Mis vahe on FAT32, exFAT ja NTFS vahel?

Sõltumata sisemise draivi, välise draivi, USB-mäluseadme või SD-kaardi vormindamisest annab Windows teile valiku kasutada kolme erinevat failisüsteemi: NTFS, FAT32 ja exFAT. Windowsi dialoog Vorming ei selgita erinevust, nii et me teeme seda.

SEOTUD:Mis on failisüsteem ja miks on neid nii palju?

Failisüsteem võimaldab draivi korrastada. See täpsustab, kuidas andmeid kettale salvestatakse ja mis tüüpi teavet saab failidele lisada - failinimed, õigused ja muud atribuudid. Windows toetab kolme erinevat failisüsteemi. NTFS on kõige kaasaegsem failisüsteem. Windows kasutab oma süsteemidraiviks NTFS-i ja vaikimisi enamiku mitte eemaldatavate draivide jaoks. FAT32 on vanem failisüsteem, mis pole nii tõhus kui NTFS ja ei toeta nii suurt funktsioonikomplekti, kuid pakub suuremat ühilduvust teiste opsüsteemidega. exFAT on FAT32 kaasaegne asendaja - seda toetab rohkem seadmeid ja operatsioonisüsteeme kui NTFS -, kuid see pole kaugeltki nii levinud kui FAT32.

NT failisüsteem (NTFS)

NTFS on kaasaegne failisüsteem, mida Windows vaikimisi meeldib kasutada. Windowsi installimisel vormindab see teie süsteemidraivi NTFS-failisüsteemiga. NTFS-is on teoreetiliselt nii suured faili suuruse ja sektsiooni suuruse piirangud, et te nende vastu ei jookse. NTFS ilmus esmakordselt Windowsi tarbijaversioonides koos Windows XP-ga, kuigi algselt debüteeris see Windows NT-ga.

NTFS on pakitud kaasaegsete funktsioonidega, mis pole FAT32 ja exFAT jaoks saadaval. NTFS toetab failiõigusi turvalisuse tagamiseks, muudatuste päevikut, mis aitab kiiresti arvuti vigade korral taastada vigu, varukoopiate varikoopiaid, krüptimist, kettakvootide piiranguid, kõvaketta linke ja mitmesuguseid muid funktsioone. Paljud neist on operatsioonisüsteemi draivi jaoks üliolulised, eriti failide load.

Teie Windowsi süsteemijaotus peab olema NTFS. Kui teil on Windowsi kõrval teisene draiv ja plaanite sellele programme installida, peaksite tõenäoliselt tegema selle ka NTFS-iks. Ja kui teil on draive, kus ühilduvus pole tegelikult probleem - kuna teate, et kasutate neid lihtsalt Windowsi süsteemides -, valige NTFS.

SEOTUD:Kuidas Boot Campiga faile Mac OS X ja Windowsi vahel jagada

Vaatamata oma eelistele, kus NTFS puudub, on ühilduvus. See töötab kõigi Windowsi uusimate versioonidega - alates Windows XP-st - kuid ühilduvus teiste opsüsteemidega on piiratud. Vaikimisi saab Mac OS X lugeda ainult NTFS-draive, mitte neile kirjutada. Mõned Linuxi distributsioonid võivad lubada NTFS-i kirjutamise tuge, kuid mõned võivad olla kirjutuskaitstud. Ükski Sony PlayStationi konsool ei toeta NTFS-i. Isegi Microsofti enda Xbox 360 ei suuda NTFS-draive lugeda, ehkki uus Xbox One suudab. Muud seadmed toetavad NTFS-i veelgi vähem.

Ühilduvus: Töötab kõigi Windowsi versioonidega, kuid vaikimisi Maciga kirjutuskaitstud ja mõne Linuxi jaotuse korral võib see olla vaikimisi kirjutuskaitstud. Muud seadmed - välja arvatud Microsofti Xbox One - ei toeta tõenäoliselt NTFS-i.

Piirid: Ei ole realistlikke faili- ega sektsiooni suuruse piiranguid.

Ideaalne kasutamine: Kasutage seda oma Windowsi süsteemidraivi ja muude sisemiste draivide jaoks, mida lihtsalt Windowsiga kasutatakse.

Failide jaotamise tabel 32 (FAT32)

FAT32 on Windowsi jaoks saadaval olevast kolmest failisüsteemist vanim. See võeti kasutusele kogu aeg tagasi Windows 95-s, et asendada vanem failisüsteem FAT16, mida kasutatakse MS-DOS-is ja Windows 3-s.

