TN vs IPS vs VA: milline on parim ekraanipaneeli tehnoloogia?

Kui ostate arvutimonitori, peate valima TN, IPS või VA. Parim teie jaoks sõltub sellest, milleks seda peamiselt kasutate. Ja kui olete mängur, on erinevad paneelitehnoloogiad ideaalsed teatud tüüpi mängude jaoks.

Paneelide tüübid

Nagu eespool mainisime, kuvari ostmisel kohtate kolme tüüpi paneele:

  • Väändunud nematiline (TN): Vanim LCD-paneeli tüüp.
  • Tasapinnaline ümberlülitus (IPS): Selle termini mõtles välja LG. Samsung nimetab sarnast tehnoloogiat kui „lennukilt liinile ümberlülitamine“ (PLS), samas kui AU Optronics kasutab „täiustatud hüpervaatenurka“ (AHVA). Kõik on võrreldavad.
  • Vertikaalne joondus (VA):Samsung nimetab seda ka kui „ülipüstilist joondust” (SVA) ja AU Optronics „täiustatud mitme domeeniga vertikaalset joondust” (AMVA). Kõigil on sarnased omadused.

Nimed on seotud molekulide joondumisega LCD-ekraanil (vedelkristallekraan) ja nende muutumisega pinge rakendamisel. Kõik LCD-monitorid muudavad nende molekulide joondamise toimimiseks, kuid viis, kuidas nad seda teevad, võib pilti ja reageerimisaega drastiliselt mõjutada.

Igal paneeli tüübil on eelised ja puudused. Lihtsaim viis nende vahel valida on otsustada, millised atribuudid on teie jaoks kõige olulisemad. See sõltub suuresti sellest, milleks arvutit kasutate, ja sellest, kui palju te kulutate.

Kui kasutate arvutit paljude asjade jaoks, näiteks kontoritööks, programmeerimiseks, video- ja fototöötluseks või mängude mängimiseks, võib otsuse langetamine olla veidi karmim.

TN (Twisted Nematic) paneelid

TN-paneelid olid esimesed masstoodanguna lameekraaniga monitorid. Need aitasid muuta suuremahulised katoodkiiretorud (CRT) minevikku ja toodetakse neid tänapäevalgi suurtes kogustes.

Kui uuemad paneelid on alati paremad kui nende eelkäijad, siis TN-ekraanitehnoloogia kannab endiselt mõningaid märkimisväärseid puudusi. Üks neist on piiratud vaatenurgad, eriti vertikaalteljel. Pole tavaline, et TN-paneeli värvid pöörlevad täielikult, kui vaatate seda äärmise nurga alt.

Selle värvide reprodutseerimine pole ka nii tugev. Enamik TN-paneele ei suuda kuvada 24-bitist tõelist värvi ja toetuvad õigete varjundite simuleerimiseks hoopis interpoleerimisele. Selle tulemuseks võib olla IPS- või VA-paneelidega võrreldes nähtav värvivöönd ja madalam kontrastsussuhe.

Värvigamma (värvivalik, mida monitor saab kuvada) on veel üks ala, kus TN-paneelid sageli lamedaks langevad. Ainult tipptasemel TN-sid saab pidada laias gammas, mis tähendab, et nad kuvavad kogu sRGB spektrit. Paljud jäävad sellele sihtmärgile alla, mistõttu nad ei sobi fototöötluseks, värvide liigitamiseks ega muudeks rakendusteks, mille jaoks on värvitäpsus hädavajalik.

Miks peaks keegi kunagi TN-paneeli ostma? Alustuseks on need odavad. Nende tootmine ei maksa palju, seetõttu kasutatakse neid sageli kõige eelarvesõbralikemate valikute jaoks. Kui te ei hinda värvide taasesitamist või vajate suurepäraseid vaatenurki, võib TN-paneel teie kontoris või õppetöös sobida.

SEOTUD:Mis on monitori värskendussagedus ja kuidas seda muuta?

TN-paneelidel on ka väikseim sisendi viivitus - tavaliselt umbes üks millisekund. Nad saavad hakkama ka suure värskendussagedusega kuni 240 Hz. See teeb neist atraktiivse võimaluse konkurentsivõimeliste mitmikmängude jaoks - eriti e-spordi jaoks, kus iga sekundi murdosa loeb.

Kui eelistate värvide reprodutseerimise või vaatenurga asemel väikest latentsust, võib vajalikuks osutuda TN-paneel.

IPS (lennukisisese lülitamise) paneelid

IPS-tehnoloogia töötati välja TN-paneelide piirangute - eriti halva värviedastuse ja piiratud vaatenurkade - parandamiseks. Seetõttu on IPS-paneelid mõlemas piirkonnas palju paremad kui TN-d.

