Algaja geek: kuidas alustada Linuxi terminali kasutamist

Sõltumata sellest, kas olete uus Linuxi kasutaja või olete mõnda aega Linuxit kasutanud, aitame teil terminaliga alustada. Terminal pole midagi, mida peaksite kartma - see on võimas tööriist, millel on palju kasutusi.

Ühte artiklit lugedes ei saa terminali kohta kõike vajalikku teada. Terminaliga mängimiseks on vaja kogemust. Loodame, et see sissejuhatus aitab teil põhitõdedega kursis olla, et saaksite edasi õppida.

Terminali põhikasutus

Käivitage terminal oma töölaua rakenduste menüüst ja näete bashi kesta. Kestasid on teisigi, kuid enamik Linuxi distributsioonidest kasutab vaikimisi bashi.

Programmi saate käivitada, tippides viipale selle nime. Kõik, mida siin käivitate - alates graafilistest rakendustest nagu Firefox kuni käsurea utiliitideni - on programm. (Bashil on põhifailide haldamiseks ja muuks tegelikult mõned sisseehitatud käsud, kuid ka need toimivad nagu programmid.) Erinevalt Windowsist ei pea selle käivitamiseks tippima programmi täielikku teed. Oletame näiteks, et soovite Firefoxi avada. Windowsis peate tippima Firefoxi .exe-faili täieliku tee. Linuxis saate lihtsalt tippida:

Firefox

Pärast käsu sisestamist vajutage selle käivitamiseks sisestusklahvi. Pange tähele, et te ei pea lisama .exe ega midagi muud - programmidel pole Linuxis faililaiendeid.

Terminali käsud võivad aktsepteerida ka argumente. Kasutatavate argumentide tüübid sõltuvad programmist. Näiteks aktsepteerib Firefox argumentidena veebiaadresse. Firefoxi käivitamiseks ja How-to Geeki avamiseks võite käivitada järgmise käsu:

firefox howtogeek.com

Muud käsud, mida käitaksite terminalifunktsioonis nagu Firefox, välja arvatud paljud käitavad ainult terminalis ja ei ava mingisugust graafilist rakenduseakent.

Tarkvara installimine

Üks kõige tõhusamaid asju, mida terminalist teha, on tarkvara installimine. Tarkvarahalduse rakendused nagu Ubuntu tarkvarakeskus on mõnusad terminali käsklused, mida nad taustal kasutavad. Selle asemel, et klõpsata ja ükshaaval rakendusi valida, saate need installida terminali käsuga. Ühe käsuga installite isegi mitu rakendust.

Ubuntus (teistel distributsioonidel on oma paketihaldussüsteemid) on uue tarkvarapaketi installimise käsk:

sudo apt-get install pakettnimi

See võib tunduda natuke keeruline, kuid see töötab täpselt nagu ülalolev Firefoxi käsk. Ülaltoodud rida käivitub sudo, mis küsib teie parooli enne käivitamist apt-get root (administraatori) õigustega. Programm apt-get loeb argumente installige pakendinimi ja installib paketi nimega pakendinimi.

Argumentidena saate siiski määrata ka mitu paketti. Näiteks Chromiumi veebibrauseri ja Pidgin instant messengeri installimiseks võite käivitada selle käsu:

sudo apt-get install kroomibrauser pidgin

Kui installisite just Ubuntu ja tahtsite installida kogu oma lemmiktarkvara, saate seda teha ühe käsuga nagu ülaltoodud. Peaksite lihtsalt teadma oma lemmikprogrammide pakettide nimesid ja võite neid üsna lihtsalt ära arvata. Samuti saate oma oletusi täpsustada alloleva vahelehe täitmise nipi abil.

Põhjalikumate juhiste saamiseks lugege käsureale jaotist Kuidas installida programme Ubuntu.

Töö kataloogide ja failidega

Kest otsib praegust kataloogi, kui te ei määra muud kataloogi. Näiteks nano on hõlpsasti kasutatav terminali tekstiredaktor. Käsk nano-dokument jutustab nano nimelise faili käivitamiseks ja avamiseks dokument1 praegusest kataloogist. Kui soovite avada teises kataloogis asuva dokumendi, peate määrama faili täieliku tee - näiteks nano / home / chris / Dokumendid / dokument1 .

Kui määrate faili tee, mida pole olemas, loob nano (ja paljud muud programmid) selles kohas uue tühja faili ja avab selle.

