Kuidas Linuxi installida

Kas soovite Linuxi installida? See on lihtsam protsess, kui võite arvata! Enne Linuxi installimist võite isegi oma arvutis Linuxi proovida. Kui see teile ei meeldi, taaskäivitage seade ja naasete Windowsi. Siit saate teada, kuidas Linuxiga alustada.

Valige Linux Distro ja laadige see alla

Kõigepealt peate valima Linuxi jaotuse, mida soovite kasutada. Linuxi distributsioonid pakendavad Linuxi tuuma ja muu tarkvara terviklikuks opsüsteemiks, mida saate kasutada. Erinevatel Linuxi distributsioonidel on erinevad süsteemitööriistad, töölauakeskkonnad, kaasatud rakendused ja visuaalsed teemad.

Ubuntu ja Linux Mint on endiselt ühed kõige populaarsemad Linuxi distributsioonid. Meile meeldib ka Manjaro väga. Seal on palju, palju muid võimalusi - valet vastust pole, kuigi mõned Linuxi distributsioonid on mõeldud tehnilisematele, kogenud kasutajatele.

Kui olete oma Linuxi valitud jaotuse valinud, külastage selle veebisaiti ja laadige alla selle installer. Saate ISO-faili, mis on ketaspildifail, mis sisaldab Linuxi jaotuse installifaile.

Mõnikord palutakse teil valida 32- ja 64-bitiste jaotuste vahel. Enamikul kaasaegsetest arvutitest on 64-bitised protsessorid. Kui teie arvuti on tehtud viimasel kümnendil, peaksite valima 64-bitise süsteemi. Linuxi distributsioonid vähendavad 32-bitiste süsteemide tuge.

SEOTUD:Parimad Linuxi jaotused algajatele

Looge käivitatav installikandja

Allalaadimiseks, proovimiseks ja allalaaditud Linuxi süsteemi installimiseks peate oma ISO-failist looma käivitatava installikandja.

Seda saate teha mitmel viisil. Kui teil on kirjutatav DVD, mida soovite kasutada, saate ISO-faili plaadile kirjutada, kasutades Windowsi funktsiooni „Burn disc image”. Kuid tõenäoliselt soovite selle asemel kasutada USB-draivi - USB-draivid on kiiremad kui DVD-d ja töötavad igas DVD-draiviga arvutis.

Windowsis käivitatava Linuxi USB-draivi loomiseks peate tegema järgmist.

  • Teie valitud Linuxi jaotuse ISO-fail.
  • Tasuta Rufuse tarkvara. Ubuntu ametlikud juhised soovitavad ka Rufust.
  • Vähemalt 4 GB suurune USB-draiv. Mõned Linuxi jaotused võivad vajada suuremaid draive, kui neil on suuremad installerid, kuid 4 GB peaks enamiku Linuxi jaotuste, sealhulgas Ubuntu jaoks olema hea. (Hoiatus: Kasutatava USB-draivi sisu kustutatakse.)

Alustamiseks käivitage Rufus ja sisestage USB-mälupulk arvutisse. Kõigepealt valige kastis „Seade” oma USB-draiv. Teiseks klõpsake nuppu „Vali“ ja sirvige alla laaditud ISO-failini. Kolmandaks klõpsake USB-draivi loomiseks nuppu "Start".

Võite näha mõnda hoiatust. Nõustuge vaikevalikutega: kui teil palutakse täiendavaid faile alla laadida, klõpsake nuppu „Jah” ja kui teil palutakse kirjutada ISO-režiimis, klõpsake nuppu „OK”. Lõpuks hoiatatakse teid, et Rufus kustutab kõik teie USB-draivil olevad failid - veenduge, et olete kõik olulised failid varundanud, ja klõpsake jätkamiseks nuppu "OK".

Rufus loob teie USB-installijami ja näete akna allservas asuvat edenemisriba. Kui see on täis roheline riba, millel on kiri „Valmis”, saate protsessi lõpetamiseks klõpsata nupul „Sule”.

SEOTUD:Kuidas luua käivitatav Linuxi USB-mäluseade, lihtne viis

Käivitage oma Linuxi installikandja

Kui käivitate Linuxi süsteemi samas arvutis, kuhu installimiskandja lõite, ei pea te isegi USB-draivi lahti ühendama. Peate lihtsalt taaskäivitama arvuti ja käivitama selle Linuxi installikandjalt.

Selleks valige Windowsi suvand „Taaskäivita”. Teie arvuti võib automaatselt käivitada sisestatud USB-draivilt Linuxi.

Kui teie arvuti taaskäivitub lihtsalt Windowsi, peate võib-olla käivitusseadme menüüsse sisenemiseks vajutama teatud klahvi ja valima selle installiprotsessi ajal. Tavalised võtmed, mida peate käivitamise ajal vajutama, hõlmavad F12, Escape, F2 ja F10. Võimalik, et see võti kuvatakse ekraanil käivitamise ajal.

Samuti peate võib-olla pääsema BIOS-i või UEFI püsivara seadete ekraanile ja muutma alglaadimise järjekorda. Täpne protsess sõltub teie arvuti mudelist. Lisateavet leiate oma arvuti juhistest. (Kui lõite oma arvuti, kontrollige emaplaadi kasutusjuhendit.)

SEOTUD:Kuidas käivitada arvuti kettalt või USB-draivilt

Aga turvaline alglaadimine?