Eelkõige on IPS-paneelidel tunduvalt parem vaatenurk kui TN-del. See tähendab, et saate IPS-paneele vaadata äärmise nurga alt ja saada siiski täpne värviedastus. Erinevalt TN-dest märkate värvi ideaalsest vähem vaatenurgast väga vähe.

IPS-paneelid on tuntud ka suhteliselt hea musta reprodutseerimise poolest, mis aitab kõrvaldada TN-paneelidega saadava „välja uhutud” ilme. Kuid IPS-paneelid jäävad alla suurepäraste kontrastsussuhete, mida leiate VA-delt.

Kui tavaliselt olid suured värskendussagedused reserveeritud TN-dele, siis rohkem tootjaid toodavad IPS-paneele värskendussagedusega 240 Hz. Näiteks kasutab 27-tolline 1080p ASUS VG279QM IPS-paneeli ja toetab 280 Hz.

Varem olid TN-de sisendviive väiksem kui ühelgi teisel paneelil, kuid IPS-tehnoloogia on lõpuks järele jõudnud. 2019. aasta juunis teatas LG oma uutest Nano IPS UltraGeari monitoridest, mille reageerimisaeg on üks millisekund.

Vaatamata tühimiku sulgemisele maksate IPS-paneeli eest nii madala reageerimisajaga ikkagi rohkem kui sarnaste näitajatega TN-i eest. Kui teil on eelarve, oodake hea IPS-monitori reageerimisaega umbes neli millisekundit.

Viimane asi, mida tuleb IPS-paneelide puhul teadvustada, on nähtus nimega „IPS-kuma“. See on siis, kui näete ekraani taustvalgust läbi selle ekstreemsemate vaatenurkade juures. See pole suur probleem, kui te paneeli küljelt ei vaata, kuid see on midagi, mida tuleks meeles pidada.

VA (vertikaalse joondusega) paneelid

VA paneelid on kompromiss TN ja IPS vahel. Need pakuvad parimaid kontrastsussuhteid, mistõttu kasutavad teleritootjad neid palju. Kuigi IPS-monitori kontrastsussuhe on tavaliselt 1000: 1, pole haruldane näha võrreldaval VA-paneelil 3000: 1 või 6000: 1.

Vaatenurkade osas ei suuda VA-d IPS-paneelide jõudlusega päris kokku sobida. Eriti ekraani heledus võib varieeruda sõltuvalt vaatenurgast, kuid te ei saa IPS-i kuma.

VA-de reageerimisaeg on aeglasem kui TN-del ja uuematel Nano IPS-paneelidel nende ühe millisekundilise reageerimise määraga. Leiate VA värskendussagedusega (240 Hz) kuvareid, kuid latentsus võib põhjustada rohkem kummitusi ja liikumise hägustumist. Seetõttu peaksid konkurentsivõimelised mängijad VA-d vältima.

Võrreldes TN-dega pakuvad VA-paneelid tõepoolest palju paremat värvide taasesitamist ja jõuavad tavaliselt kogu sRGB spektrini isegi madalama klassi mudelitel. Kui olete nõus veidi rohkem kulutama, võivad Samsungi Quantum Dot SVA paneelid tabada 125 protsenti sRGB levialast.

Nendel põhjustel peetakse VA-paneele kõigi ametite pistikupesaks. Need sobivad ideaalselt üldiseks kasutamiseks, kuid enamikus muudes piirkondades, välja arvatud kontrastsuse suhe, sobivad kokku või jäävad alla. VA-d sobivad mängijatele, kes naudivad ühe mängija või juhuslikke kogemusi.

Meediaprofessionaalid pooldavad üldiselt IPS-paneele VA-de ees, kuna neil on laiem värvigamma.

SEOTUD:QLED selgitas: mis täpselt on "kvantpunkti" teler?

Kõigil LCD-paneelidel on ühiseid puudusi

CRT-monitoridega võrreldes kannatavad kõik LCD-paneelid mingisuguse latentsusprobleemi all. TN-paneelide esmakordsel ilmumisel oli see tõeline probleem ja see vaevles IPS- ja VA-kuvareid aastaid. Kuid tehnoloogia on edasi liikunud ja kuigi paljusid neist probleemidest on parandatud, pole neid siiski täielikult kõrvaldatud.

Ebaühtlane taustvalgustus on teine ​​probleem, mida leiate kõigi paneelitüüpide puhul. Sageli taandub see üldisele koostekvaliteedile - odavamate mudelite puhul on tootmiskulude kokkuhoiuks kvaliteedikontroll vähene. Seega, kui otsite odavat monitori, olge valmis ebaühtlaseks taustvalgustuseks. Kuid märkate seda enamasti ainult kindlal või väga tumedal taustal.