FAT32-failisüsteemi vanusel on eeliseid ja puudusi. Suureks eeliseks on see, et kuna see on nii vana, on FAT32 de facto standard. Teie ostetud mälupulgad vormindatakse sageli FAT32-ga, et need oleksid maksimaalselt ühilduvad mitte ainult kaasaegsete arvutitega, vaid ka muude seadmetega, näiteks mängukonsoolidega ja USB-pordiga.

Selle vanusega kaasnevad piirangud. FAT32-draivi üksikute failide maht ei tohi olla üle 4 GB - see on maksimaalne. FAT32 sektsioon peab olema ka alla 8 TB, mis on tõepoolest vähem piirang, kui te ei kasuta ülisuureid draive.

Kuigi FAT32 sobib USB-mäluseadmete ja muude väliste andmekandjate jaoks - eriti kui teate, et kasutate neid mujal kui Windowsi arvutitel -, ei soovi te FAT32-d sisemise draivi jaoks. Sellel puuduvad kaasaegsema NTFS-failisüsteemi sisseehitatud õigused ja muud turvafunktsioonid. Samuti ei saa Windowsi tänapäevaseid versioone enam FAT32-ga vormindatud draivi installida; need peavad olema installitud draividele, mis on vormindatud NTFS-iga.

Ühilduvus: Töötab kõigi Windowsi, Maci, Linuxi, mängukonsoolide ja praktiliselt kõigega, millel on USB-port.

Piirid: Maksimaalne failimaht 4 GB, partitsiooni maksimaalne maht 8 TB.

Ideaalne kasutamine: Kasutage seda eemaldatavatel draividel, kus vajate maksimaalset ühilduvust kõige laiemate seadmetega, eeldades, et teil pole 4 GB või suuremaid faile.

Laiendatud failijaotustabel (exFAT)

SEOTUD:Millist failisüsteemi peaksin oma USB-draivi jaoks kasutama?

ExFAT-failisüsteem võeti kasutusele 2006. aastal ja lisati Windowsi vanematele versioonidele koos Windows XP ja Windows Vista värskendustega. exFAT on optimeeritud välkmäluseadmete jaoks - mõeldud kergekaaluliseks failisüsteemiks nagu FAT32, kuid ilma NTFS-i lisafunktsioonideta ja üle pea ning ilma FAT32 piiranguteta.

Sarnaselt NTFS-ile on ka exFAT-l failide ja partitsioonide suurustel väga suured piirangud. See võimaldab teil salvestada palju suuremaid faile kui FAT32 lubatud 4 GB.

Kuigi exFAT ei vasta päris FAT32 ühilduvusele, ühildub see laiemalt kui NTFS. Kui Mac OS X sisaldab ainult kirjutuskaitstud tuge NTFS-ile, pakuvad Mac exFAT-i jaoks täielikku kirjutamis- ja kirjutamistuge. exFAT-draividele pääseb Linuxis juurde vastava tarkvara installimisega. Seadmed võivad olla natuke segakott. PlayStation 4 toetab exFAT-i; PlayStation 3 seda ei tee. Xbox One toetab seda, kuid Xbox 360 mitte.

Ühilduvus: Töötab kõigi Windowsi versioonide ja Mac OS X kaasaegsete versioonidega, kuid nõuab Linuxil täiendavat tarkvara. Rohkem seadmeid toetab exFAT-i kui NTFS-i, kuid mõned - eriti vanemad - võivad toetada ainult FAT32-d.

Piirid: Failide ja sektsioonide suuruse realistlikud piirangud puuduvad.

Ideaalne kasutamine: Kasutage seda siis, kui vajate FAT32 pakkumistest suuremat failisuurust ja sektsiooni piiranguid ning kui vajate suuremat ühilduvust kui NTFS. Eeldades, et kõik seadmed, millega soovite draivi kasutada, toetab exFAT-i, peaksite oma seadme vormindama FAT32 asemel exFAT-iga.

NTFS sobib ideaalselt sisemiste draivide jaoks, samas kui exFAT sobib tavaliselt välkmäludraivide jaoks. Mõnikord peate võib-olla vormindama välise draivi FAT32-ga, kui seade, millega peate seda kasutama, ei toeta exFAT-i.


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found