Mis on kontrollsumma (ja miks peaksite sellest hoolima)?

Kontrollsumma on numbrite ja tähtede jada, mida kasutatakse andmete vigade kontrollimiseks. Kui teate originaalfaili kontrollsummat, saate kontrollsumma utiliidi abil veenduda, et teie koopia on identne.

Kontrollsummad on selgitatud

Kontrollsumma loomiseks käivitate programmi, mis viib selle faili läbi algoritmi. Selleks kasutatavate tüüpiliste algoritmide hulka kuuluvad MD5, SHA-1, SHA-256 ja SHA-512.

Algoritm kasutab krüptograafilist räsifunktsiooni, mis võtab sisendi ja toodab kindla pikkusega stringi (numbrite ja tähtede jada). Sisendfail võib olla väike 1 MB või tohutu 4 GB suurune fail, kuid mõlemal juhul saate lõpuks sama pikkuse kontrollsumma. Kontrollsummasid võib nimetada ka räsideks.

Väikesed muudatused failis annavad kontrollsummad väga erinevad. Näiteks lõime kaks erinevat tekstifaili, mis on peaaegu ühesugused, kuid ühel on hüüumärk, kus teisel on punkt. Pärast Windows 10 sisseehitatud kontrollsummi utiliidi käivitamist nägime väga erinevaid kontrollsummasid. Ühe tähemärgi erinevus alusfailis annab kontrollsumma väga erineva väljanägemisega.

Kui kontrollsummad on kasulikud

Kontrollsummade abil saate kontrollida failide ja muude andmete ülekandmisel või salvestamisel ilmnenud vigu. Näiteks ei pruugi võrguprobleemide tõttu faili korralikult alla laadida või probleemid kõvakettal võisid põhjustada kettal asuva faili korruptsiooni.

Kui teate originaalfaili kontrollsummat, võite sellel käivitada kontrollsumma või räsimisutiliidi. Kui saadud kontrollsumma kattub, teate, et teie fail on identne.

Arvutid kasutavad kontrollsumma stiilis tehnikaid andmete taustal probleemide kontrollimiseks, kuid saate seda teha ka ise. Näiteks pakuvad Linuxi distributsioonid sageli kontrollsummasid, et saaksite oma Linuxi ISO õigesti alla laadida enne plaadile kirjutamist või USB-draivi panemist. Samuti võite kontrollsummade abil kontrollida mis tahes muud tüüpi failide terviklikkust, alates rakendustest kuni dokumentide ja meediumini. Peate lihtsalt teadma originaalfaili kontrollsummat.

Mis vahe on MD5, SHA-1 ja SHA-256 summade vahel?

Kontrollsummad on kasulik viis tagada, et failil pole viga. Kui juhuslik viga ilmneb allalaadimisprobleemide või kõvaketta probleemide tõttu, on sellest tulenev kontrollsumma erinev, isegi kui see on lihtsalt väike viga.

Need krüptograafilised räsifunktsioonid pole siiski täiuslikud. Turbeuurijad on leidnud kokkupõrkeid funktsioonidega MD5 ja SHA-1. Teisisõnu on nad leidnud kaks erinevat faili, mis toodavad sama MD5 või SHA-1 räsi, kuid on erinevad.

Tõenäoliselt ei juhtu seda juhusliku juhuse kaudu, kuid ründaja võiks selle tehnika abil pahatahtlikku faili legitiimseks failiks maskeerida. Seetõttu ei tohiks faili autentsuse kontrollimiseks loota MD5 või SHA-1 summadele - lihtsalt korruptsiooni kontrollimiseks.

SHA-256 kokkupõrkest pole veel teateid, mistõttu rakendused loovad nüüd MD5 ja SHA-1 summade asemel SHA-256 summasid. SHA-256 on tugevam ja turvalisem algoritm.

Erinevad kontrollsumma algoritmid annavad erinevaid tulemusi. Failil on erinevad MD5, SHA-1 ja SHA – 256 kontrollsummad. Kui teate ainult originaalfaili MD5 summat, peate arvutama koopia MD5 summa, et kontrollida, kas see on vaste.

SEOTUD:Mis on SHAttered? SHA-1 kokkupõrke rünnakud, selgitatud

Kontrollarvude arvutamine

Kui teate originaalfaili kontrollsummat ja soovite seda oma arvutis kontrollida, saate seda lihtsalt teha. Windowsil, macOS-il ja Linuxil on kontrollsummade loomiseks sisseehitatud utiliidid. Teil pole vaja ühtegi kolmanda osapoole kommunaalteenust.

SEOTUD:Mis on MD5, SHA-1 ja SHA-256 räsid ja kuidas neid kontrollida?

Windowsis PowerShelli Get-FileHash käsk arvutab faili kontrollsumma. Selle kasutamiseks avage kõigepealt PowerShell. Windows 10-s paremklõpsake nuppu Start ja valige „Windows PowerShell”. Samuti saate selle käivitada, otsides menüüst Start otsingu „PowerShell” ja klõpsates otseteed „Windows PowerShell”.

Uuendus: Get-FileHash on komplektis Windows 10. Kuid Windows 7 puhul peate selle hankimiseks installima värskenduse PowerShell 4.0.

Tippige viipale Get-FileHash ja seejärel vajutage tühikuklahvi.

Sisestage selle faili tee, mille kontrollsumma soovite arvutada. Või hõlbustamiseks lohistage fail File Exploreri aknast PowerShelli aknasse, et see automaatselt täita.

Vajutage käsu käivitamiseks sisestusklahvi Enter ja näete faili SHA-256 räsi. Sõltuvalt faili suurusest ja arvuti salvestuskiirusest võib protsess võtta paar sekundit.

Kui vajate muud tüüpi kontrollsummat, lisage sobiv -Algoritm käsu lõpuni, näiteks:

Get-FileHash C: \ path \ to \ file.iso -Algorithm MD5
Get-FileHash C: \ path \ to \ file.iso -Algorithm SHA1

Võrrelge arvutatud kontrollsummat algsega. Te ei peaks vaatama liiga lähedalt, sest kontrollsummal on tohutu erinevus isegi siis, kui alusfailis on ainult väike erinevus.

Kui kontrollsumma kattub, on failid identsed. Kui ei, siis on probleem - võib-olla on fail rikutud või võrdlete lihtsalt kahte erinevat faili. Kui laadisite faili koopia alla ja selle kontrollsumma ei vasta oodatule, proovige fail uuesti alla laadida.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found