LCD-paneelid on vastuvõtlikud ka surnud või kinni jäänud pikslitele. Erinevatel tootjatel ja jurisdiktsioonidel on surnud piksleid hõlmavad erinevad poliitikad ja tarbijaseadused. Kui olete perfektsionist, kontrollige enne ostmist tootja surnud pikslite poliitikat. Mõni asendab monitori tasuta ühe surnud piksliga, teised nõuavad aga minimaalset arvu.

Milline paneeli tüüp sobib teile?

Nüüdseks on teil ilmselt üsna hea ettekujutus, millise paneeli tüübi peaksite saama. Nagu sageli juhtub, mida rohkem kulutate, seda rohkem saate.

Meie soovitused konkreetsetel eesmärkidel on järgmised:

  • Kontori või õppe kasutamine: Teie eelarve peaks siin olema teie peamine probleem. VA on kõikehõlmav paneel, millel on kõrgemad vaatenurgad TN suhtes, kuid mõlemad teeksid selle triki. Võite veidi raha kokku hoida, kuna te ei vaja suuri värskendussagedusi ega ülimadalat latentsusaega. Nad on siiski toredad. Näete märgatavat sujuvuse erinevust, kui liigutate Windowsi kursorit monitoril, mille värskendussagedus on 144 kuni 60 Hz.

SEOTUD:Kuidas panna oma 120Hz või 144Hz monitor kasutama selle reklaamitud värskendussagedust

  • Foto- ja videotoimetajad / Digitaalartistid: IPS-paneele eelistatakse endiselt nende võimekuse tõttu kuvada laia värvigammat. Pole ebatavaline leida VA-paneele, mis hõlmavad ka laia valikut (125 protsenti sRGB ja üle 90 protsendi DCI-P3), kuid neil on kiire tempo korral tavaliselt rohkem hägusust kui IPS-paneelidel. Kui olete värvide täpsuse osas tõsine, peate monitori korralikult kalibreerima.

SEOTUD:Kas ma pean oma monitori fotograafia jaoks kalibreerima?

  • Programmeerijad, kes monteerivad monitori vertikaalselt: Võib arvata, et TN-paneelid sobivad programmeerijatele suurepäraselt, kuid see ei pruugi nii olla. TN-paneelidel on vertikaalteljel eriti halvad vaatenurgad. Kui monteerite monitori portreerežiimis (nagu seda teevad paljud programmeerijad ja mobiiliarendajad), saate TN-paneelilt võimalikult halva vaatenurga. Selle stsenaariumi jaoks parimate võimalike vaatenurkade saamiseks investeerige IPS-i ekraanile.
  • Konkurentsivõimelised online-mängijad: Pole kahtlustki, et TN-paneele eelistatakse e-spordi maailmas endiselt. Isegi kõige odavamatel mudelitel on kiire reageerimisaeg ja kõrge värskendussageduse tugi. 1080p mängimiseks sobib 24-tolline suurepäraselt või võite valida 1440p, 27-tollise mudeli ilma pankrotti rikkumata. Võiksite minna IPS-paneelile, kui turule tuleb rohkem väikese latentsusega mudeleid, kuid eeldate, et maksate rohkem.
  • Mittekonkurentsivõimelised tippklassi arvutimängijad: Hüpatava rikkaliku, ümbritseva pildi jaoks tagab VA-paneel suurema kontrastsussuhte kui IPS või TN. Sügavate mustade ja terava, kontrastse pildi jaoks on võitja VA. Kui teil on hea kontrasti ohverdada, võite minna IPS-i marsruudile. Siiski soovitaksime TN-d täielikult vältida, kui te ei mängi konkurentsivõimeliselt.
  • Parim universaalne: VA on siin võitja, kuid IPS on parem kõigis valdkondades, välja arvatud kontrastsuse suhe. Kui suudate kontrasti ohverdada, pakub IPS-paneel üsna väikest latentsust, korralikke musti ja rahuldavat värvikatet.

Proovige enne ostmist

Nagu te ilmselt teate, saate monitori tavaliselt veebis odavamalt kui telliskivipoest. Paraku tähendab veebist ostmine enamasti ka pimedate ostmist. Ja teleri või monitoriga võib see põhjustada pettumust.

Kui saate, uurige enne ostmist isiklikult huvitatud kuvarit. Saate teha mõningaid lihtsaid kummitus- ja liikumishäire teste, haarates hiirega aknast ja liigutades seda kiiresti ekraanil. Selle tunnetamiseks saate ka heledust testida, mõnda videot vaadata ja ekraanil kuvatava ekraaniga mängida.

Kui te ei saa ühtegi neist asjadest teha, on veebiarvustustest alati abi, kuid hoiduge võltsarvustustest sellistel saitidel nagu Amazon.

SEOTUD:Kuidas võltsarvustused teie veebis manipuleerivad


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found