Kuidas kasutada joonealuseid ja lõpumärkusi Microsoft Wordis

Sõltumata sellest, kas kasutate Microsoft Wordi isiklikuks või professionaalseks kirjutamiseks, võite mõnikord lisada oma töö osadele täiendavaid märkusi. Võib-olla soovite mõne oma argumendi kõrval kommenteerida või peate viitama teise autori loomingule, häirimata põhitekstist. Õnneks on Wordil kasulikud tööriistad joonealuste ja lõpumärkuste lisamiseks teie kirjutistesse.

Märge: Kasutame Microsoft Word 2016-i, kuid Word on joonealuseid ja lõpumärkusi toetanud vähemalt Word 2007-st alates. Sõltuvalt kasutatavast Wordi versioonist võivad selles juhendis olevad menüüd veidi erinevad välja näha. Kuid ärge muretsege - funktsioonid ja funktsioonid on samad.

Mis on joonealused ja lõpumärkused?

Joonealused ja lõpumärkused on mõlemad viisid, kuidas lisada põhitekstist väljapoole lisateavet. Mõelge neile nagu suulistele kõrvalehüpetele, ainult kirjalikult. Võite kasutada joonealuseid ja lõpumärkusi oma tööle lisakommentaaride lisamiseks või muude väljaannete, näiteks raamatute, artiklite või veebisaitide tsiteerimiseks. Ainus joonealuste ja lõpumärkuste erinevus on see, kus need teie dokumendis ilmuvad.

Nagu nimigi ütleb, on joonealused märkused lisatud lehe allossa, mis sisaldab lauset, millele need vastavad. Lõpumärkused seevastu lisatakse jaotise või dokumendi lõppu. Kumb peaksite kirjutamisel kasutama, sõltub teie isiklikest eelistustest või - kui kirjutate kooli või töö jaoks - teie organisatsiooni avaldamisstandarditest.

Kuidas lisada joonealuseid ja lõpumärkusi

Käivitage Microsoft Word ja avage dokument, millele soovite lisada joonealuseid märkusi (või looge uus dokument, kui alles alustate). Lülitage Wordi lindil vahekaardile „Viited”.

Siit leiate hulga kasulikke funktsioone oma teksti märkimiseks, sealhulgas tööriistad sisukorra sisestamiseks, tsitaatide lisamiseks ja bibliograafia loomiseks. Selle vahekaardi teine ​​rühm sisaldab soovitud joonealuseid ja lõpumärkuste funktsioone.

Joonealuse märkuse lisamiseks asetage sisestuspunkt oma teksti sinna, kuhu soovite joonealust märkida, ja seejärel klõpsake nuppu „Lisa joonealune märkus”.

Word lisab väikese ülaindeksi numbri, kuhu sisestuspunkti panite.

Seejärel suunab kohe fookuse joonealusele paanile ja asetab sisestuspunkti uue joonealuse märkuse juurde, nii et saate seda kohe tippima hakata.

Joonealused märkused kuvatakse lehe allosas lühikese horisontaaljoone all. Iga kord, kui lisate sellele lehele joonealuse märkuse, lisatakse loendisse veel üks number.

Kui olete oma joonealused märkused lisanud, saate hõljutada kursorit iga lause viitemärgi kohal, et näha joonealuse märkuse eelvaadet tekstis.

Samuti saate kiiresti sirvida joonealuste märkuste vahel nii põhitekstis kui ka allmärkuste loendis lehe allosas, klõpsates navigeerimisribal nupul „Järgmine joonealune märkus”.

Või klõpsake teise navigeerimisvaliku valimiseks nupul „Järgmine joonealune märkus” rippmenüü noolt. Võite valida, kas minna eelmisele joonealusele märkele või navigeerida järgmise või eelmise lõpumärkuse juurde.

Lõpumärkuste sisestamise etapid on sisuliselt samad. Asetage sisestuspunkt sinna, kuhu soovite märkida, ja seejärel klõpsake Wordi lindi vahekaardil „Viited” nuppu „Lisa lõpumärkus”.

