PCIe 4.0: mis on uut ja miks see on oluline

Lõpuks on käes ka PCI Express 4.0 riistvara. Pooljuhtkettad (SSD) ja PCIe 4.0 toega graafikakaardid debüteerisid juunis Computex 2019 ajal. Seda kõike tänu AMD-le.

Kiiremad arvutiosad on alati põnev väljavaade, kuid praegu räägime peamiselt M.2 NVMe "kummipulgaga" SSD-de kiiruse märgatavast suurenemisest. PCIe 4.0 toega graafikakaardid on saabumas 2019. aasta suvel, kuid mängijad ei vaja veel pakutavat täiendavat ribalaiust. Debüüt toimub kaks aastat pärast standardi PCIe 4.0 avaldamist 2017. aasta keskel.

Asja teeb keerulisemaks see, et mängijad on selleks ajaks juba keerulised on suurema ribalaiuse tagamiseks võime rääkida üldse PCIe erinevast versioonist. Samal ajal kui PCIe 4.0 jõuab arvutisse, on PCI Special Interest Group (PCI-SIG) - uute PCIe standardite väljaandmise eest vastutav asutus - avaldatud PCIe versioon 5.0.

Mis on PCIe?

Perifeersete komponentide ühendusvõrgu (PCIe) standard on see, kuidas laienduskaardid teie arvutiga suhtlevad. See hõlmab selliseid elemente nagu graafikakaardid, helikaardid, WiFi-kaardid ja M.2 NVMe SSD-d. Mida kõrgem on PCIe versioon, seda suurem on süsteemi laienduskaartidele kättesaadav ribalaius.

Teie arvuti PCIe laienduspesad on tavaliselt nelja maitsega x1, x4, x8, x16. Need numbrid tähistavad, kui palju on igal laienduspesal “sõidurada”. Mida rohkem rada pesas on, seda kiiremini saavad andmed kaardile ja kaardilt liikuda. Kaasaegsed graafikakaardid kasutavad näiteks x16 pesasid, samas kui M.2 “kummipulgaga” NVMe SSD-d kasutavad spetsiaalseid kahe või nelja rajaga pesasid.

PCIe ühildub ka tahapoole. Kui teil on graafikakaart PCIe 4.0, saate seda kasutada koos PCIe 3.0 jaoks mõeldud emaplaadiga; kaardi piiratud ribalaius piirduks siiski PCIe 3.0 võimalustega. Ja vastupidi, PCIe 3.0 kaart mahub PCIe 4.0 pesasse, kuid jällegi piiraks seda PCIe 3.0.

Need on PCIe absoluutsed põhitõed. Sügavama sukeldumise saamiseks vaadake meie emaplaadi erinevate PCI Expressi pordide selgitajat.

Mida uut on PCIe 4.0-s?

Iga uue PCIe versiooni kriitiline omadus on see, et see kahekordistab eelmise põlvkonna ribalaiust. Selle ümber visatakse igasuguseid numbreid, mida see tähendab. Kuid praktikas võib PCIe 4.0 x16 pesa teoreetiliselt tabada mõlemas suunas voolavaid andmeid umbes 32 gigabaiti sekundis (GB / s), samas kui PCIe 3.0 maksimeeris ringi, arvasite ära, 16 GB / s.

Paljud inimesed räägivad ka PCIe 4.0 x16 ribalaiusest umbes 64 GB / s, kuid sel juhul loendavad nad lihtsalt mõlemas suunas liikuvate andmete koguarvu. Ükskõik, kuidas te seda loete, on arvutitel palju kiirust ja PCIe 4.0 x16 pesasid hõivavad graafikakaardid on teel.

Kuigi me juba varem ütlesime, pole graafikakaartide ribalaiuse lisamine praegu probleem, kuna PCIe 3.0 teenib mängijaid suurepäraselt. Sellised välisseadmed, nagu NVMe SSD, pakuvad uue standardi esimestel päevadel kõige märgatavamat kiiruse erinevust.

Lisaks komponentide suurenenud kiirusele on PCIe 4.0 parema jõudluse tagamiseks parema signaali usaldusväärsuse ja terviklikkusega.

Kodus arvuti töötamiseks on PCIe 4.0 abil kõige olulisem mõista seda, et see kahekordistab PCIe 3.0 ribalaiust.

Millal ma seda saan?

Nagu me varem mainisime, debüteeris Computex 2019 tõepoolest teiste hulgas AMD, Corsairi ja Gigabyte tooteteadetega. Intel ei ole PCIe 4.0 kohta midagi öelnud tarbijate riistvara kohta - ja on isegi väitnud, et see ei aita teie arvutimänge kiirendada -, nii et praegu on PCIe 4.0 seotud AMD-süsteemidega.

AMD teatas Computexis oma X570 kiibistikust koos PCIe 4.0 toega ja tootjad tutvustasid kümneid X570 emaplaate, sealhulgas ASRock, Asus, Gigabyte ja MSI. Need X570-plaadid ei ole odavad ja eeldatavasti toodavad need ka korralikult soojust. Peaaegu igal laual alates keskmise eelarvega mängurite üksusest kuni ülimalt luksusliku RGB-varustatud monstrumini olid ventilaatorid, et komponendid oleksid jahedad. Kõrgemate otsadega tahvlid lisasid ka täiendavaid jahutusradiaatoreid, torusid ja mõnel juhul vedelaid jahutussüsteeme. See on lihtsalt tahvli enda jaoks ja mitte tüüpiline.

