Miks telefonid plahvatavad? (Ja kuidas seda ennetada)

Iga paari aasta tagant leiavad plahvatusega telefonid võimaluse domineerida uudistetsüklis. Ja kuigi neid õnnetusi juhtub uskumatult harva, on neist natuke raske aru saada. Miks telefonid plahvatavad? Ja kuidas ma tean, et mu telefon ei plahvata?

Termiline põgenemine põhjustab telefoniplahvatusi

Alati, kui liitiumioonaku plahvatab või süttib, läbib see protsessi, mida nimetatakse termiliseks põgenemiseks. Sellest protsessist võib olla natuke raske aru saada, nii et hoiame asjad lühikesed, armsad ja tiheda teadusliku žargoonita.

Liitiumioonakud sisaldavad tonni liitiumioonakusid. Kõigil nendel rakkudel on kriitiline temperatuur - mõelge sellele kui keemistemperatuurile. Kui raku kriitiline temperatuur on saavutatud (välise kuumuse, ülelaadimise, kahjustuste või halva tootmise tõttu), satub see eksotermilisse lagunemisse. Põhimõtteliselt hakkab rakk ise eraldama tonni soojust.

See käivitab termilise põgenemise protsessi, mis on sisuliselt positiivse tagasiside ahel (nagu siis, kui panete mikrofoni kõlari kõrvale). Kui rakk siseneb eksotermilisse lagunemisse ja eraldab soojust, on tema naaberrakud määratud saavutama oma kriitilised temperatuurid. Sõltuvalt selle protsessi kiirusest võib aku vaikselt välja siblida, süttida või kergema plahvatuse tekitada.

Nüüd, kui mõistame termilise põgenemise protsessi, on palju lihtsam täpselt kindlaks määrata, kuidas, millal ja miks telefonid (teiste liitium-ioonseadmete hulgas) plahvatavad.

Kui teie telefonil või mõnel muul seadmel on paisunud aku, peaksite sellega kohe midagi ette võtma.

SEOTUD:Mida teha, kui telefoni või sülearvuti aku on paistes

Ärge jätke telefoni autosse

Kui elate lumisel alal, olete ilmselt teadlik sellest, et autoakud töötavad kõige paremini siis, kui neil on veidi soe - näiteks 80 kraadi Fahrenheiti. Ilmselt olete ka teadlik sellest, et liiga palju soojust võib rikkuda aku koos teiste autos olevate komponentidega. Noh, sama kehtib ka telefoni akude kohta.

Kui liitiumioonaku tühjeneb kõrgel temperatuuril (istudes väljas või autos), võivad selle elemendid muutuda veidi ebastabiilseks. Nad ei pruugi siseneda eksotermilisse lagunemisse, kuid võivad püsivalt lüheneda, halveneda või (kummalisel kombel) tekitada selliseid gaase nagu hapnik ja süsinikdioksiid. Need gaasid võivad põhjustada aku õhupallina paisumise, mis tekitab rõhku (energiat, mis võib põhjustada plahvatuse) või kahjustab aku struktuuri.

Loomulikult võib see protsess kiireneda, kui liitiumioon laeb kõrgel välistemperatuuril. Sellepärast peatab enamik telefone laadimisprotsessi või lülitub välja, kui need liiga kuumaks lähevad.

See tähendab, et teie telefon ei plahvata tõenäoliselt pärast seda, kui olete päevaks kuuma autosse jäetud. Ja kui püsivad lühikesed püksid ja rõhu suurenemine võivad viia termilise põgenemiseni, põhjustavad need mehaanilise riknemise aeglased vormid tavaliselt aku purunemist enne, kui tal on võimalus plahvatada. Lisaks on telefonidel ja liitiumioonakuil sisseehitatud turvafunktsioonid, mis takistavad aeglaselt tekkivate mehaaniliste probleemide käest ära minemist. Pidage lihtsalt meeles, et need turvafunktsioonid põhjustavad tavaliselt teie telefoni surma.

Kasutage usaldusväärseid või sertifitseeritud laadimisseadmeid

Üldiselt töötab iga laadija mis tahes seadmega. Vana või odav mikro-USB-kaabel töötab uuemate telefonidega ja uhiuus ülikiire laadija töötab vanade seadmetega. Kuid peaksite tõenäoliselt kinni pidama heade ettevõtete usaldusväärsetest laadijatest või telefoni tootja poolt sertifitseeritud laadijatest.

Odavad või sertifitseerimata laadijad (eriti nõmedad traadita laadijad) võivad tekitada liigset kuumust ja kahjustada telefoni akut. Tavaliselt juhtub see kahju pika aja jooksul ja see põhjustab telefoni akus mullide või lühikeste pükste tekkimist. Jällegi murravad sellised aeglaselt tekkivad mehaanilised kahjustused peaaegu alati teie telefoni enne, kui see võib leekidesse puhkeda.

Kuid ärge muretsege, odav laadija ei "lae" teie telefoni üle (kuigi see põhjustaks kahtlemata plahvatuse). Telefonides on sisseehitatud pingepiirikud, mis takistavad aku käsitsemiseks liiga kiiret ülelaadimist või laadimist.