Täpselt nagu joonealuste märkuste puhul, lisab Word ka ülakoodi, mis sisaldab lõpumärkust. Kuid seekord kuvatakse selle genereeritud märkmete loend praeguse jaotise lõpus või dokumendi lõpus (saate kohandada nende ilmumiskohta ja me räägime sellest natuke rohkem).

Kuidas konfigureerida joonealuseid ja lõpumärkusi Wordis 2016

Wordil on joonealuste ja lõpumärkuste vaikesätted, kuid saate neid sätteid igal ajal vahekaardil Viited kasutada.

Klõpsake menüü „Märkused” paremas alanurgas olevat noolt.

See avab joonealuse ja lõpumärkuse akna, kus saate kohandada kõigi oma joonealuste ja lõpumärkuste asukohta, välimust ja vormingut.

Muutke joonealuste ja lõpumärkuste asukohta

Vaikimisi paneb Word joonealused märkused lehe lõppu ja lõppmärkused dokumendi lõppu, kuid saate muuta, kus need märkused ilmuvad.

Menüüs Joonealune ja Lõpumärkuse jaotises Asukoht leidke valik „Märkused” (see peaks vaikimisi valima menüü esmakordsel avamisel). Avage sellest suvandist paremal asuv rippmenüü ja saate oma joonealuse märkuse asukoha muuta kas lehe alaossa või teksti alla. Kui valite viimase variandi, paigutab Word joonealused märkused kohe teksti põhiosa taha, mitte lehe allserva.

Lõpumärkuste vaikeasukoha muutmiseks valige suvand „Lõpumärkused” ja seejärel avage paremal asuv rippmenüü. Seal saate muuta lõpumärkuste paigutuse praeguse jaotise lõppu või dokumendi lõppu.

Teisendage joonealused märkused lõpumärkusteks (ja vastupidi)

Teine võimalus on teisendada kõik joonealused märkused lõpumärkusteks või vastupidi. Selle asemel, et igaühte eraldi muuta, võimaldab see valik neid kõiki korraga muuta. Kui töötate paljude märkmetega dokumendi kallal, võib see valik olla kasulik.

Klõpsake menüü Joonealune ja Lõpumärkus jaotises „Asukoht” nuppu „Teisenda”.

Avaneb dialoogiboks Teisenda märkmeid, mis annab teile kolm võimalust: 1) teisendada kõik joonealused märkused lõpumärkusteks, 2) teisendada kõik lõpumärkused joonealusteks märkmeteks ja 3) vahetada joonealuseid ja lõpumärkusi. Valige soovitud valik ja seejärel klõpsake nuppu "OK".

Muutke joonealuste ja lõpumärkuste paigutust

Vaikimisi loob Word joonealuste ja lõpumärkuste loendeid sama paigutusega nagu leht, millel need ilmuvad. Seda saate aga kohandada aknas Joonealune ja Lõpumärkus, klõpsates rippmenüül „Veerud” ja valides kasutatavate veergude arvu.

Võite seada oma joonealused ja lõpumärkused kuvamiseks lehel kuni neljas erinevas veerus.

Kohandage joonealuste ja lõpumärkuste vormingut

Word võimaldab teil ka mitme joonise ja lõpumärkuste nummerdamise vormindamise vahel valida. Üldiselt on mõistlik valida igale nooditüübile erinev nummerdussüsteem, eriti kui kasutate samas dokumendis joonealuste ja lõpumärkuste kombinatsiooni. See aitab teil ja teie lugejal silmapilgul kiiresti need kaks vahet teha.

Klõpsake jaotises Vorming valiku „Numbrivorming” paremal asuvat rippnoolt. Valige soovitud numbrivorming.

Samuti saate märkmeid sildistada tavapärase numeratsioonisüsteemi asemel kohandatud sümboliga. Klõpsake suvandi Kohandatud märk kõrval nuppu „Sümbol“.

Avaneb menüü Sümbol. Valige märk, mida soovite märkmete sildistamiseks kasutada, ja seejärel klõpsake nuppu „OK”.

Teie valitud ikoon peaks ilmuma väljale „Kohandatud märk” ja Word kasutab nüüd seda sümbolit teie märkmete sildistamiseks.

