Kuidas kasutada multimeetrit

Kui teete mis tahes tüüpi elektritöid - olenemata rakendusest - on üks teie käsutuses olevaid parimaid tööriistu multimeeter. Kui te alles alustate, siis järgige seda, kuidas seda kasutada ja mida kõik need segased sümbolid tähendavad.

SEOTUD:Eri tüüpi pistikupesad, mida saate oma majja paigaldada

Selles juhendis viitan ma oma multimeetrile ja kasutan seda meie näites kogu selles juhendis. Teie omad võivad mõnes mõttes veidi erineda, kuid kõik multimeetrid on enamasti sarnased.

Millise multimeetri peaksite hankima?

Seal pole tõesti ühte multimeetrit, mille jaoks peaksite pildistama, ja see sõltub tegelikult sellest, milliseid funktsioone soovite (või isegi funktsioone, mida te ei vaja).

Võite saada midagi sellist elementaarset nagu see 8 dollari mudel, mis on varustatud kõigega, mida vajate. Või võite kulutada natuke rohkem sularaha ja hankida midagi fännimatut, nagu see AstroAI-st. Sellel on automaatse vahemiku funktsioon, mis tähendab, et te ei pea valima konkreetset numbri väärtust ja muretsema selle liiga kõrge või madala üle. Samuti saab mõõta sagedust ja ühtlast temperatuuri.

Mida tähendavad kõik sümbolid?

Multimeetri valimisnuppu vaadates toimub palju, kuid kui tegelete ainult põhiliste asjadega, ei kasuta te isegi poolt kõigist seadetest. Igal juhul on siin ülevaade sellest, mida iga sümbol minu multimeetril tähendab:

  • Alalisvoolu pinge (DCV): Mõnikord tähistatakse seda a-ga V–selle asemel. Seda seadet kasutatakse alalisvoolu (DC) pinge mõõtmiseks näiteks patareides.
  • Vahelduvvoolu pinge (ACV): Mõnikord tähistatakse seda a-ga V ~ selle asemel. Seda seadistust kasutatakse vahelduvvooluallikate pinge mõõtmiseks, mis on peaaegu kõik, mis pistikupessa ühendatakse, samuti väljundist endast tulev toit.
  • Takistus (Ω): See mõõdab, kui palju vooluahelas on takistus. Mida väiksem on number, seda lihtsam on vool läbi voolata ja vastupidi.
  • Järjepidevus: Tavaliselt tähistatakse laine või dioodi sümboliga. See lihtsalt testib, kas vooluahel on täielik või mitte, saates vooluahela kaudu väga väikese koguse voolu ja vaadates, kas see teeb selle teisest otsast välja. Kui ei, siis on ringluses midagi, mis põhjustab probleemi - leidke see üles!
  • Alalisvoolu voolutugevus (DCA): Sarnaselt DCV-le, kuid selle asemel, et anda teile pingenäit, annab see teile voolutugevuse.
  • Alalisvoolu võimendus (hFE): Selle seade eesmärk on testida transistore ja nende alalisvoolu võimendust, kuid see on enamasti kasutu, kuna enamik elektrikuid ja harrastajaid kasutab selle asemel järjepidevuse kontrolli.

Teie multimeetril võib olla ka spetsiaalne seade AA, AAA ja 9V patareide voolutugevuse testimiseks. Seda seadistust tähistatakse tavaliselt aku sümboliga.

Jällegi, tõenäoliselt ei kasuta te isegi pooli näidatud seadetest, nii et ärge laske end rabada, kui teate ainult, mida vähesed neist teevad.

Kuidas kasutada multimeedrit

Alustuseks lubage minna üle multimeetri erinevatest osadest. Kõige põhilisemal tasemel on teil seade ise koos kahe sondiga, milleks on must ja punane kaabel, mille ühes otsas on pistikud ja teises metallist otsad.

Multimeetri enda ülaosas on ekraan, mis annab teile näidu, ja seal on suur valikunupp, mille abil saate konkreetse sätte valimiseks ringi keerata. Igal seadistusel võivad olla ka erinevad arvväärtused, mis on ette nähtud erinevate pingete, takistuste ja amprite tugevuste mõõtmiseks. Nii et kui teie multimeeter on DCV sektsioonis seatud väärtusele 20, mõõdab multimeeter pingeid kuni 20 volti.

Teie multimeetril on ka kaks või kolm porti sondide ühendamiseks (ülaltoodud pilt):

  • The KOM port tähistab “Common” ja must sond ühendatakse alati sellesse porti.
  • The VΩmA sadam (mõnikord tähistatud kui mAVΩ) on lihtsalt pinge, takistuse ja voolu lühend (milliamprites). Siia ühendub punane sond, kui mõõdate pinget, takistust, järjepidevust ja voolu alla 200 mA.
  • The 10ADC sadam (mõnikord tähistatud kui õiglane 10A) kasutatakse alati, kui mõõdate voolu, mis on üle 200 mA. Kui te pole praeguses loosimises kindel, alustage sellest pordist. Teisest küljest ei kasutaks te seda porti üldse, kui mõõdate midagi muud kui voolu.

Hoiatus: Veenduge, et kui mõõdate midagi, mille voolutugevus on üle 200 mA, ühendage punane sond 10A, mitte 200mA pordiga. Vastasel juhul võite multimeetri sees oleva kaitsme puhuda. Lisaks võib üle 10 amprise võimsuse mõõtmine süütada kaitsme või hävitada ka multimeetri.

