Mis vahe on kroomi ja kroomi vahel?

Chromium on avatud lähtekoodiga brauseriprojekt, mis on Chrome'i veebibrauseri aluseks. Kuid vaatame veidi põhjalikumalt, mida see tähendab.

Kui Google esimest korda Chrome'i 2008. aastal tutvustas, avaldasid nad avatud lähtekoodiga projektina ka Chromiumi lähtekoodi, millel Chrome põhines. Seda avatud lähtekoodiga koodi haldab Chromium Project, Chrome'i aga Google.

SEOTUD:Kas peaksite ostma Chromebooki?

Suurim erinevus kahe brauseri vahel on see, et kuigi Chrome põhineb Chromiumil, lisab Google Chrome'i ka mitmeid varalisi funktsioone, nagu automaatsed värskendused ja täiendavate videovormingute tugi. Google võttis sarnase lähenemisviisi ka Chromium OS-ga, mis on avatud lähtekoodiga projekt, mis on aluseks nende enda Chrome OS-ile - Chromebookides töötavale operatsioonisüsteemile.

Mis Chrome'il on, see Chromium ei ole

Chrome põhineb Chromiumil, kuid Google lisab nende Chrome'i brauserisse mitmeid varalisi suletud lähtekoodiga bitte, millest Chromiumil puudub. Täpsemalt võtab Google Chromiumi ja lisab järgmise:

  • AAC, H.264 ja MP3 tugi. Chrome sisaldab nende varaliste meediumivormingute jaoks litsentsitud koodekeid, mis annab teile juurdepääsu laiemale meediumisisu valikule - eriti saitidele, mis kasutavad H.264-videote voogesituseks HTML5-videot. Mõlemad brauserid sisaldavad põhilisi tasuta koodekeid: Opus, Theora, Vorbis, VP8, VP9 ja WAV.

SEOTUD:Kas kasutate Firefoxi Linuxis? Teie Flash Player on vana ja aegunud!

  • Adobe Flash (PPAPI). Chrome sisaldab liivakastiga Pepper API (PPAPI) Flash-pistikprogrammi, mida Google koos Chrome'iga automaatselt värskendab. See on ainus viis saada kõige uuem Flash-versioon Linuxis. Isegi Windowsis ja Macis on teil parem Chrome'i liivakastiga PPAPI Flash-pistikprogramm kui Adobe'i veebisaidilt saadaval olev vanem NPAPI Flash-pistikprogramm. (Võite tegelikult hankida Chrome'ilt Pepper Flashi pistikprogrammi ja seejärel installida ja kasutada seda Chromiumis, kui soovite.)
  • Google Update. Chrome'i Windowsi ja Maci kasutajad saavad täiendava taustarakenduse, mis hoiab Chrome'i automaatselt ajakohasena. Linuxi kasutajad kasutavad oma standardseid tarkvara haldamise tööriistu.
  • Laienduse piirangud. Chrome'i jaoks keelab Google laiendused, mida ei hostita Chrome'i veebipoes.
  • Krahhidest ja vigadest teatamine. Chrome'i kasutaja saab krahhide ja vigade statistika saata Google'ile analüüsimiseks.
  • Turvalisuse liivakast (?). Google märgib ka, et mõned Linuxi distributsioonid võivad Chromiumi turbaliivakasti keelata, seega peate navigeerima lehele about: liivakast Chromiumis, et tagada liivakasti vaikimisi lubamine ja toimimine. See on üks Chromiumi (ja Chrome'i) parimatest omadustest.

Peaksite arvestama, et kuigi see pole Google'i kaubamärgiga, on Chromium endiselt väga Google-keskne. Näiteks sisaldab Chromium samu sünkroonimisfunktsioone nagu Chrome'is, mis võimaldab teil Google'i kontoga sisse logida ja oma andmeid sünkroonida.

Kroomi saamine

Google Chrome'i hankimine peaaegu igal platvormil hõlmab lihtsalt Google Chrome'i allalaadimislehe külastamist, nii et vaatame lihtsalt üle, kuidas saate Chromiumi kätte saada, kui soovite.

SEOTUD:Kuidas tarkvara installimise ja paketihaldurid Linuxis töötavad?

