Xeon vs Core: kas Inteli kallid protsessorid on lisatasu väärt?

Apple tegi suure löögi 2019. aasta juunis, kui tutvustas remonditud Mac Pro lauaarvutit, mis tilgutas töötlemis- ja graafikajõudu. Uue Maci metsalise peamised komponendid on Intel Xeoni protsessorid. Need varieeruvad nimetu kaheksatuumalisest 3,5 GHz Xeon W-st (võimalik, et ka Xeon W-3223) kuni teise seni nimetu 2,5 GHz 28-tuumase Intel Xeon W protsessorini (tõenäoliselt Xeon W-3275 või W- 3275M).

Uus Maci torn inspireeris How-To Geeki vesijahutaja arutelusid selle üle, kas ühe sellise mitmeruumilise behemoti pakkimine oma järgmisesse arvutikomplekti on seda väärt.

Olgem ausad; Apple'i uus tööjaam pole enamiku jaoks realistlik. Uue Mac Pro hinnakujundus algab 6000 dollarist ja suureneb kuni väikeettevõtte laenuni. Uutel lauaarvutitel on patenteeritud pistikute tõttu piiratud täiendamisvõimalused ja neil puudub Windowsi pool tohutu mängupotentsiaal.

Niisiis, kas peaksite Xeoni maailmaga katsetama jätma Core i7 ja i9 protsessorite boonused?

Tõenäoliselt mitte ja siin on põhjus.

Mis on Xeoni protsessor?

Xeon on Inteli protsessorite sari ja see on suunatud peamiselt äritöökohtadele ja serveritele. Need protsessorid pakuvad tavaliselt rohkem südamikke kui tavalised arvutid, kuid taktsagedus on nende Core i7 ja i9 analoogidega võrreldes veidi vilets.

Näiteks Intel Xeon W-3275 / W-3275M-l on taktsagedus, mis algab 2,5 GHz-st ja tõuseb kuni 4,40 GHz-ni, teatud koormuste korral on see veelgi võimendatud 4,60 GHz-ni. Võrrelge seda populaarse Core i9-9900K-ga, mille baaskell on 3,60 GHz ja võimendus 5,0 GHz. On selge, et Core i9-9900K taktsagedus on keskmise arvutikasutaja jaoks parem.

Siis on teil Xeon W-3223. See on ka kaheksatuumaline, 16-niitiline kiip, nagu Core i9-9900K, kuid selle taktsagedus ületab kiirust 4,0 GHz ja selle MSRP on umbes 250 dollarit kõrgem kui i9-9900K. Lühidalt öeldes võivad Xeoni taktsagedused olla kas ülemise Core osa lähedal või sellest palju allpool.

Kus Xeoni reeglid on elektrienergia ja soojuse tootmine - ja seda mitte heas mõttes. Xeoni kiibid on palju võimsanäljasemad ja lähevad palju kuumaks. Näiteks 28-tuumalise, 56-niitilise Xeon W-3275M soojusvõimsus (TDP) on 205 vatti ja W-3223 TDP on 160 vatti. Vahepeal on i9-9900K TDP 95 vatti.

Xeonile saate lähemale minna umbes nagu „prosumer” 16-tuumaline, 32-niitiline Core i9-9960X, mille TDP on 165 vatti. Sellegipoolest pole suuremal osal Core i7 ja i9 osadest neid suurema võimsuse ja soojuse kaalutlusi.

Miks on Xeonid kallimad?

Xeoni protsessoritel on tavaliselt palju sisseehitatud ja ärikriitiline tehnoloogia. Näiteks toetavad nad veaparanduskoodi (ECC) mälu, mis hoiab ära andmete rikkumise ja süsteemi kokkujooksmise. ECC RAM on ka kallim ja aeglasem, nii et vähesed kodukasutajad leiavad, et kompromiss on seda väärt, kuna koduarvutid on üsna usaldusväärsed.

