Mis on TTY Linuxis? (ja kuidas käsku tty kasutada)

Mida teeb tty käsk teha? See prindib teie kasutatava terminali nime. TTY tähistab teletranspektorit. Mis on käsu nime taga? See võtab natuke rohkem selgitamist.

Teleprinterid alates 1800-ndatest

1830. ja 1840. aastatel töötati välja teleprinteriteks tuntud masinad. Need masinad võivad saata trükitud sõnumeid juhtmest mööda kaugematesse kohtadesse. Saatja kirjutas sõnumid omamoodi klaviatuuril. Need trükiti vastuvõtvas otsas paberile. Need olid evolutsiooniline samm telegraafis, mis oli varem tuginenud morsele ja sarnastele koodidele.

Sõnumid kodeeriti ja edastati, seejärel võeti vastu, dekodeeriti ja trükiti. Sõnumite kodeerimiseks ja dekodeerimiseks kasutati mitut tehnikat. Kõige kuulsama ja ühe viljakama patenteeris 1874. aastal Émile Baudot, kelle jaoks on baudikiirus nimetatud. Tema tähemärkide kodeerimisskeem oli ASCII-d vananenud 89 aasta võrra.

Baudot ’kodeeringust sai lõpuks teleprinteri kodeerimisel standardile lähim asi ja enamik tootjaid võttis selle kasutusele. Baudoti originaalsel riistvarakujundusel oli klaveriklahvidega sarnaselt ainult viis klahvi. Operaator pidi iga tähe jaoks õppima konkreetse klahvikombinatsiooni. Lõpuks ühendati Baudoti kodeerimissüsteem traditsioonilise klaviatuuripaigutusega.

Selle edusammude tähistamiseks nimetati masinaid telekirjutajateks. See lühendati teletüüpideks ja lõpuks TTY-deks. Nii et siit saame lühendi TTY, kuid mis on telegraafial pistmist arvutitega?

ASCII ja Telex

Kui ASCII 1963. aastal saabus, võtsid teletüüpide tootjad selle vastu. Hoolimata leiutisest ja telefoni laialdasest kasutamisest olid teletüübid endiselt tugevad.

Telex oli ülemaailmne teletüüpide võrk, mis võimaldas kirjalikke sõnumeid kogu maailmas saata. Need olid II maailmasõja järgsel perioodil kuni 1980. aastate faksiaparaadi buumini peamine vahend kirjalike sõnumite edastamiseks.

Ka arvutid arenesid. Nad olid võimelised reaalajas kasutajatega suhtlema ja mitut kasutajat toetama. Vana partiimeetod muutus ebapiisavaks. Inimesed ei tahtnud oma tulemusi oodata 24 tundi või kauem. Stoppkaartide virnade tegemine ja üleöö tulemuste ootamine ei olnud enam vastuvõetav.

Inimesed vajasid seadet, mis võimaldaks neil juhiseid sisestada ja tulemused neile tagasi saata. Inimesed soovisid tõhusust.

Teletüüp muudetud

Teletüüp oli ideaalne kandidaat sisend- / väljundseadmena. Lõppude lõpuks oli see seade, mis oli loodud sõnumite kirjutamiseks, kodeerimiseks, saatmiseks, vastuvõtmiseks, dekodeerimiseks ja printimiseks.

Mida hoolis teletüüp, kui ühenduse teises otsas olev seade ei olnud teine ​​teletüüp? Nii kaua kui see rääkis sama kodeerimiskeelt ja suutis sõnumeid vastu võtta ning sõnumeid tagasi saata, oli teletüüp õnnelik.

Ja loomulikult kasutas see enam-vähem standardset klaviatuuri.

Riistvara abil jäljendatud teletüübid

Teletüüpidest said selle ajastu suurte mini- ja suurarvutitega suhtlemise vaikevahendid.

Need asendati lõpuks seadmetega, mis jäljendatud need elektromehaanilised masinad, mis kasutavad elektroonikat. Neil olid paberirullide asemel katoodkiiretorud (CRT). Nad ei värisenud arvutist vastuseid edastades. Need lubasid seni võimatut funktsionaalsust, nagu kursori liigutamine ekraanil, ekraani puhastamine, teksti painutamine jne.

DEC VT05 oli virtuaalse teletüübi varajane näide ja kuulsa DEC VT100 esivanem. Müüdi miljoneid DEC VT100.

Tarkvara abil emuleeritud teletüübid

Linuxi ja teiste Unixi-laadsete operatsioonisüsteemide nagu macOS töölauakeskkonnas on terminaliaken ja rakendused nagu x-term ja Konsole näited virtuaalsetest teletüüpidest. Kuid neid jäljendatakse täielikult tarkvaras. Neid nimetatakse pseudoteletüüpideks. See lühendati PTS-iks.

Ja see on koht tty tuleb sisse.

Mida saab tty meile öelda?

Linuxis on pseudoteletüüpne multipleksor, mis haldab kõigi terminaliakna pseudoteletüüpide (PTS) ühendusi. Multipleksor on kapten ja PTS on orjad. Multiplexori poole pöördub kernel seadmefaili kaudu, mis asub aadressil / dev / ptmx.

The tty käsk prindib selle seadme faili nime, mida teie pseudoteletüüpi ori kasutab masteriga liidestamiseks. Ja see on tegelikult teie terminaliakna number.