Lisaks PCIe 4.0 emaplaadile vajate seda toetavat protsessorit, mis tähendab kolmanda põlvkonna Ryzeni protsessorit. Computexis teatas AMD viiest erinevast Ryzen 3000 protsessorist, mille hind varieerub 200-dollarisest kuuetuumalisest protsessorist kuni 500-dollariliseks 12-tuumaliseks tööhobuseks. Neid uusi protsessoreid hakatakse tarnima pühapäeval, 7. juulil 2019.

Computex ei olnud AMD PCIe 4.0 tõuke lõpp. Ettevõte jälgis paar päeva hiljem mängukonverentsil E3 2019 kahe uue graafikakaardi, mis toetasid PCIe 4.0, sealhulgas Radeon RX 5700 XT ja Radeon RX 5700. Uued kaardid tulevad välja ka pühapäeval, 7. juulil 2019.

Vanemad emaplaadid ei saa PCIe 4.0

AMD uued protsessorid kasutavad endiselt AM4-pistikupesa nagu varasemad Ryzeni põlvkonnad. See tähendab, et uuemad Ryzen 3000 kiibid mahuvad Ryzen 2000 protsessorite jaoks ehitatud emaplaatidele, näiteks X470 ja B450 emaplaatidele; PCIe 4.0 saamiseks vajate siiski uue standardi jaoks ehitatud uuemat emaplaati.

See võib mõnele PCIe-fännile tulla üllatusena, kuna emaplaadi tootjad on juba välja andnud püsivara värskendused, tuues vanematele tahvlitele piiratud PCIe 4.0 toe. Probleem on selles, et need värskendused töötavad ainult teatud emaplaatidega, mis suudavad toime tulla PCIe 4.0 rangete nõudmistega. Isegi siis peaks uuendus toimima ainult ülemise PCIe x16 pesaga (tavaliselt graafikakaartide jaoks kasutatava pesaga) ja võib-olla mõne M.2 pesaga.

AMD otsustas, et see versiooniuuenduste segadus on keskmise inimese jaoks liiga keeruline. Segaduste vältimiseks tegi ettevõte neile piiri. Võimalik, et leiate endiselt mõned emaplaadi värskendused veebis, tuues PCIe 4.0 vanematele emaplaatidele, kuid neid ei soovitata. Kui soovite PCIe 4.0, on parim plaan tellida uus emaplaat ja uus protsessor.

Ryzen 3000 protsessorite ja X570 emaplaatide peal kuulutas Corsair välja ka Corsair MP600, M.2 NVMe “kummipulga” SSD, mis toetab PCIe 4.0 lugemiskiirusega ligi 5000 megabaiti sekundis (MBps).

Võrdluseks on suure jõudlusega PCIe 3.0 M.2 NVMe-draiv umbes 3500 MBps. Corsairi uuel M.2-l on ka kurja välimusega jahutusradiaator, et see jahedana püsiks. MP600 tuleb turule juulis.

Gigabyte teatas Aorus NVMe Gen 4 SSD-st, mille lugemiskiirus on sarnane Corsairi MP600-ga. Suure jahutusradiaatori asemel on Gigabyte’i SSD-l täiskerega vaskjaotur. Gigabait ei öelnud täpselt, millal SSD käivitatakse, kuid ettevõtte sõnul on see varsti tulemas.

Väiksem mälumootor Patriot kavatseb ka PCIe 4.0 SSD-d välja tuua hiljem 2019. aastal.

Ka PCIe 5.0 kuulutati just välja

Kui PCIe 4.0 osade kasutuselevõtt ei olnud piisavalt keeruline, kasutas PCI-SIG Computexi PCIe 5.0 väljakuulutamiseks. Taas on meil ribalaius 5,0-ga kahekordistunud. PCIe 4.0 x16 pesa jaoks 32 GB / s kummaski suunas asemel saame 64 GB / s koos PCIe 5.0-ga.

Kiirem on parem, nii et arvatavasti näeme PCIe 5.0 komponente varsti välja, eks? Võib-olla mõni ettevõte isegi ignoreerib PCIe 4.0 üldse?

Noh, mitte nii kiiresti.

AMD ja selle tootmispartnerid investeerivad juba PCIe 4.0-sse, nii et nad ei pruugi soovida kohe laevale hüpata. Pealegi peaks PCIe 5.0 rakendamise tehnilistest väljakutsetest üle saamine aega võtma.

Juba praegu näeme, et PCIe 4.0 töötab kuumemini kui näiteks PCIe 3.0-ga arvutid. See viitab sellele, et me ei pruugi PCIe 5.0 juba mõnda aega näha, kui komponentide ja seadmete tootjad PCIe 4.0 täiuslikuks muudavad.

Veelkord, kui Intel on praegu PCIe 4.0 toe piires väljas, võib ettevõte soovida hüpata PCIe 5.0-le, et varastada osa AMD äikesest, kuid see on vaid spekulatsioon. Siiani ei paista AMD ega Intel PCIe 5.0-st nii huvitatud olevat, seega võime veel mõned aastad oodata.

Praegu on see kõik seotud PCIe 4.0-ga ja ainult AMD-põhiste süsteemide jaoks.