Mis on meem (ja kuidas need tekkisid)?

Kui olete Internetti kasutanud rohkem kui paar päeva, olete tõenäoliselt näinud meemi. Neist on saanud kaasaegse veebielu lahutamatu osa. Aga kust nad oma alguse said? Kuidas nad on arenenud? Ja kust ikkagi tuli sõna "meem"?

Kust tuli sõna "meem"?

Sõna meem esimene avaldatud juhtum (hääldatakse "Meem", mitte mina-mina), pärineb Richard Dawkinsi 1976. aasta raamatust,Isekas geen.Dawkins nimetas seda kui „miimemit” - kreeka keelest tuletatud sõna, mis tähendab „seda, mida jäljendatakse”. Seejärel lühendati sõna "geen" sarnasuse tõttu lihtsalt "meem".

Dawkins lõi selle termini, kuna ta üritas välja selgitada, kas leidub mõõdetavat üksust, mis kirjeldaks ideede levikut ja levikut põlvkondade kaupa. Nii et lihtsustatult öeldes on meem idee jaoks, mis on füüsilise omaduse geen. Ja sarnaselt sellele, kuidas geenid ja füüsilised tunnused loodusliku valiku kaudu arenevad, uskus Dawkins, et kõik, mis evolutsiooni läbimiseks võimeline - nagu meemid ja ideed - tegi seda ka loodusliku valiku kaudu.

Siit on tuletatud sõna "meem" tänapäevane vorm - idee kopeerimise, valiku ja evolutsiooni idee, mis kõik töötab välja ideede kõigi aegade suurimas tõestuspinnas - Internet.

Kas meemeid oli enne Internetti?

Meemid on olnud olemas juba ammu enne Interneti olemasolu. Tegelikult on need olnud olemas juba enne seda, kui Dawkins selle sõna kasutusele võttis, näidates seda juba 79. aastal Pompei varemetes ja veel 1970. aastatel graffitites.

Satori väljak on palindroom viiest sõnast “SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS” - üks järgmise peal. Võite lugeda mis tahes suunas (eeldades, et loete ladina keelt), ka tagurpidi ja tagurpidi. Kuigi keegi ei tea täpselt, mida see tähendab, on see sajandite jooksul ilmnenud erinevates kultuurides kogu maailmas, sealhulgas Prantsusmaal, Inglismaal, Süürias ja Itaalias.

Frodo Baggins, J.R.R Tolkieni väljamõeldud tegelaneSõrmuste isand triloogia, sai ka meemi osaks. Fraas „Frodo Lives” oli üle krohvitud autodel graffiti, nuppude ja isegi kaitserauakleebistega. Seda kasutasid sageli inimesed, kes arvasid, et Frodo, kelle võimsad inimesed omaenda päevakorraga Mordorisse surmaoperatsioonile saatsid, oli hea metafoor selleks, et “Mees” teda kinni hoidis.

Veel üks näide meemidest ilmnes Usenetis 1990. aastate alguses: Godwini seadus. Kuigi see loodi algselt uudistegrupi arutelufoorumiks, on see tänapäeval sama rakendatav kui peaaegu 30 aastat tagasi. Godwini seadus ütleb, et "kui Useneti arutelu pikeneb, läheneb natside või Hitleri võrdluse tõenäosus sellele." Kui niit sellesse punkti jõuab, loeti see traditsiooniliselt lõppenuks ja see, kes natse mainis, kaotas kohe argumendis igasuguse usaldusväärsuse.

SEOTUD:Mis vahe on Usenetil ja Internetil?

Millised olid esimesed Interneti-meemid?

Esimese viirusliku Interneti-meemi saab kinnitada Internetis levinud konkreetse tantsiva beebi juurde, enne kui ta lõpuks ilmus episoodisAlly McBeal.

1996. aastal lõi graafiline disainer Michael Girard tarkvara, mis näitas, kuidas liikumist saab arvutite kaudu programmeerida ja projitseerida. Lõplik kujundus oli beebi mudel, mis demonstreeris erinevaid liikumisi kui tša-tša-tša. Seejärel saatis Girardi tööandja demo arendajatele, et näidata oma tarkvara võimalusi. Üks demo saabus LucasArtsi töötaja postkasti, kes muutis seejärel video GIF-failiks ja jagas seda (peamiselt foorumite ja e-posti teel, aga ka kasvavas veebis), saates selle laialdaseks viirusetunnetuseks.

Hampsteri tants oli teine ​​populaarne varajane Interneti-meem. See oli veebisait, kus esitati rida animeeritud GIF-i hamstreid, kes tantsisid "Whistle Stop" kiirendatud versiooni järgi - laulu, mida kasutati Walt Disney Robin Hoodi tiitlites. Selle saidi lõi Kanada kunstitudeng 1998. aastal oma õe ja sõbraga võisteldes, et näha, kes suudaks võrgus kõige rohkem veebiliiklust tekitada.

Pärast 8 kuu jooksul 600 vaatamise genereerimist muutus tema veebisait ootamatult viirusetuks. Vaid nelja päevaga nägi tema sait üle 600 000 vaatamise, mis kogus populaarsust e-posti, ajaveebide ja isegi kaitserauakleebiste kaudu.

Kuidas on meemid sellest ajast alates arenenud?

Sotsiaalse meedia ja selliste saitide nagu Reddit, 9GAG ja 4Chan laialdase kasutamisega on meemidel muutunud üha populaarsemaks ja üleöö viiruslikuks muutumas miljonid igapäevased külastajad, kes soovivad saada lol või kaks.

Enne Interneti tekkimist olid meemidel poliitiline või kultuuriline tähtsus ja nende populaarsus kestis palju kauem kui praegu. Ehkki mõned meemid võivad ka tänapäeval näidata pikaealisust, liigub enamik suhteliselt lühikese aja jooksul viiruslikust unustusse. See on osaliselt tingitud sellest, kui kiiresti Internet liigub (teie tähelepanu äratamiseks on alati midagi uut) ja osaliselt sellest, kui lihtne on meeme luua.

Meemid on ka poliitilistelt või kultuurilistelt teemadelt eemaldunud, et keskenduda rohkem popkultuurilistele viidetele ja sarkastilistele eluvaatlustele, muutes need võrratuks, naljakaks ja hõlpsamaks kulutulena levimiseks veebis.

Üks oluline meemi evolutsiooni juhtum peaks olema LOLCats ja kogu meemit ümbritsev keel. LOLCats kasutab oma meemidega loomingulist õigekirjastiili, mida nimetatakse lolspeakiks, mis kehastab piltidel kujutatud kasse. Õigekirjavigade ja sobimatu ajavõtte kasutamine lausete tegemiseks ühises struktuuris, kus "Kas mul on juustuburger?" tõlgiks kui "ma võin cheezberger."

Alates 2010. aastast lõpetas LOLCati piiblitõlkeprojekt Piibli tõlkimise lolspeakiks, ulatudes isegi Uue Testamendi tõlkimiseni. Kuid asjad ei peatu sellega: sündis esoteeriline programmeerimiskeel nimega LOLCode, kasutades LOLCatsi meemides rääkimise sama formaati, et moodustada lihtsast pildist kaugemale arenev meem.

Kas soovite rohkem teada saada konkreetsete meemide kohta? Uurimiseks pole paremat kohta kui Know Your Meme - kõigi meemide tõeline entsüklopeedia.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found