaldab jootmisel jätkata sulamist ja kogunemist, moodustades hea vuugi. Seejärel saate triikraua eemaldada. Kogu protsess ei tohiks kesta kauem kui 5 sekundit ja tavaliselt on teil eesmärk 3-4.

Oodake mõni sekund ja ärge häirige jootet. See jahtub väga kiiresti, kuid liigese liikumine või puhumine põhjustab selle halvenemist. Halb jooteühendus näeb välja tõesti oksüdeeritud, liiga tuhm ja teraline. Samuti näeb see välja nagu piirkonnas moodustunud jootepall. Hea ühendus peaks olema sile ja ühtlane ning selle küljed on nõgusad. See ei näe välja nagu tõstetud pall, see näeb välja tasane.

Deselting

Ühenduse eemaldamisel või vea tühistamisel saate sageli originaali üle lahendada ja lisada uue joote. Kui soovite teha täiendava sammu ja teha seda õigesti, võite vana jootet täielikult eemaldada ja alustada värske tööpiirkonnaga. Selleks saate kasutada kahte tööriista, vaakumpõhist "jootetõmmet" või joodetahti.

(Pildikrediit: Wikimedia Commons)

Joodisimur on sisuliselt pisike pihus olev süstlasarnane pump. See loob ja kasutab vaakumrõhku, et imeda jootet, olenemata sellest, mis see on. See on suurepärane tööriist, mis on olemas ja töötab hästi.

(Pildikrediit: Wikimedia Commons)

Joodetaht on kootud vask, millega vana joodis on seotud. See on kallim ja kulutatav, nii et tavaliselt ma seda ei soovita. Mõni töökoht saab aga palju kasu puhtast viimistlusest, mille annab joodetud tahvel. Mõlemal tööriistal on oma tugevad küljed ja koefitsient on see, et jootekarjääris peate aeg-ajalt ühte või teist kasutama. Puhta tööpiirkonna olemasolu on tõesti oluline, kuna see annab parima tulemuse ja vähendab kahjustuste ohtu.

Jootmine pole eriti keeruline. Peate lihtsalt keskenduma, hoidma kindlat kätt ja olema turvaline. Hea jootekolb osutub suurepäraseks investeeringuks, mis viib teie käsutuses olevate geekiprojektide palju laiema korralduseni. Nüüd, kui oskate, harjutage nii, et olete valmis oma oskusi näitama!

Kas teil on mõni jootmise "näpunäide"? Jagage oma sulatatud lugusid kommentaarides!