Failide ja kataloogidega töötamiseks peate teadma mõnda põhikäsku:

 • cd - Seda ~ Viipast vasakul tähistab teie kodukataloogi (see on / home / you), mis on terminali vaikekataloog. Teise kataloogi vahetamiseks võite kasutada cd käsk. Näiteks CD / muutuks juurkataloogiks, cd Allalaadimised muutuks praeguse kataloogi kataloogi Allalaadimised (nii et see avab teie kataloogi Allalaadimised ainult siis, kui terminal asub teie kodukataloogis), cd / home / you / Allalaadimised muutuks teie allalaadimiste kataloogi kõikjal süsteemis, cd ~ muutuks teie kodukataloogiks ja cd .. läheks kataloogi üles.
 • ls - The ls käsk loetleb failid praeguses kataloogis.

 • mkdir - The mkdir käsk teeb uue kataloogi. mkdir näide loob uue kataloogi nimega näide praegusesse kataloogi, samas mkdir / home / you / Allalaadimised / test loob uue kataloogi nimega test kataloogis Allalaadimised.
 • rm - The rm käsk eemaldab faili. Näiteks, rm näide eemaldab faili nimega näide praegusest kataloogist ja rm / home / you / Allalaadimised / näide eemaldab faili nimega näide kataloogis Allalaadimised.
 • cp - The cp käsk kopeerib faili ühest asukohast teise. Näiteks, cp näide / home / you / Allalaadimised kopeerib nimetatud faili näide praeguses kataloogis kataloogi / home / you / Downloads.
 • mv - The mv käsk liigutab faili ühest asukohast teise. See töötab täpselt nagu ülaltoodud käsk cp, kuid koopia loomise asemel teisaldab faili. mv-d saab kasutada ka failide ümbernimetamiseks. Näiteks, mv originaal ümber teisaldab faili nimega originaal praeguses kataloogis faili nimega ümber nimetatud praeguses kataloogis, nimetades selle tõhusalt ümber.

Esialgu võib see olla veidi ülekaalukas, kuid need on peamised käsud, mida peate terminalis olevate failidega tõhusaks töötamiseks valdama. Liikuge failisüsteemis cd, kuvab praeguses kataloogis olevad failid ls, saate kataloogidega luua mkdirja hallata faile rm, cpja mv käsud.

Vahekaardi täitmine

Vahekaartide täitmine on väga kasulik trikk. Midagi - käsu, faili nime või mõnda muud tüüpi argumente - tippimise ajal võite sisestatava teksti automaatseks täitmiseks vajutada klahvi Tab. Näiteks kui tippite tulekahju terminalis ja vajutage Tab, Firefox kuvatakse automaatselt. See säästab teid asjade täpsest sisestamisest - võite klahvi Tab vajutada ja kest lõpetab teie jaoks tippimise. See töötab ka kaustade, failinimede ja pakettide nimedega. Näiteks võite tippida sudo apt-get install pidg ja vajutage automaatselt lõpuleviimiseks Tab pidgin.

Paljudel juhtudel ei tea kest, mida proovite sisestada, kuna vasteid on mitu. Vajutage teist korda tabulaatoriklahvi ja näete võimalike vastete loendit. Asjade kitsendamiseks jätkake veel mõne tähe tippimist ja jätkamiseks vajutage uuesti klahvi Tab.

Selliste trikkide kohta lugege teemat Hakka Linuxi terminali kasutajaks nende 8 nipiga.

Terminali valdamine

Siinkohal peaksite loodetavasti end terminalis veidi mugavamalt tundma ja selle toimimisest paremini aru saama. Terminali kohta lisateabe saamiseks - ja lõpuks selle omandamiseks - jätkake oma reisi nende artiklitega:

 • 8 surmavat käsku, mida te ei tohiks kunagi Linuxis käitada
 • Failide haldamine Linuxi terminalist: 11 käsku, mida peate teadma
 • Kuidas saada abi Linuxi terminali käsuga: 8 nippi nii algajatele kui ka proffidele
 • Protsesside haldamine Linuxi terminalist: 10 käsku, mida peate teadma
 • Kuidas töötada võrguga Linuxi terminalist: 11 käsku, mida peate teadma
 • Kuidas multitaskida Linuxi terminalis: mitu viisi korraga mitme kesta kasutamiseks

$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found