Kuidas veenduda, et fail on enne selle allalaadimist ohutu

Kui olete mures, et fail võib olla pahatahtlik, ei pea te seda alla laadima ja lootma oma viirusetõrjele. Enne allalaadimist saate faili skannida üle 60 viirusetõrjemootoriga pahavara suhtes - seda kõike ühe tööriistaga.

SEOTUD:Põhiline arvutiturvalisus: kuidas end viiruste, häkkerite ja varaste eest kaitsta

See ei asenda põhilisi veebiturvalisuse tavasid, mis võivad teid kaitsta andmepüügi ja muude ohtude eest, kuid see on viis, kuidas faili pärast muretseda, põhjalikumalt kontrollida.

Skannige VirusTotal'i abil link pahavara jaoks

Selleks peate leidma faili allalaadimislingi. See on faili allalaadimise otselink, mitte ainult faili allalaadimislehe aadress. Näiteks kui soovite .exe-faili skannida, vajate otselinki .exe-failile. Kui soovite .doc-faili skannida, vajate .doc-faili otselinki. Selle märkate hiirega üle lingi ja vaadates aadressi oma brauseris.

Paremklõpsake linki ja valige Chrome'is käsk „Kopeeri lingi aadress”, Firefoxis „Kopeeri lingi asukoht” või servas „Kopeeri link”.

Järgmisena minge oma veebibrauseris aadressile VirusTotal.com. See tööriist kuulub Google'ile alates 2012. aastast.

Klõpsake lehel vahekaarti „URL” ja kleepige seejärel kasti kopeeritud link. Faili skannimiseks klõpsake nuppu Otsi või vajutage sisestusklahvi.

VirusTotal laadib teie määratud faili alla oma serveritesse ja skannib selle suure hulga erinevate viirusetõrjemootoritega. Kui teised inimesed on faili hiljuti skanninud, näitab VirusTotal teile hiljutisi skannimistulemusi.

Kui näete teadet „Ükski mootor ei tuvastanud seda URL-i”, tähendab see, et ükski VirusTotal'i viirusetõrjemootor ei öelnud, et failiga oleks probleeme.

„0/65” tähendab, et 0 VirusTotal 65 viirusetõrjemootorit tuvastas faili pahatahtlikuna. See tähendab, et see peaks olema puhas. Muidugi on võimalik, et ükski viirusetõrjeprogramm ei pruugi veel uut ja eksootilist pahavara tuvastada, seega on alati hea olla ettevaatlik ja hankida tarkvara ainult usaldusväärsetest allikatest. (Tegelikult leiti, et mitte kaks päeva pärast selle artikli avaldamist sisaldas meie näidisfail - CCleaner 5.33 - pahavara. Suurepärane näide sellest, kuidas VirusTotal on kasulik, kuid pole täiuslik!)

Kui mõni viirusetõrjemootor tuvastab failiga probleemi, näete märget, mis ütleb, et paljud viirusetõrjemootorid tuvastasid URL-i probleemina.

Mõnel juhul võib arvamus olla peaaegu üksmeelne. Muudel juhtudel võib failiga probleeme olla vaid vähestel viirusetõrjevahenditel. See on sageli valepositiivne, ehkki teatud tingimustel võib juhtuda, et mõned viirusetõrjevahendid on uut pahavara märganud enne teisi. Võite kerida alla, et näha, millistel viirusetõrjevahenditel oli failiga probleeme, vaadata faili kohta lisateavet ja vaadata kogukonna kommentaare selle kohta, kas URL on turvaline või mitte. (Mõnel juhul võidakse näiteks see lihtsalt tähistada komplekteeritud crapware lisamisega, mis on hõlpsasti möödapääsmatu.)

Kui lõpuks skannite faili allalaaditava lehe, mitte allalaaditud faili, näete VirusTotal lehel linki „Allalaaditud fail”. Veebilehe allalaaditava faili kohta lisateabe nägemiseks klõpsake jaotisest „Allalaaditud fail” paremal asuvat ikooni.

Integreerige VirusTotal oma brauserisse

Selle protsessi hõlbustamiseks pakub VirusTotal projekt brauserilaiendeid. Need integreerivad teie brauserisse VirusTotal'i, mis võimaldab teil paremklõpsata mis tahes veebisaidi lingil ja valida suvandi "Skannimine VirusTotaliga". Te ei pea külastama VirusTotal'i veebisaiti ja linki kopeerima-kleepima.

Laiendused on saadaval Google Chrome'i, Mozilla Firefoxi ja Internet Exploreri jaoks. Laadige alla sobiv laiendus ja saate lingil paremklõpsata ning valida selle kiireks skannimiseks ja tulemuste nägemiseks suvandi VirusTotal.

Kui VirusTotal on üksmeelel, et fail on ohtlik, peaksite sellest eemale hoidma. Kui tulemused on erinevad, peaksite olema ettevaatlik, kuid võite uurida üksikasjalikumaid viirusetõrjetulemusi, et teada saada, miks nende arvates on fail ohtlik.

Kui fail on puhas, tähendab see, et ükski viirusetõrje ei tuvasta seda pahavarana. See ei tähenda muidugi, et see oleks ohutu - viirusetõrjetarkvara pole täiuslik ega pruugi uut pahavara tuvastada, seega veenduge, et hankiksite oma programmid usaldusväärsest allikast.