Linuxis saate Chromiumi sageli installida otse oma Linuxi distributsiooni tarkvarahoidlatest. Näiteks Ubuntu Linuxis saate selle installida, avades Ubuntu tarkvarakeskuse, otsides Chromiumi ja klõpsates seejärel nuppu Installi. Chromiumi värskendatakse turbevärskendustega teie Linuxi levitamise tarkvarahoidlate kaudu.

Windowsis ja Macis on Chromiumi kasutamine veidi karmim. Võite hankida ametlikud Chromiumi järjepidemed, kuid need on vaid äärmuslikud ja neid ei värskendata automaatselt. Uuendaja on Google Chrome'i suletud lähtekoodiga osa. Võiksite kelleltki saada kolmanda osapoole järku, kuid ka neid ei värskendata automaatselt ning peate usaldama kolmanda osapoole levitajat. Võite ka Chromiumi lähtekoodist ise koostada, kuid kas soovite seda tõesti teha iga kord, kui värskendus on saadaval? Ilmselt mitte.

Aga nuhkvara? (See pole tegelikult nuhkvara)

Google Chrome sisaldab krahhidest teatamise funktsioone, mida Chromiumist ei leia. Kui otsustate krahhi aruandluse Chrome'is lubada, saadetakse teave krahhide kohta Google'ile. Kui kasutate Chromiumi, pole seda krahhireporterit kohal ja peate vea jälje saama vanamoodsalt. Linuxi distributsioonid võivad enne teile andmist muuta ka Chromiumi koodi. Kui proovite mõnda Chrome'i viga kõrvaldada, on teil tõenäoliselt parem kasutada Chromiumi asemel Chrome'i.

SEOTUD:Kas peaksin laskma rakendustel saata "Kasutusstatistikat" ja "Veaaruandeid"?

Chromiumil puudub ka Chrome'is kasutuse jälgimise või kasutajamõõdikute funktsioon. See on valikuline funktsioon, mis saadab Google'ile teavet selle kohta, kuidas te brauseri eri osi kasutate, andes neile andmeid, mille alusel otsuseid teha. (Need olid sellised andmed, mida Microsoft väitis, et nad kasutasid, kui ütlesid, et eemaldasid menüü Start, kuna keegi neid ei kasutanud, seega peaksid geeksid hakkama selliseid funktsioone sisse jätma.)

Varem olid kasutajad mures, et igal Chrome'i brauseril oli unikaalne „kliendi ID”, ja märkisid, et Chromium seda ei teinud. Google lõpetas selle tegemise tagasi 2010. aastal.

Kuid Chromium sisaldab paljusid funktsioone, mis sõltuvad Google'i serveritest, ja need funktsioonid on vaikimisi lubatud. Neid funktsioone näete lehel Chromiumi seaded. Nende hulka kuuluvad veebiteenus, mis aitab parandada valesti sisestatud veebiaadresse, ennustusteenus, Google'i andmepüügivastane funktsioon ja palju muud.

Niisiis, mida peaksite kasutama?

SEOTUD:Mis on avatud lähtekoodiga tarkvara ja miks sellel on tähtsust?

Chromium on tore, sest see võimaldab avatud lähtekoodiga tarkvara vajavatel Linuxi distributsioonidel pakkida peaaegu Chrome'iga identne veebibrauser ja edastada see oma kasutajatele. Sellised Linuxi distributsioonid võivad Firefoxi asemel isegi vaikebrauserina kasutada Chromiumi - ja mõned kasutavad seda. Kui tegelete avatud lähtekoodiga tarkvaraga ja proovite vältida suletud lähtekoodiga bitte, on Chromium teile hea valik.

Paljud Linuxi kasutajad, kes pole avatud lähtekoodiga tarkvara vastu nii vaimustuses, võiksid siiski Chromiumi installida. Chrome'i installimisel saate parema Flash-mängija, kui kasutate Flashi ja avate veebis suurema hulga meediumisisu. Näiteks saab Linuxi Google Chrome nüüd Netflixi videoid voogesitada. See nõuab HTML5-video H.264 tuge, mida Chromium ei sisalda.

Niisiis, Chrome või Chromium? Kui kasutate Windowsi ja Maci, on valik üsna selge. Kroom on selle kasutamiseks lihtsalt liiga peen - peamiselt seetõttu, et te ei saa ametlikke stabiilset järku, mida värskendatakse automaatselt. Tegeliku valiku peaksid tegema Linuxi kasutajad.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found