Millist Etherneti (Cat5, Cat5e, Cat6, Cat6a) kaablit peaksin kasutama?

Kõiki Etherneti kaableid pole loodud võrdselt. Mis vahe on ja kuidas saate teada, mida peaksite kasutama? Vaatame Etherneti kaablite kategooriate tehnilisi ja füüsilisi erinevusi, mis aitavad meil otsustada.

Etherneti kaablid on rühmitatud järjestatud nummerdamise kategooriatesse (“kass”) erinevate spetsifikatsioonide põhjal; mõnikord uuendatakse kategooriat täiendavate selgituste või testimisstandarditega (nt 5e, 6a). Nende kategooriate abil saame hõlpsasti teada, millist tüüpi kaablit konkreetseks rakenduseks vajame. Tootjad peavad järgima standardeid, mis muudab meie elu lihtsamaks.

Mis on kategooriate erinevused ja kuidas saate teada, millal kasutada varjestamata, varjestatud, keerdunud või tahkeid kaableid? Jätkake lugemist kassi moodi valgustatuse nimel.

Tehnilised erinevused

Kaablite spetsifikatsioonide erinevusi pole nii lihtne näha kui füüsilisi muutusi; nii et vaatame, mida iga kategooria teeb ja ei toeta. Allpool on toodud tabel, mille abil saate oma rakendusele kaablit valida selle kategooria standardite alusel.

Kui kategooria number suureneb, suureneb ka traadi kiirus ja Mhz. See ei ole juhus, sest iga kategooria toob kaasa rangemad testid ülekäimise (XT) kõrvaldamiseks ja juhtmete vahele isolatsiooni lisamiseks.

See ei tähenda, et teie kogemused oleksid olnud samad. Füüsiliselt saate Cat-5 kaablit kasutada 1 Gb kiiruse jaoks ja olen isiklikult kasutanud kaablit, mis on pikem kui 100 meetrit, kuid kuna standardit pole selle jaoks testitud, on teil tõenäoliselt erinevad tulemused. See, et teil on Cat-6 kaabel, ei tähenda ka seda, et teil on 1 Gb võrgukiirus. Iga teie võrguühendus peab toetama 1 Gb kiirust ja mõnel juhul tuleb tarkvaral ühendusele saadaolevat kiirust kasutada.

5. kategooria kaablit vaadati üle ja see asendati enamasti 5. kategooria täiustatud (Cat-5e) kaabliga, mis ei muutnud kaablis midagi füüsiliselt, kuid rakendas selle asemel ülekõige suhtes rangemaid testimisstandardeid.

6. kategooria muudeti täiendatud kategooria 6 (Cat-6a) abil, mis võimaldas testida 500 Mhz sidet (võrreldes Cat-6 250 Mhz-ga). Kõrgem sidemissagedus välistas tulnukate ülekäimise (AXT), mis võimaldab pikemat kiirust kiirusel 10 Gb / s.

Füüsilised erinevused

Niisiis, kuidas füüsiline kaabel kõrvaldab häired ja võimaldab kiiremat kiirust? Ta teeb seda traadi keeramise ja isoleerimise kaudu. Kaabli keeramise leiutas Alexander Graham Bell 1881. aastal kasutamiseks telefonijuhtmetes, mida juhiti mööda külgmisi elektriliine. Ta avastas, et keerates kaablit iga 3–4 utiliidi järel, vähendas see häireid ja suurendas leviala. Keeratud paarist sai kõigi Etherneti kaablite alus, et kõrvaldada sisejuhtmete (XT) ja väliste juhtmete (AXT) vahelised häired.

Cat-5 ja Cat-6 kaablite vahel on kaks peamist füüsilist erinevust, traadi keerdumiste arv cm kohta ja ümbrise paksus.

Kaabli keeramise pikkus ei ole standardiseeritud, kuid tavaliselt on Cat-5 (e) korral 1,5–2 pööret cm kohta ja Cat-6 puhul 2+ keerdumist cm kohta. Ühes kaablis on igal värvilisel paaril ka erinumbrid, mis põhinevad algarvudel, nii et kahte keerdumist ei joonduks kunagi. Pöörete arv paari kohta on iga kaabli tootja jaoks tavaliselt ainulaadne. Nagu ülaltoodud pildil näha, pole kahel paaril ühesuguseid keerdeid tolli kohta.

Paljud Cat-6 kaablid sisaldavad ka nailonist splaini, mis aitab kõrvaldada ülekäimise. Ehkki spline pole Cat-5 kaablis vajalik, sisaldavad mõned tootjad seda siiski. Cat-6 kaablis pole spline vajalik ka seni, kuni kaabel testib vastavalt standardile. Ülaltoodud pildil on Cat-5e kaabel ainsana spline.

Kui nailonist spline aitab vähendada traadi läbilõikamist, kaitseb paksem ümbris otsaotsast (NEXT) ja tulnukate ristlõikest (AXT), mis mõlemad ilmnevad sageduse (Mhz) suurenedes sagedamini. Sellel pildil on Cat-5e kaablil kõige õhem kest, kuid see oli ka ainus, millel oli nailonist spline.

Varjestatud (STP) vs varjestamata (UTP)

Kuna kõik Etherneti kaablid on keerdunud, kasutavad tootjad kaablit häirete eest veelgi kaitsmiseks. Varjestamata keerdpaari saab hõlpsasti kasutada arvuti ja seina vaheliste kaablite jaoks, kuid soovite kasutada varjestatud kaablit suurte häiretega aladel ja jooksvate kaablite jaoks väljas või seinte vahel.

Etherneti kaabli varjestamiseks on erinevaid viise, kuid tavaliselt hõlmab see varjestust kaabli iga juhtmepaari ümber. See kaitseb paari sisemiselt ülekäte eest. Tootjad saavad kaableid veelgi kaitsta tulnukate ülekäte eest, kuid UTP- või STP-kaablite sõelumine. Tehniliselt on ülaltoodud pildil sõelutud STP-kaabel (S / STP).

Kindel vs luhtunud

Tahked ja luhtunud Etherneti kaablid viitavad paaride tegelikule vaskjuhile. Tahke kaabel kasutab elektrijuhi jaoks ühte vaskdetaili, samas kui keerdkattega seeriaid on kokku keeratud vaskkaableid. Igat tüüpi juhtide jaoks on palju erinevaid rakendusi, kuid iga tüübi jaoks on kaks peamist rakendust, millest peaksite teadma.

Luhtunud kaabel on paindlikum ja seda tuleks kasutada oma laua taga või kõikjal, kus kaablit sageli liigutate.

Tahke kaabel ei ole nii paindlik, kuid on ka vastupidavam, mistõttu on see ideaalne nii püsirajatiste jaoks kui ka välistingimustes ja seintes.

Nüüd, kui teate, millist tüüpi kaablit peaksite kasutama, vaadake meie juhendit oma Etherneti kaabli valmistamiseks.