Kas retro videomängude ROMide allalaadimine on kunagi seaduslik?

Pole midagi sellist, nagu oma lapsepõlve taaselustamine oma lemmik retro-mängudega, kuid kas emulaatorid ja ROM-id on seaduspärased? Internet annab teile palju vastuseid, kuid täpsema vastuse saamiseks rääkisime juristiga.

Emulaatorite allalaadimine ja kasutamine on seaduslik, kuid autoriõigusega kaitstud ROMide jagamine veebis on ebaseaduslik. Teie omanduses olevate mängude ROM-ide rippimiseks ja allalaadimiseks pole juriidilist pretsedenti, kuigi õiglase kasutamise kohta võiks argumenteerida.

Selle uurimiseks küsisime Derek E. Bambauerilt, kes õpetab Arizona ülikooli õiguskolledžis Interneti-õigust ja intellektuaalomandit. Kahjuks avastasime, et lõplikku vastust pole tegelikult olemas, kuna neid argumente tuleb veel kohtus katsetada. Kuid me võime vähemalt purustada mõned müüdid, mis seal ringi hõljuvad. Siin on, mida peate teadma emulaatorite ja ROMide seaduslikkuse kohta Ameerika Ühendriikides.

Emulaatorid on peaaegu kindlasti seaduslikud

Alustame lihtsatest asjadest. Vaatamata sellele, mida olete kuulnud, pole palju küsimusi selle kohta, kas emulaatorid ise on seaduslikud. Emulaator on lihtsalt mõeldud tarkvara jäljendama mängusüsteem - kuid enamik neist ei sisalda ühtegi varalist koodi. (Muidugi on erandeid, näiteks BIOS-failid, mida teatud emulaatorid mängude mängimiseks vajavad.)

Kuid emulaatoritest pole kasu ilma mängude failideta - või ROM-ideta - ja ROM-id on peaaegu alati autoriõigustega kaitstud videomängu volitamata koopiad. Ameerika Ühendriikides kaitseb autoriõigus teoseid 75 aastat, mis tähendab, et ükski suurem konsoolipealkiri pole aastakümnete jooksul avalik.

Kuid isegi ROM-id eksisteerivad Bambaueri sõnul natuke hallis piirkonnas.

ROMide võimalik erand: õiglane kasutamine

Alustuseks: teile mitte kuuluva mängu koopia allalaadimine pole seaduslik. See ei erine filmi või telesaate allalaadimisest, mis teile ei kuulu. "Oletame, et mul on vana Super Nintendo ja ma armastan Super Mario Worldi, nii et laadin alla ROMi ja mängin seda," ütles Bambauer. "See on autoriõiguste rikkumine."

See on üsna selge, eks? Ja see vastab enam-vähem Nintendo veebisaidi ROM-ide keelele, kus ettevõte väidab, et mis tahes ROM-i allalaadimine, olenemata sellest, kas olete mängu omanik või mitte, on ebaseaduslik.

Kuid kas on olemas õiguskaitse? Võimalik, kui teil juba on Super Mario Worldi kassett. Siis võib Bambaueri sõnul olla õiglase kasutuse all.

"Õiglane kasutamine on hägune standard, mitte reegel," selgitas Bambauer. Ta ütleb, et võiks ette kujutada mõnda võimalikku kaitsetavat stsenaariumi. "Kui mul on Super Mario Worldi eksemplar, siis saan seda mängida alati, kui tahan," märgib ta, "aga mida ma tegelikult teha tahaksin, oleks see oma telefonis või sülearvutis mängida." Sel juhul võib ROM-i allalaadimine olla juriidiliselt põhjendatav.

"Te ei anna mängu kellelegi teisele, vaid mängite lihtsalt oma telefonis juba teile kuuluvat mängu," ütles Bambauer. "Argument oleks, et siin ei oleks turule kahju; et see ei asenda ostu. "

See pole mustvalge; lihtsalt võimalik õiguslik argument. Ja Bambauer tunnistab kiiresti, et see pole ideaalne.

"See pole kaugeltki mitte slämma argumendina," ütles Bambauer, "aga see pole sugugi rumal." Lõppude lõpuks võiks Nintendo väita, et mängu jäljendamisega oma telefonis kaotavad nad raha selle asemel, et osta oma ametlikku mänguporti.

Kuigi mängude spetsiifilist pretsedenti pole, on seda ka teistel turgudel. "Muusikatööstuses nõustuvad kõik, et ruumi vahetamine on seaduslik," märgib Bambauer. Näete, kus see keeruliseks läheb.

Mis siis, kui ripite oma ROMid?

