Mida Windows 10 „valikulised funktsioonid” teevad ja kuidas neid sisse või välja lülitada

Windows 10 sisaldab mitmeid „valikulisi” funktsioone, mille saate Windowsi funktsioonide dialoogi kaudu sisse või välja lülitada. Paljud neist funktsioonidest on mõeldud ärivõrkudele ja serveritele, mõned neist on aga kasulikud kõigile. Siin on selgitus selle kohta, milleks iga funktsioon on mõeldud ja kuidas neid sisse või välja lülitada.

Kõik need Windows 10 funktsioonid võtavad kõvakettal ruumi olenemata sellest, kas olete need lubanud või mitte. Kuid te ei tohiks lubada ainult kõiki funktsioone, mis võivad põhjustada turbeprobleeme ja süsteemi jõudlust aeglasemalt. Lubage ainult need funktsioonid, mida vajate ja mida te ka tegelikult kasutate.

Kuidas vaadata Windowsi lisafunktsioone ja kuidas neid sisse ja välja lülitada

SEOTUD:Kuidas luua ja käitada virtuaalmasinaid Hyper-V abil

Windows 10 ei paku võimalust nende funktsioonide haldamiseks uues rakenduses Seaded. Funktsioonide haldamiseks peate kasutama vana Windowsi funktsioonide dialoogi, mis on saadaval juhtpaneelil.

Selles Windowsi funktsioonide dialoogis saate lubada selliseid funktsioone nagu Microsofti Hyper-V virtualiseerimise tööriist, Interneti-teabeteenuste (IIS) veebiserver ja muud serverid ning Windowsi Windowsi alamsüsteem. Võite ka juurdepääsu mõnele vaikefunktsioonile eemaldada - näiteks võiksite keelata Internet Exploreri, et varjata see pärandveebibrauser Windows 10 eest. Siin saadaval olevad täpsed funktsioonid sõltuvad teie kasutatava Windows 10 väljaandest.

Juhtpaneeli käivitamiseks paremklõpsake nuppu Start või vajutage klaviatuuril Windows + X, seejärel valige hüpikmenüüst juhtpaneel.

Klõpsake loendis nuppu Programs (Programmid) ja seejärel valige Programs and Features (Programmide ja funktsioonide alt) Windowsi funktsioonide sisse- või väljalülitamine.

Selle akna saate ka ühe käsklusega kiiresti käivitada. Selleks avage menüü Start, tippige “optionalfeatures” ja vajutage sisestusklahvi. Samuti võite dialoogi Käivita avamiseks vajutada klahvikombinatsiooni Windows Key + R, sisestada valikulised funktsioonid ja vajutada sisestusklahvi.

Kuvatakse saadaolevate Windowsi funktsioonide loend. Kui funktsiooni kõrval on linnuke, on see lubatud. Kui funktsioonil puudub linnuke, on see keelatud.

Kui näete kastis ruutu, sisaldab funktsioon mitut alamfunktsiooni ja ainult mõned neist on lubatud. Funktsiooni saate laiendada, et näha, millised selle alamfunktsioonid on lubatud ja mis pole lubatud.

Klõpsake nuppu OK ja Windows rakendab kõik teie tehtud muudatused. Sõltuvalt lubatud või keelatud funktsioonidest võib Windows muudatuste jõustumiseks nõuda arvuti taaskäivitamist.

Saate seda teha täiesti võrguühenduseta ja ilma Interneti-ühenduseta. Funktsioonid on teie arvutisse salvestatud ja nende lubamisel neid alla ei laadita.

Mis on kõik Windows 10 valikulised funktsioonid?

SEOTUD:Kas peaksite minema üle Windows 10 professionaalsele versioonile?

Mida peaksite siis sisse või välja lülitama? Koostasime loendi mõnest Windows 10 Professionalis saadaolevast funktsioonist, kuna paljud kõige huvitavamad funktsioonid - näiteks Hyper-V virtualiseerimisserver - vajavad Windows 10 Professionali. Kui kasutate Windows 10 Home, on teil ainult mõned neist funktsioonidest. Kui kasutate Windows 10 Enterprise'i või Educationi, on teil saadaval veelgi rohkem funktsioone. Need on lihtsalt kõige tavalisemad, millega võite kokku puutuda.