Kaasaegsetel UEFI püsivara arvutitel - üldjuhul kas Windows 10 või Windows 8 komplektiga arvutitel - on funktsioon nimega Turvaline alglaadimine. Need pole loodud heakskiitmata opsüsteemide käivitamiseks, mis peaks aitama kaitsta teid juurkomplektide ja muu pahavara eest.

Mõned Linuxi distributsioonid, näiteks Ubuntu, on loodud töötama turvalise alglaadimisega ja kasutavad spetsiaalset Microsofti allkirjastatud alglaadurit, lastes neil teie süsteemis töötada. Teised Linuxi distributsioonid võivad vajada, et enne käivitamist keelaksite turvalise alglaadimise.

Kuid paljudes olukordades peaks teie Linuxi levitamine lihtsalt normaalselt käivituma. Kui Linux käivitub, ärge muretsege turvalise alglaadimise pärast. Kui näete turvalise alglaadimise tõrketeadet ja Linux ei käivitu, kontrollige lisateavet oma Linuxi jaotuse dokumentatsioonist ja kaaluge turvalise alglaadimise keelamist arvutis.

SEOTUD:Kuidas käivitada ja installida Linux turvalise alglaadimisega UEFI arvutisse

Proovige Linuxi

Kui Linux on käivitatud, saate „reaalajas” Linuxi töölaua, mida saate kasutada just nii, nagu oleksite Linuxi arvutisse installitud. Seda pole veel tegelikult installitud ja see pole teie arvutit kuidagi modifitseerinud. See töötab täielikult teie loodud USB-draivilt (või põletatud plaadilt).

Näiteks klõpsake Ubuntu proovimiseks valiku „Install Ubuntu” asemel käsku „Try Ubuntu”.

Võite Linuxi süsteemi uurida ja seda kasutada. Pidage meeles, et see toimib tõenäoliselt kiiremini, kui see on installitud teie arvuti sisemällu. Kui soovite lihtsalt natuke Linuxiga mängida ja ei soovi seda veel installida, on see kõik korras - taaskäivitage arvuti ja eemaldage USB-draiv Windowsi taaskäivitamiseks.

Kui soovite proovida mitut Linuxi jaotust, võite enne selle installimist korrata seda protsessi ja proovida neid.

(Kõik Linuxi distributsioonid ei paku reaalajas keskkonda, millega saaksite enne nende installimist mängida, kuid valdav enamus seda siiski pakub.)

Hoiatus: varundage enne jätkamist

Enne Linuxi installimisega tegelemist soovitame teie olulised failid varundada. Teil peaksid alati olema hiljutised varukoopiad, eriti kui te oma süsteemiga niimoodi jamate.

Linuxi peaks olema võimalik installida kahekordse käivitamise stsenaariumi korral ja lasta Linuxi installeril sujuvalt muuta Windowsi sektsiooni suurust, ilma et see teie faile mõjutaks. Vaheseinte suuruse muutmisel võib siiski juhtuda vigu. Ja oleks võimalik kogemata valel valikul klõpsata ja oma Windowsi sektsioon pühkida.

Nii et enne jätkamist soovitame teil igaks juhuks kõik olulised andmed varundada.

SEOTUD:Mis on parim viis arvuti varundamiseks?

Installige Linux

Kui olete oma Linuxi levitamisega rahul ja see töötab teie arvutis hästi, võite selle installida. Linuxi levitamine installitakse sisemisele draivile, nagu ka Windows.

Seda saab teha kahel viisil: Võite Linuxi installida „dual-boot“ konfiguratsioonis, kus see asub kõvakettal teie Windowsi operatsioonisüsteemi kõrval ja võimaldab teil valida, millist opsüsteemi soovite iga kord käivitada. Või võite installida Linuxi Windowsi kaudu, eemaldades Windowsi operatsioonisüsteemi ja asendades selle Linuxiga. Kui teil on kaks kõvaketast, saate Linuxi installida isegi ühele kõvakettale ja kasutada neid kahe käivitamise stsenaariumi korral.

Soovitame installida Linux kahekordse alglaadimisega konfiguratsioonis, et anda endale võimalus, mida kasutada. Kui teate, et te tõesti ei soovi Windowsi kasutada ja soovite kõvakettaruumi tagasi võtta, jätkake Windowsi eemaldamisega. Pidage lihtsalt meeles, et kaotate kõik installitud rakendused ja kõik failid, mida te pole varundanud.

Installiprotsessi sooritamiseks käivitage installer reaalajas Linuxi süsteemist. See peaks olema hõlpsasti leitav - see on tavaliselt ikoon, mis on paigutatud vaikimisi aktiivsele töölauale.

Installimisviisard juhendab teid protsessist läbi. Vaadake installijat ja valige suvandid, mida soovite kasutada. Lugege valikuid hoolikalt, veendumaks, et installite Linuxi soovitud viisil. Eelkõige peaksite olema ettevaatlik, et mitte kustutada oma Windowsi süsteemi (kui te seda ei soovi) ega installida Linuxi valele draivile.

Kui installiprotsess on lõpetatud, palutakse teil arvuti taaskäivitada. Taaskäivitage ja eemaldage Linuxi installitud USB-draiv või DVD. Teie arvuti käivitab Windowsi asemel Linuxi - või kui valisite Linuxi installimise kahekordse käivitamise stsenaariumi korral, näete menüüd, mis võimaldab teil igal käivitamisel valida Linuxi ja Windowsi vahel.

Kui soovite Windowsi hiljem uuesti installida, võite alati Microsofti Windowsi installikandjad alla laadida ja kasutada seda Windowsi uuesti installimiseks.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found