Mida teeb arvuti BIOS ja millal peaksin seda kasutama?

Teie arvuti BIOS on esimene asi, mis arvuti käivitamisel laaditakse. See lähtestab teie riistvara enne operatsioonisüsteemi käivitamist kõvakettalt või mõnest muust seadmest. Paljud madala taseme süsteemi seaded on saadaval ainult teie BIOS-is.

Kaasaegsed arvutid tarnivad valdavalt UEFI püsivara, mis on traditsioonilise BIOS-i järglane. Kuid UEFI püsivara ja BIOS on üsna sarnased. Oleme isegi näinud, et kaasaegsed arvutid viitavad oma UEFI püsivara seadete ekraanile kui "BIOS".

BIOS ja UEFI selgitatud

BIOS tähendab "Basic Input / Output System" ja on püsivara tüüp, mis on teie emaplaadil kiibile salvestatud. Arvuti käivitamisel käivitavad arvutid BIOS-i, mis konfigureerib teie riistvara enne alglaadimisseadmele (tavaliselt kõvakettale) edastamist.

UEFI tähistab ühtset laiendatava püsivara liidest. See on traditsioonilise BIOS-i järglane. UEFI pakub tuge üle 2 TB suurustele alglaadimismahtudele, draivi enam kui nelja sektsiooni tuge, kiiremat käivitamist ja võimaldab kaasaegsemaid funktsioone. Näiteks toetavad turvalist alglaadimist ainult UEFI püsivara süsteemid, et alglaadimisprotsess rootkitide vastu kaitsta.

See, kas teie arvutis on BIOS või UEFI püsivara, pole enamikus olukordades eriti oluline. Mõlemad on madala tasemega tarkvara, mis käivitub arvuti käivitamisel ja seab asjad paika. Mõlemad pakuvad liideseid, millele saate juurde pääseda, et muuta erinevaid süsteemi sätteid. Näiteks saate muuta alglaadimise järjekorda, kohandada kiirendamise võimalusi, lukustada arvuti alglaadimisparooliga, lubada virtualiseerimise riistvaratoe ja näpistada muid madalama taseme funktsioone.

Kuidas pääseda juurde BIOS-i või UEFI püsivara seadetele

Igas arvutis on BIOS-i või UEFI püsivara seadete ekraanile juurdepääsemiseks erinev protsess. Mõlemal juhul peate arvuti taaskäivitama.

BIOS-ile juurdepääsu saamiseks peate käivitamise ajal vajutama klahvi. Seda võtit kuvatakse alglaadimise ajal sageli sõnumiga „BIOS-ile juurdepääsemiseks vajutage klahvi F2”, „Häälestuse avamiseks vajutage” vms. Tavalised klahvid, mida peate võib-olla vajutama, on näiteks Kustuta, F1, F2 ja Escape.

Mõnes UEFI püsivara arvutis on UEFI püsivara seadete ekraanile juurdepääsemiseks vaja käivitamise ajal ühte neist klahvidest vajutada. Täpsema vajutatava klahvi leidmiseks lugege arvuti kasutusjuhendit. Kui ehitasite oma arvuti, lugege emaplaadi kasutusjuhendit.

Operatsioonisüsteemiga Windows 8 või 10 tarnitud arvutid võivad vajada juurdepääsu Windows 8 või 10 alglaadimisvalikute menüü kaudu UEFI seadete ekraanile. Sellele juurdepääsu saamiseks hoidke arvuti taaskäivitamiseks nuppu „Taaskäivita” klõpsates all klahvi Shift.

Arvuti taaskäivitub spetsiaalsesse alglaadimisvalikute menüüsse. UEFI püsivara seadete ekraanile pääsemiseks valige Tõrkeotsing> Täpsemad suvandid> UEFI püsivara seaded.

Kuidas muuta BIOS-i või UEFI püsivara seadeid

Tegelik BIOS-i või UEFI seadete ekraan näeb erinevatel arvutimudelitel erinev välja. BIOS-iga arvutitel on tekstirežiimiliides, mida saate noolenuppude abil navigeerida, kasutades suvandite valimiseks sisestusklahvi. Ekraani allservas näete klahve, mida saate kasutada.

Mõnel kaasaegsel UEFI-arvutil on graafilised liidesed, milles saate navigeerida hiire ja klaviatuuriga, kuid paljud arvutid kasutavad tekstirežiimi liideseid isegi UEFI-ga.

Ükskõik milline ekraan välja näeb, saate selles navigeerimiseks kasutada klaviatuuri või hiirt. Aga olge oma BIOS-i või UEFI seadete ekraanil ettevaatlik! Seadeid peaksite muutma ainult siis, kui teate, mida nad teevad. Teatud seadete muutmine, eriti ülekiirendusega seotud seadete muutmine, võib muuta teie süsteemi ebastabiilseks või isegi riistvarakahjustusi tekitada.

SEOTUD:Kuidas käivitada arvuti kettalt või USB-draivilt

Mõned seaded on vähem ohtlikud kui teised. Buutimisjärjestuse muutmine on vähem riskantne, kuid võite seal isegi hätta jääda. Kui muudate alglaadimise järjekorda ja eemaldate kõvaketta alglaadimisseadmete loendist, ei käivita arvuti Windowsi (või mõnda muud installitud operatsioonisüsteemi) enne, kui olete oma alglaadimise järjekorra parandanud.

Torkige ringi ja leidke mis tahes seade, mida otsite. Isegi kui teate, mida otsite, asub see arvuti seadete ekraanidel teises kohas. Üldiselt näete kusagil ekraanil kuvatud abiteavet, mis annab lisateavet selle kohta, mida iga valik tegelikult teeb.

SEOTUD:Kuidas lubada Intel VT-x oma arvuti BIOS-is või UEFI püsivaras

Näiteks Inteli VT-x virtualiseerimise tehnoloogia lubamise võimalus on sageli kuskil menüü „Kiibistik” all, kuid see asub alloleva ekraanipildi paanil „Süsteemi konfiguratsioon”. Selles arvutis nimetatakse suvandit „Virtualiseerimistehnoloogia“, kuid sageli nimetatakse seda hoopis „Intel Virtualization Technology“, „Intel VT-x“, „Virtualization Extensions“ või „Vanderpool“.

Kui te ei leia oma BIOS-ist otsitavat valikut, vaadake oma arvuti kasutusjuhendit või abiveebisaiti. Kui ehitasite arvuti ise, vaadake emaplaadi kasutusjuhendit või abiveebisaiti.

Kui olete valmis, tehke muudatuste salvestamiseks ja arvuti taaskäivitamiseks valik „Salvesta muudatused”. Samuti saate oma arvuti taaskäivitamiseks valida „Hülga muudatused”, salvestamata ühtegi tehtud muudatust.

Kui teil on pärast muudatuse tegemist probleeme, saate naasta oma BIOS-i või UEFI püsivara seadete ekraanile ja kasutada suvandit nimega "Lähtesta vaikesätetele" või "Laadi vaikeseaded". See valik lähtestab teie arvuti BIOS-i või UEFI seaded vaikeväärtustele, tühistades kõik teie muudatused.

Pildikrediit: ryuuji.y Flickris ja Thomas Bresson Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found