Kuidas näha, kus täpselt foto on tehtud (ja hoida oma asukohta privaatsena)

Kaasaegsed nutitelefonid (ja paljud digikaamerad) kinnitavad igale tehtud fotole GPS-koordinaadid. Jah, nendel teie tehtud fotodel on asukohaandmed manustatud - vähemalt vaikimisi. Kui soovite tundlikke fotosid veebis jagada, võite selle teabe peita.

Leidke GPS-koordinaadid

SEOTUD:Varjatud isikuandmete eemaldamine Microsoft Office lisab teie dokumentidele

GPS-koordinaadid salvestatakse fotofailidesse varjatud metaandmetena. Piisab, kui vaadata faili atribuute ja otsida seda. See sarnaneb potentsiaalselt süüdistava teabega, mida saab salvestada koos Microsoft Office'i dokumentide või PDF-failidega.

Windowsis pole vaja teha muud, kui paremklõpsata pildifailil, valida „Properties” ja seejärel klõpsata atribuutide aknas vahekaarti „Details”. Otsige GPS-ist laius- ja pikkuskraadide koordinaate.

MacOS-is paremklõpsake pildifailil (või klõpsake Control + klõpsake seda) ja valige käsk „Hangi teavet”. Pikkus- ja pikkuskraadide koordinaadid näete jaotises „Lisateave”.

Muidugi võite seda teavet näha rakendusega „EXIF viewer”, kuid enamikul opsüsteemidest on see funktsioon sisse ehitatud.

GPS-koordinaadid ei ole igale fotole lisatud. Foto teinud isik võis selle funktsiooni oma telefonis keelata või EXIF-i andmed seejärel käsitsi eemaldada. Paljud veebis olevad pildijagamisteenused - kuid mitte kõik - eemaldavad geograafilise asukoha üksikasjad privaatsuse huvides automaatselt. Kui te neid üksikasju ei näe, on need pildifailist eemaldatud (või pole kunagi sellesse lisatud).

Sobitage koordinaadid kaardil olevale asukohale

Need on standardsed GPS-koordinaadid, nii et peate lihtsalt sobitama need kaardil olevale asukohale, et leida koht, kus foto tegelikult tehti. Seda funktsiooni pakuvad paljud kaardistamisteenused - saate näiteks koordinaadid ühendada otse Google Mapsi. Google pakub juhiseid Google Mapsi koordinaatide õigeks vormindamiseks.

Pidage meeles, et need on vaid metaandmed ja neid saab võltsida, kuid on üsna haruldane, et keegi viitsiks metaandmeid võltsida, selle asemel, et neid täielikult eemaldada. Samuti on võimalik GPS-i asukoht veidi välja lülitada. Telefon või digikaamera võis lihtsalt kasutada oma viimast teadaolevat asukohta, kui see ei suutnud foto tegemise ajal ajakohast GPS-signaali saada.

Kuidas peatada GPS-koordinaatide fotodesse lisamine

SEOTUD:Mis on EXIF-andmed ja kuidas neid oma fotodelt eemaldada?

Kui soovite GPS-andmete lisamise täielikult keelata, võite minna telefoni kaamera rakendusse ja keelata asukohaseaded. Enne potentsiaalselt tundlike fotode jagamist saate eemaldada ka manustatud EXIF-andmed. Tööriistad on selleks sisse ehitatud otse Windowsi, Mac OS X-i ja teistesse opsüsteemidesse - lisateabe saamiseks järgige lihtsalt meie juhendit.

SEOTUD:Ka iOS-il on rakenduse load: Ja need on väidetavalt paremad kui Android-id

Avage iPhone'is menüü Seaded> Privaatsus> Asukohateenused> Kaamera ja valige suvandi „Luba asukohale juurdepääs” jaoks „Mitte kunagi”. Kaamera rakendusel pole juurdepääsu teie asukohale ega saa seda fotodele manustada.

Androidis on see protsess telefoniti erinev. Erinevad tootjad hõlmavad omaenda kohandatud kaamerarakendusi ja isegi Android 4.4 kaamera rakendus töötab teisiti kui Android 5.0-s. Uurige oma kaamerarakenduse kiirseadete lülitit või seadete ekraani ja otsige suvandit, mis selle funktsiooni keelab - või tehke lihtsalt kiire veebiotsing, et teada saada, kuidas see oma telefonis ja selle kaamerarakenduses keelata.

Pidage siiski meeles, et ka GPS-koordinaadid võivad olla tõeliselt kasulikud. Näiteks sellise teenusega nagu Google Photos on Yahoo! Flickris või Apple iCloudi fototeegis saate korraldada oma fotosid ja vaadata neid vastavalt nende jäädvustamiskohale, mis muudab konkreetsel puhkusel või lemmikmaamärgil tehtud fotode sirvimise väga lihtsaks. Kui soovite fotot jagada, saate asukohateabe alati ise eemaldada - seetõttu eemaldavad paljud teenused geograafilise asukoha üksikasjad automaatselt, kui jagate fotot kellegi teisega.

Koos fotodega salvestatud EXIF-metaandmed sisaldavad ka muid üksikasju. Näiteks näete täpselt, millist kaamera (või nutitelefoni) mudelit inimene pildistamiseks kasutas. Samuti saate uurida särituse sätteid ja muid üksikasju. Enamikku neist detailidest ei peeta nii tundlikuks kui GPS-i asukoha üksikasjad - kuigi professionaalsed fotograafid võivad soovida oma trikke ja seadeid saladuses hoida.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found