Vaikimisi nummerdab Word joonealused ja lõpumärkused üksikutes seeriates, mis algavad tähega “1” (või a, i, Minajne) ja jätkub kogu dokumendi vältel. Siiski saate kohandada nii märkmete lähtepunkti kui ka järjepidevust.

Kui soovite, et joonealused või lõppmärkused algaksid mujalt kui seeria esimesest numbrist (näiteks 2 selle asemel1), klõpsake algväärtuse suurendamiseks või vähendamiseks rippmenüüs „Start At” nooli. Üks näide sellest, kus see võib olla kasulik, on see, kui kirjutate lõpumärkusi sisaldavat raamatut ja salvestate iga peatüki eraldi Wordi dokumendina. Saate konfigureerida iga peatüki dokumendi nii, et see hakkaks lõpumärkusi nummerdama sealt, kus viimane peatükk pooleli jäi.

Numbriseeria järjepidevuse muutmiseks klõpsake valiku „Numeratsioon” kõrval oleval rippmenüü noolel.

Märkuste ja lõpumärkuste nummerdamiseks näete kolme valikut: Pidev, Iga osa taaskäivitamine ja Iga lehe taaskäivitamine. Kui soovite, et joonealuseid ja lõpumärkusi nummerdataks pidevalt alates dokumendi algusest kuni lõpuni, valige suvand „Pidev”. Kui soovite märkmete nummerdamist peatükkide või jaotiste kaupa, valige suvand „Iga osa taaskäivitamine”. Või valige märkmete lehekülgede nummerdamiseks käsk „Taaskäivita iga leht”.

Rakendage oma muudatused dokumendile

Pärast ülaltoodud suvandite konfigureerimist peate valima, kuidas soovite muudatusi teie dokumendile rakendada. Klõpsake menüü allosas valiku „Rakenda muudatused” kõrval oleval rippmenüü noolel.

Kui soovite, et teie muudatused kehtiksid dokumendi igale lehele ja jaotisele, valige suvand „Kogu dokument”. Või valige „See jaotis”, et rakendada muudatusi ainult selles dokumendi jaotises, milles praegu viibite. (Pange tähele, et seda valikut ei kuvata, kui teie dokumendis pole jaotiste katkestusi.)

Kui olete oma seadetega rahul, klõpsake menüü paremas alanurgas nuppu Rakenda.

Uue joonealuse märkuse saate sisestada ka valitud sätete abil, klõpsates menüü vasakus alanurgas nuppu „Lisa“.

Kuidas viidata Word 2016 joonealustele ja lõpumärkustele

Kui soovite kogu tekstis kasutada sama joonealust märkust mitu korda, on selle tegemiseks lihtne viis, ilma et peaksite sama asja uuesti ja uuesti sisestama.

Asetage sisestuspunkt sinna, kuhu soovite teksti viidet lisada. Klõpsake vahekaardil Viited nuppu „Ristviide”.

Valige ristviideaknas rippmenüüst „Viidetüüp” kas „Joonealune märkus” või „Lõpumärkus”.

Järgmisena klõpsake rippmenüüd „Lisa viide”.

Valik „Joonealune märkus” lisab joonealuse numbri tavalisse teksti, suvand „Joonealuse numbri number (vormindatud)” lisab joonealuse numbri ülaindeksisse. Valik „Lehekülje number“ lisab joonealuse märkuse numbri asemel viidatud lehe numbri. Valik „Üle / alla“ lisab kas sõna „ülal“ või „all“, sõltuvalt sellest, kus originaalne joonealune märkus ristviidete suhtes kuvatakse. Valige soovitud valik.

Word võimaldab teil luua ristviidete vahel hüperlinke, nii et saate hõlpsalt leida sama joonealuse märkuse kõikjal, kus see teie dokumendis kuvatakse. Valik „Sisesta hüperlingina” on vaikimisi kontrollitud, nii et saate klõpsata mis tahes ristviidet ja suunata automaatselt dokumendi algse joonealuse märkuse juurde. Soovitame selle valiku jätta märkimata, kuid võite selle soovi korral tühistada.

Valige valiku „Millise joonealuse märkuse jaoks” allmärkus, millele soovite ristviidet tuua, ja klõpsake siis menüü allosas olevat nuppu „Lisa”.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found