 • .NET Framework 3.5 (sisaldab .NET 2.0 ja 3.0): Vajate seda .NET-i nendele versioonidele kirjutatud rakenduste käitamiseks. Windows installib need automaatselt, kui mõni rakendus neid nõuab.
 • .NET Framework 4.6 täpsemad teenused: Need funktsioonid installitakse vajaduse korral ka automaatselt. Need on vajalikud ainult neid nõudvate rakenduste käitamiseks.
 • Active Directory kerge kataloogiteenused: See pakub LDAP-serverit (kergekaardipääsuprotokoll). See töötab Windowsi teenusena ja pakub kataloogi võrgu kasutajate autentimiseks. See on kerge alternatiiv täielikule Active Directory serverile ja on kasulik ainult teatud ärivõrkudes.
 • Sisseehitatud kesta käivitaja: See funktsioon on vajalik, kui soovite asendada Windows 10 Exploreri.exe kest kohandatud kestaga. Microsofti dokumentatsioon soovitab seda funktsiooni kasutada traditsioonilise Windowsi töölauarakenduse seadistamiseks kioskirežiimis.

SEOTUD:Kuidas luua ja käitada virtuaalmasinaid Hyper-V abil

 • Hüper-V: See on Microsofti virtualiseerimise tööriist. See sisaldab aluseks olevat platvormi ja teenuseid ning graafilist Hyper-V Manageri tööriista virtuaalmasinate loomiseks, haldamiseks ja kasutamiseks.
 • Internet Explorer 11: Kui te ei vaja Microsofti pärandatud veebibrauserit, võite Interneti-juurdepääsu täielikult keelata.
 • Interneti-teenused: See pakub Microsofti IIS-i veebi- ja FTP-servereid koos serverite haldamise tööriistadega.
 • Interneti-infoteenuste hostitav veebituum: See võimaldab rakendustel IIS-i abil hostida veebiserverit oma protsessis. Seda on vaja installida ainult siis, kui peate käivitama seda vajava rakenduse.
 • Isoleeritud kasutaja režiim: Uus funktsioon Windows 10-s, mis võimaldab rakendustel töötada turvalises, eraldatud ruumis, kui nad on selleks programmeeritud. Seda programmi vajate ainult selleks, et kasutada taotlusi või vajate seda. Siin on video tehniliste üksikasjadega.
 • Pärandkomponendid (DIrectPlay): DirectPlay oli osa DirectX-ist ja seda kasutasid mõned mängud võrguühenduste loomiseks ja mitme mängijaga mängimiseks. Windows 10 peaks selle automaatselt installima, kui installite vana mängu, mis nõuab rakendust DIrectPlay.
 • Meediumifunktsioonid (Windows Media Player): Siin saate keelata juurdepääsu Windows Media Playerile, kui teil pole selleks mingit kasutamist.
 • Microsofti sõnumijärjekorra (MSMO) server: See vana teenus parandab suhtlust ebausaldusväärsetes võrkudes, sõnumite järjekorda seadmise asemel kohe saatmise. See on kasulik ainult siis, kui teil on ärirakendus, mis just seda funktsiooni nõuab ja kasutab.
 • Microsoft Print to PDF: Windows 10 kaasatud PDF-printeri saab siit keelata, kui soovite (kuid see on nii kasulik, me ei tea, miks te seda teeksite).