Ettevõtete jaoks, kus tööaeg on missioonikriitiline, võib isegi mõni tund maksta palju rohkem kui ECC mälu on väärt. Võtame näiteks finantstehingute, kus tehingud toimuvad kiiremini kui inimesed aru saavad. Kui arvutid lähevad alla või andmed lähevad sassi, on nende ettevõtete jaoks palju kaotatud raha, mistõttu on nad nõus investeerima spetsiaalsetesse tehnoloogiatesse.

Xeoni protsessorid toetavad ka palju rohkem RAM-i kui Core kiibid, samuti hulgaliselt PCIe-radasid laienduskaartide ühendamiseks.

Niisiis, kui lisate kuhjaga südamikke, tuge ECC-le, tonni PCIe-radasid ja suurt RAM-i tuge, kajastab hind seda.

Kui küsite küünilisematelt PC-entusiastidelt, ütlevad nad teile, et Intel nõuab Xeoni eest kõrget hinda, sest seda saab. Kõik, mis on loodud ettevõtluse jaoks, kipub olema kõrgema hinnasildiga kui tarbijatele mõeldud seadmed.

Kas peaksin ostma Xeoni oma arvutile?

Siiani kõlab Xeon üsna hästi: tonni südamikke, arvestatav taktsagedus (mõnel juhul) ja hunnik PCIe radasid. Pagan, voolu probleem on lihtsalt kutse töötada kohandatud jahutusseadistusega, eks?

Võib olla. Kuid Xeonid pole keskmise kodutarbija jaoks parim valik.

Kui olete huvitatud protsessorimahukate töökoormuste jaoks mõeldud Xeoni protsessorist või vajate 24/7 tööaega ilma mõne nädala jooksul arvutit praadimata, on Xeonid väärt vaatamist. Kui tegemist on siiski rohkem mängimisega, kulutate palju raha peaaegu ilma tuluta.

Kui kriitikud vaatasid 2019. aasta alguses üle 3000 dollari suuruse Xeon W-3175X „töölaua” protsessori, käitusid enamik tootlikkuse võrdlusaluseid, kus Xeonil läks alati hästi, kuid seejärel jooksis see mängude võrdlusalustes Core protsessorite vastu. Tulemused võtsid Core i9-9900K sageli üle Xeon W-3175X või jäid sellest napilt maha, välja arvatud mõned üksikud erandid. Ja see oli 28 tuuma ja 56 lõimega protsessori vastu.

Kuid need südamikud ei olnud tänapäevaste mängude jaoks nii olulised, sest teatud ajahetkel olid mängude jaoks i9-9900K kõrgemad sagedused (taktsagedus) tähtsamad kui südamikud. Kindlasti on protsessoriga seotud mänge, kus tasub rohkem tuuma omada (enamikul mängijatest peaks olema vähemalt neljatuumaline, kaheksa lõimega protsessor), kuid kella kiirus koos IPC-ga (juhised tsükli kohta) on tavaliselt olulisem näitaja.

Võite kiirendada Xeon W-3175X-i ja see võib viia protsessori i9-9900K baasjõudlusest kaugemale, kuid võite ka Core i9-ga üle ajada. W-3175X on ka servakorpus, kuna kiirendamiseks lukustatakse vähem Xeone, mis annab Core-osadele veel ühe serva.

Niisiis, kui Core i9-9900K maksab alla 500 dollari ja räuskav Xeon maksab selle mitu korda, pakkudes vähe või üldse mitte jõudlust, pole Xeonil mängimiseks eriti mõtet.

Võib tulla päev, mil mängude jaoks on oluline suurte põhiarvude olemasolu, kuid praeguseks jätkab enamik mängumaailma neljatuumaliste masinatega.

Kes peaks ostma Xeoni?

Nagu Inteli turundus ütleb, on need kiibid seotud tööjaamade ja serveritega. Isegi töölaual olev Xeon W-3175X on suunatud 3D-kunstnikele, mängude arendajatele ja videotöötlejatele.

Kui töötate ühel neist ametitest või olete mõnes neist valdkondadest huvitatud, siis on Xeoni protsessor teie jaoks.

Ülejäänud meist töölauapleeblastest on Core i7 või i9 õige tee.