Vaatame mida tty meie terminaliakna aruanded:

tty

Vastus näitab, et oleme seadmefailiga ühendatud aadressil / dev / pts / 0.

Meie terminaliaken, mis on teletüübi (TTY) tarkvaraemulatsioon, on liidetud pseudoteletüüpse multipleksoriga pseudoteletüübina (PTS). Ja see juhtub olema number null.

Vaikne variant

The -s (vaikne) variant põhjustab tty väljundit genereerida.

tty -s

See annab siiski väljumisväärtuse:

  • 0: kui standardne sisend tuleb TTY-seadmest, siis emuleeritud või füüsiline.
  • 1: kui standardne sisend ei tule TTY-seadmest.
  • 2: Süntaksiviga, kasutati valesid käsurea parameetreid.
  • 3: Ilmnes kirjutamisviga.

Tõenäoliselt on see Bashi skriptimisel kõige kasulikum. Kuid isegi käsureal saame näidata, kuidas käsk käivitada ainult siis, kui töötate terminaliaknas (TTY- või PTS-seanss).

tty -s && kaja "In a tty"

Kuna me töötame TTY seansil, on meie väljumiskood 0 ja teine ​​käsk täidetakse.

Kes kamandab

Muud käsud võivad teie TTY numbri paljastada. The WHO käsk loetleb teabe kõigi sisselogitud kasutajate, sealhulgas teie enda kohta.

Alec ja Mary on kaugühendatud Linuxi arvutiga. Need on ühendatud esimese ja teise PTS-iga.

Kasutaja dave kuvatakse ühendatud olekuga „: 0”.

See tähistab arvutiga füüsiliselt ühendatud ekraani ja klaviatuuri. Ehkki ekraan ja klaviatuur on riistvaraseadmed, on need multipleksoriga ühendatud siiski seadme faili kaudu. tty paljastab, et see on / dev / pts / 2.

WHO
tty

SEOTUD:Kuidas määrata praegune kasutajakonto Linuxis

Juurdepääs TTY-le

Täisekraanil kuvatavale TTY-seansile pääsete juurde, hoides all klahve Ctrl + Alt ja vajutades üht funktsiooniklahvi.

Ctrl + Alt + F3 avab tty3 sisselogimisviiba.

Kui logite sisse ja väljastate tty käsk, näete, et olete ühendatud / dev / tty3-ga.

See pole pseudoteletüüp (tarkvara järgi); see on virtuaalne teletüüp (riistvara abil jäljendatud). See kasutab teie arvutiga ühendatud ekraani ja klaviatuuri, et jäljendada virtuaalset teletüüpi nagu DEC VT100.

Võite kasutada funktsiooniklahve Ctrl + Alt koos funktsiooniklahvidega F3 kuni F6 ja teil on neli TTY seanssi avatud, kui soovite. Näiteks võite olla sisse logitud tty3 ja vajutage Ctrl + Alt + F6, et minna tty6.

Graafilise töölaua keskkonda naasmiseks vajutage klahvikombinatsiooni Ctrl + Alt + F2.

Vajutades klahvikombinatsiooni Ctrl + Alt + F1, naasete graafilise töölaua seansi sisselogimisviiba juurde.

Korraga avaks Ctrl + Alt + F1 kuni Ctrl + Alt + F6 täisekraanil olevad TTY-konsoolid ja Ctrl + Alt + F7 tagastaks teie graafilise töölaua keskkonda. Kui kasutate vanemat Linuxi jaotust, võib teie süsteem käituda nii.

Seda katsetati praegune Manjaro, Ubuntu ja Fedora väljaanded ja nad kõik käitusid järgmiselt:

  1. Ctrl + Alt + F1: Naaseb graafilise töölaua keskkonna sisselogimisekraanile.
  2. Ctrl + Alt + F2: Naaseb graafilise töölaua keskkonda.
  3. Ctrl + Alt + F3: Avab TTY 3.
  4. Ctrl + Alt + F4: Avab TTY 4.
  5. Ctrl + Alt + F5: Avab TTY 5.
  6. Ctrl + Alt + F6: Avab TTY 6.

Nendele täisekraaniga konsoolidele juurdepääsemine võimaldab inimestel, kes kasutavad ainult Linuxi käsurea installe - ja paljud Linuxi serverid on selliselt konfigureeritud - saada mitu konsooli.

Kas olete kunagi töötanud graafilise töölauakeskkonnaga Linuxi masina kallal ja kas teie seanss on midagi külmunud? Nüüd saate hüpata ühele TTY konsooli seansist, et saaksite proovida olukorda parandada.

Sa võid kasutada üles ja ps nurjunud rakenduse tuvastamiseks proovige seejärel kasutada tapma selle lõpetamiseks või lihtsalt kasutamiseks Lülita välja proovida sulgeda nii graatsiliselt, kui arvuti olek lubab.

SEOTUD:Kuidas tappa protsesse Linuxi terminalist

Kolm väikest kirja, millel on palju ajalugu

The tty command on saanud oma nime 1800. aastate lõpust pärit seadmelt, ilmus Unixis 1971. aastal ning on tänaseni Linuxi ja Unixi-laadsete operatsioonisüsteemide osa.

Väikesel chapil on taga üsna muinasjutt.