Telefonile sobiva laadija leidmine on üllatavalt lihtne. Laadija saate osta otse oma telefoni tootjalt, enne selle ostmist vaadake Amazoni arvustusi laadija kohta või tehke Google'i otsingu abil oma telefoni nimi sõnadega "parimad laadijad". Kui teil on Apple'i seade, peaksite otsima ka MFi-sertifikaadiga laadijaid ja kui ostate traadita laadijat, otsige Qi-sertifikaadiga seadet.

Ärge painutage ega pista telefoni

Kui liitiumioonaku on füüsiliselt kahjustatud, võib see kohapeal lühise tekitada, gaase koguneda või leekidesse puhkeda. Kui te telefoni lahti ei võta ega oma nalja pärast lõhkuda, pole see probleem, mille pärast peate muretsema. Telefoni viskamisel lähevad sellised olulised komponendid nagu ekraan tavaliselt katki, enne kui aku kahjustab.

Miks see juhtub? Noh, liitiumioonakud sisaldavad õhukest liitiumilehte ja õhukest hapnikukihti. Neid lehti eraldab elektrolüüdi lahus. Selle lahuse purunemisel või läbitorkamisel reageerivad liitium- ja hapnikukihid, mis käivitavad eksotermilise lagunemise ja termilise põgenemise.

Mõnel juhul võib see juhtuda telefoni aku vahetamise ajal. Liitiumioonide läbitorkamine või painutamine võib tekitada mehaanilisi rikkeid ja kui akut paigaldamise ajal õigesti ei käsitseta, võib see süttida (kohe või aja jooksul). Hiljuti süttis naise iPhone pärast seda, kui ta oli mitteametlikus remonditöökojas aku vahetanud, ja mõned Apple Stores on iPhone 6 patareide vahetamisel tulekahjudega tegelenud.

Samuti ärge torkige oma lõbuks patareisid lisana. Võib-olla suudate vältida tulekahju või väiksemat plahvatust, kuid te ei saa vältida mürgist gaasi, mida eraldab põlev liitiumioonaku.

Enamik telefoniplahvatusi on tingitud halbast tootmisest

Kuigi ülelaadimine ja ülekuumenemine kõlab ohtlike, patareidest purunevate õudusunenägudena, põhjustavad need harva tulekahjusid või plahvatusi. Aeglaselt moodustuvad mehaanilised rikked kipuvad aku purustama enne, kui tal on võimalus termiliselt põgeneda, ja sisseehitatud turvaelemendid takistavad neid rikkeid käest ära.

Selle asemel määratakse telefoni saatus tavaliselt tootmisprotsessi käigus. Kui telefon on ette nähtud plahvatama, ei saa te sellega palju teha.

Liitiumioonakud sisaldavad liitiumit, uskumatult ebastabiilset metalli. See ebastabiilsus on suurepärane elektri hoidmiseks ja ülekandmiseks, kuid see võib olla katastroofiline, kui seda valesti segada teiste metallidega. Kahjuks peavad liitiumioonakud sisaldama ka niklit, koobaltit ja grafiiti. Tootmisprotsessi käigus võivad need metallid moodustada tootmisseadmetesse ladestusi, mis võivad seejärel saastata liitiumioonaku sisemisi külgi ja põhjustada keemilist ebastabiilsust, lühiseid ja plahvatusi.

Probleemiks võib olla ka kehv kokkupanek. Sarnaselt pilvelõhkujale või autole keevitatakse liitiumioonakuid mitmesugustest juppidest kokku ja halb keevitamine võib tekitada palju elektritakistust. See takistus (hõõrdumine) tekitab soojust, mis võib põhjustada lühiseid ja mehaanilisi probleeme väga lühikese aja jooksul.

Lõdvestu, telefon ilmselt ei plahvatagi

Kogu Galaxy Note 7 poleemika ajal plahvatas, süttis või ülekuumenenud 90–100 Note 7. See on vähem kui 1% 2,5 miljonist Note 7-st, mille Samsung poodidesse saatis. Muidugi, Samsungi ülemaailmne tagasikutsumine hoidis neid numbreid tõenäoliselt suuremaks minemast, kuid on selge, et telefoniplahvatusi on üliharva.

See tähendab, et peaksite siiski arvestama telefonide plahvatamisega. Vältige täiesti uute telefonide ostmist ja tehke enne uue telefoni hankimist kiire Google'i otsing. Ja kuigi aeglaselt tekkivad mehaanilised probleemid põhjustavad harva telefoniplahvatusi, pole see risk, mida tasub võtta. Ärge jätke telefoni kuuma autosse, proovige kasutada usaldusväärseid või sertifitseeritud laadimisseadmeid ja palun ärge torgake ega painutage telefoni.

SEOTUD:Mobiiltelefonide, tahvelarvutite ja sülearvutite aku kestvuse müüdid

Allikad: loomulik side / PMC, akuülikool, akutoit, Michigani tehnika