Teie multimeetril võib olla amprite mõõtmiseks täiesti eraldi pordid, samas kui teine ​​port on spetsiaalselt ette nähtud ainult pinge, takistuse ja järjepidevuse jaoks, kuid enamik odavamaid multimeetreid jagavad porde.

Igatahes alustame multimeetri kasutamist. Mõõteme näiteks AA-patarei pinget, seinakella voolutugevust ja lihtsa juhtme järjepidevust, et saaksite multimeetri kasutamist alustada ja sellega tutvuda.

Pinge testimine

Alustage oma multimeetri sisselülitamisest, ühendage sondid nende vastavatesse pordidesse ja seadke seejärel valiku nupp DCV sektsiooni suurimale väärtusele, mis minu puhul on 500 volti. Kui te ei tea vähemalt mõõdetava asja pingepiirkonda, on alati hea alustada kõigepealt kõige suuremast väärtusest ja seejärel liikuda alla, kuni saate täpse näidu. Näete, mida me mõtleme.

Sel juhul teame, et AA patareil on väga madal pinge, kuid alustame näitena näiteks 200 V pingest. Järgmisena asetage must sond aku negatiivsele otsale ja punane sond positiivsele otsale. Heitke pilk ekraanil olevale lugemisele. Kuna multimeeter on seatud kõrgele 200 voltile, näitab see ekraanil tähist “1,6”, mis tähendab 1,6 volti.

Kuid ma tahan täpsemat lugemist, nii et ma liigutan valikunuppu madalamale kuni 20 volti. Siin näete, et meil on täpsem näitaja, mis hõljub vahemikus 1,60 kuni 1,61 volti. Minu jaoks piisavalt hea.

Kui peaksite kunagi valimisnupu seadma testitava toote pingest madalamale väärtusele, loeks multimeeter lihtsalt numbrit 1, mis tähendab, et see on ülekoormatud. Nii et kui peaksin seadma nupu 200 millivolti (0,2 volti), on AA-patarei 1,6 volti multimeetri jaoks selles seadmes käsitsemiseks liiga palju.

Igal juhul võite küsida, miks peaksite esmalt millegi pinget testima. Noh, antud juhul AA patareiga kontrollime, kas sellel pole veel mahla. 1,6 volti juures on see täielikult laetud aku. Kui see peaks lugema 1,2 volti, on see peaaegu kasutamiskõlbmatu.

Praktilisemas olukorras võiksite seda tüüpi autoakul mõõta, et näha, kas see võib olla suremas või generaator (mis akut laeb) läheb halvaks. Näit vahemikus 12,4–12,7 volti tähendab, et aku on heas vormis. Kõik madalam ja see annab tunnistust tühjenevast akust. Veelgi enam, käivitage oma auto üles ja uuendage seda veidi. Kui pinge ei suurene umbes 14 voltini, on tõenäoline, et generaatoril on probleeme.

Testimisvool (amprites)

Millegi praeguse joonise testimine on natuke keerulisem, kuna multimeeter tuleb ühendada järjestikku. See tähendab, et testitav vooluring tuleb kõigepealt katkestada ja seejärel asetatakse selle katkestuse vahele teie multimeeter, et vooluringi varundada. Põhimõtteliselt peate voolu teatud viisil katkestama - te ei saa sonde lihtsalt ahelale kleepida, ükskõik kuhu.

Ülaltoodud on toores makett sellest, kuidas see AA-patareist tühjeneva põhikellaga välja näeb. Positiivne on see, et akust kella juurde minev juhe on katki. Paigaldame selle katkestuse vahele lihtsalt kaks sondi, et vooluahela uuesti lõpule viia (punase sondiga, mis on ühendatud toiteallikaga), ainult seekord loeb meie multimeeter välja kella tõmbavad amprid, mis antud juhul on umbes 0,08 mA.

Kuigi enamik multimeetreid saab mõõta ka vahelduvvoolu (AC), pole see tegelikult hea mõte (eriti kui selle pinge on pinges), sest vahelduvvool võib ohtlik olla, kui lõpuks eksite. Kui peate nägema, kas pistikupesa töötab või mitte, kasutage selle asemel kontaktivaba testerit.

Järjepidevuse testimine

Nüüd proovime vooluringi järjepidevust. Meie puhul lihtsustame asju üsna palju ja kasutame lihtsalt vasktraati, kuid võite teeselda, et nende kahe otsa vahel on keeruline vooluahel või et traat on helikaabel ja soovite veenduda see töötab hästi.

Seadke multimeeter valimisnupu abil pidevuse seadele.

Ekraanil olev näidik loeb kohe tähe „1”, mis tähendab, et järjepidevust pole. See oleks õige, kuna me pole sonde veel millegagi ühendanud.

Järgmisena veenduge, et vooluahel oleks lahti ühendatud ja et sellel pole voolu. Seejärel ühendage üks sond traadi ühte otsa ja teine ​​sond teise otsa - pole tähtis, milline sond kummaski otsas edasi läheb. Kui on olemas täielik vooluring, siis teie multimeeter kas piiksub, näitab "0" või midagi muud kui "1". Kui see näitab endiselt „1”, siis on probleem ja teie vooluring pole täielik.

Samuti saate testida, kas järjepidevuse funktsioon töötab teie multimeetril, puudutades mõlemat sondi üksteise külge. See lõpetab vooluahela ja teie multimeeter peaks sellest teile teada andma.

Need on mõned põhitõed, kuid lugege kindlasti oma multimeetri käsiraamatust täpsustusi. See juhend on mõeldud alguspunktiks, et teid tööle panna ja on väga võimalik, et mõned ülaltoodud asjad erinevad teie konkreetsest mudelist.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found