 • MultiPointi pistik: See võimaldab teie arvutit jälgida ja hallata rakendustes MultiPoint Manager ja Dashboard. See on kasulik ainult ettevõtte võrkudes ja ainult siis, kui need võrgud kasutavad neid haldustööriistu.
 • Trüki- ja dokumenditeenused: Interneti-printimise klient ja Windowsi faksi- ja skannimisfunktsioonid on vaikimisi lubatud. Need võimaldavad võrgu kaudu printimist, faksimist ja skannimist. Võite lisada ka toe LPD- ja LPR-võrkude printimisprotokollidele, ehkki need on vanemad ja pole nii levinud - vajate neid ainult siis, kui peate ühenduse looma neid vajava võrguprinteriga. Siin on funktsioon Skannimise haldamine võrku ühendatud skannerite haldamiseks ja jälgimiseks.
 • RAS-i ühenduse halduri halduskomplekt (CMAK): See tööriist võimaldab teil luua VPN-ide jaoks kohandatud kaugjuurdepääsu profiile. Kui te ei tea, et vajate seda võrgu haldamiseks, pole teil seda vaja.
 • Kaugdiferentsiaalse pakkimise API tugi: See annab kiire algoritmi sünkroonitud failide võrdlemiseks. Nagu paljud teised funktsioonid, on see kasulik ainult siis, kui rakendus seda konkreetselt nõuab
 • RIP-i kuulaja: See teenus kuulab marsruuterite saadetud marsruutimisteabe protokolli teateid. See on kasulik ainult siis, kui teil on ruuter, mis toetab RIPv1-protokolli. See võib olla kasulik ettevõtte võrgus, kuid pole kasulik kodus.
 • Lihtne võrguhalduse protokoll (SNMP): See on vana ruuterite, lülitite ja muude võrguseadmete haldamise protokoll. See on kasulik ainult siis, kui töötate keskkonnas, mis kasutab seda vana protokolli.
 • Lihtsad TCPIP-teenused (st kaja, päevane jne): See hõlmab mõnda valikulist võrguteenust. Kajateenus võib olla kasulik võrgu tõrkeotsinguks mõnes ärivõrgus, kuid muidu pole neist kasu.
 • SMB 1.0 / CIFS-failide jagamise tugi: See võimaldab failide ja printerite jagamist Windowsi vanemate versioonidega, ulatudes Windows NT 4.0-st kuni Windows XP ja Windows Server 2003 R2-ni. Linuxi ja Maci operatsioonisüsteemid võivad failide ja printerite jagamiseks kasutada ka vanemat SMB-protokolli.
 • Telneti klient: See pakub telneti käsku, mis võimaldab teil kaugühenduse luua telnet-serveri käitavate arvutite ja seadmete käsurea liidesega. Telnet on vana ja pole turvaline. Tänapäeval ei tohiks te tõesti võrgu kaudu telnet kasutada, kuid see võib olla kasulik iidse seadmega ühenduse loomisel.
 • TFTP klient: See annab käsu tftp, mis võimaldab faile Trivial File Transfer Protocol abil arvutisse ja seadmetesse edastada. TFTP on samuti vana ja pole turvaline, nii et te ei peaks ka seda kasutama. Kuid peate võib-olla seda kasutama mõne iidse seadmega.
 • Windows Identity Foundation 3.5: Vanemad .NET-rakendused võivad seda siiski nõuda, kuid .NET 4 sisaldab uut identiteediraamistikku. Peate selle installima ainult siis, kui peate käivitama vanema .NET-rakenduse, mis seda vajab.
 • Windowsi PowerShell 2.0: PowerShell on keerukam skriptimine ja käsurea keskkond kui vana käsuviip. See on vaikimisi lubatud, kuid võite PowerShelli keelata, kui soovite.

 • Windowsi protsessi aktiveerimisteenus: See on seotud Interneti-teabeteenuste veebiserveriga. Teil on seda vaja ainult siis, kui käitate seda vajavat serverirakendust.

SEOTUD:Kuidas installida ja kasutada Linux Bash Shelli Windows 10-s

 • Windowsi alamsüsteem Linuxile: Windows 10 aastapäeva värskenduses võimaldab see teenus teil kasutada Ubuntu Bashi kestat ja käitada Linuxi rakendusi Windows 10-s.
 • Windowsi TIFF iFilter: See funktsioon võimaldab Windowsi indekseerimisteenusel analüüsida .TIFF-faile ja teostada optilise märgituvastust (OCR). See on vaikimisi keelatud, kuna see on protsessorimahukas protsess. Kuid kui kasutate palju TIFF-faile - näiteks kui skaneerite regulaarselt paberdokumente TIFF-i -, võib see olla kasulik funktsioon, mis võimaldab teil skannitud dokumente hõlpsamini otsida.
 • Töökaustade klient: See tööriist võimaldab teil sünkroonida ettevõtte võrgu kaustu arvutisse.
 • XPS-teenused: See võimaldab printida XPS-dokumentidele. Microsoft lõi selle dokumendivormingu Windows Vistaga ja see ei läinud kunagi lahti, nii et parem on printida hoopis PDF-faili. Lülitage see funktsioon välja ja XPS-printer kaob installitud printerite loendist (kuigi võite ka hiire parema nupuga klõpsata aknas Devices & Printers (XPS-printer) ja valida käsk „Remove Device” (Eemalda seade)).
 • XPS-i vaataja: See rakendus võimaldab teil vaadata XPS-dokumente.

Enamik Windowsi kasutajaid ei pea kunagi seda akent külastama ja neid funktsioone aktiivselt haldama. Windows 10 installib funktsioonid automaatselt, kui see on vajalik, kuid teatud funktsioonide jaoks on mugav teada, kus saate neid sisse või välja lülitada. Kui teil pole kunagi funktsiooni, mida peaksite arvama, peaksite seda kontrollima.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found