Internetis on levinud argument, et ROMi väljavõtmine teile kuuluvast kassettist on täiesti seaduslik, kuid ROMide veebist allalaadimine on kuritegu. Sellised seadmed, nagu 60 dollari suurune Retrode, võimaldavad kõigil USB kaudu Super Nintendo või Sega Genesise mängu välja tõmmata ja võtmetähtsusega müügilepinguna märkida allalaadimiste seaduslikkus. Lõppude lõpuks peetakse teile kuuluva CD rippimist iTunesiga või mõne muu tarkvaraga üldiselt vähemalt Ameerika Ühendriikides seaduslikuks.

Nii et kas teie omanduses oleva ROMi rippimine erineb selle allalaadimisest? Tõenäoliselt mitte, ütleb Bambauer: "Mõlemal juhul loote teie tegevus täiendava koopia."

Nüüd võiks Bambauer ette kujutada, kuidas koostada argument selle kohta, kuidas üks erineb teisest, ja tunnistab, et optika on erinev. Kuid ta ei arva, et need kaks olukorda on juriidiliselt nii erinevad.

"Ma arvan, et kui argument on, siis kui ma oleksin kvalifitseeritud insener, saaksin selle välja võtta ja omada koopiat," ütles Bambauer. "Kui eeldame hetkeks, et kui ma seda teeksin, oleks see õiglane kasutamine, siis ei tohiks see teisiti olla."

ROM-ide jagamine on üheselt ebaseaduslik

See õiglase kasutamise argument on potentsiaalselt väga laiaulatuslik, kuid on ka piire. "Probleem saabub siis, kui koopia pole enam ainult minul, vaid see antakse teistele inimestele," ütles Bambauer.

Mõelge meelelahutustööstusele. RIAA ja MPAA on leidnud rohkem õnne muusikat jagavate saitide ja inimeste järele, mitte allalaadijatele. ROMide puhul töötab see suures osas samamoodi, mistõttu suletakse mänge jagavaid saite nii sageli.

"Kui olete levitanud ROM-i, pole enamikul seda allalaadivatest inimestest ilmselt mängu seaduslikke koopiaid," ütles Bambauer. "Siis on see turukahjustus, sest Nintendo peaks saama neile inimestele müüa."

Seetõttu võib olla hea mõte, isegi kui teil on mäng, vältida ROMide allalaadimist peer-to-peer võrkudest, kus jagate mängu koopiat selle allalaadimise ajal.

Mis siis, kui mängu pole praegu turul?

Paljud inimesed väidavad veebis, et kui mängu pole praegu turul saadaval, on ROMi allalaadimine seaduslik. Lõppude lõpuks: ei saa turule kahju tekitada, kui mäng pole praegu digitaalsel kujul müügil.

Bambaueri sõnul ei pruugi see argument olla õhukindel.

"Ühelt poolt pole raha, mis lubaks mul selle mängu seadusliku koopia saada," ütles Bambauer. "Vaidluse teisel poolel teeb Disney seda." Disney strateegia on panna klassikalised filmid pikemaks ajaks "võlvile". Selle asemel, et filme pidevalt turule jätta, vabastavad nad need perioodiliselt uuesti, mis suurendab nõudlust ja suurendab müüki, kui see välja tuleb.

Videomänguettevõtted võivad väita, et nad teevad sama asja praegu väljaandmata mängudega ja et ROMid vähendavad potentsiaalset turuväärtust. "See on lähedane juhtum," ütleb Bambauer, "ja seda pole palju testitud." Kuid nad võiksid selle argumendi esitada.

Samal ajal võib ta märkida, et mäng, mida praegu turul pole, võib potentsiaalselt olla kaitseosaks, eriti kui laadite alla juba teile kuuluva mängu.

"Ma ei saanud niikuinii koopiat osta ja mul on see juba olemas," ütles Bambauer taas hüpoteetiliselt. "Nii et see on omamoodi nagu CD omamine ja selle enda rippimine."

Kõik see on enamasti hüpoteetiline

Tõenäoliselt hakkate siin nägema mustrit. ROM-id on nii hall ala, kuna mõlemal poolel on potentsiaalseid õiguskaitsevahendeid - kuid keegi pole neid argumente enne tõeliselt testinud. Bambauer ei osanud osutada ühele kohtupraktikale, mis puudutas konkreetselt videomängude ROM-e, ja enamasti ekstrapoleeriti muudest Interneti-autoriõiguse seaduste valdkondadest.

Kui üks asi on siiski selge, on see järgmine: kui teil pole mängu seaduslikku koopiat, pole teil õigust seda alla laadida (jah, isegi kui kustutate selle 24 tunni pärast, või muud sellist jama ).

Pildikrediit: LazyThumbs, Fjölnir Ásgeirsson, Hades2k, Zach Zupancic, wisekris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found