Mis on ülekiirendamine? Algajate juhend mõistmaks, kuidas geekid oma arvutit kiirendavad

Ülekiirendamine on komponendi taktsageduse suurendamine, töötades selle suurema kiirusega, kui see oli mõeldud töötamiseks. See kehtib tavaliselt keskseadme või graafikaprotsessori kohta, kuid ka teisi komponente saab kiirendada.

Komponendi taktsageduse suurendamine põhjustab selle, et see teeb sekundis rohkem toiminguid, kuid see toodab ka täiendavat soojust. Ülekiirendamine võib teie komponentidest suurema jõudluse välja pigistada, kuid sageli vajavad need täiendavat jahutust ja hooldust.

Mis on ülekiirendamine?

Teie arvuti protsessor on tehases seatud töötama kindla maksimaalse kiirusega. Kui töötate oma protsessorit selle kiirusega korraliku jahutamisega, peaks see töötama hästi, ilma et teile probleeme tekitaks.

Kuid te ei piirdu sageli selle protsessori kiirusega. CPU kiirust saate suurendada, määrates arvuti BIOS-is suurema taktsageduse või kordisti, sundides seda sekundis rohkem toiminguid tegema.

See võib küll kiirendada teie protsessorit ja seega kiirendada teie arvutit, kui teie arvuti on piiratud selle protsessoriga, kuid protsessor toodab täiendavat soojust. See võib füüsiliselt kahjustuda, kui te täiendavat jahutust ei paku, või see võib olla ebastabiilne ja põhjustada arvuti sinise ekraani või taaskäivituse.

Kas saate üle ajada?

Võib-olla ei saa te isegi oma protsessorit kiirendada. Paljud emaplaadid ja Inteli protsessorid tarnitakse lukustatud kordajatega, mis takistab teil nende väärtuste kallal nokitsemist ja protsessori kiirendamist. Intel müüb rohkem lukustamata korduritega protsessoreid, mis on suunatud entusiastidele, kes soovivad kiirendada ja pigistada kõik jõudlused protsessorist välja. (Otsige protsessoreid, mille mudeli numbris on tähis „K”.)

Kui soovite ehitada kõige võimsama vesijahutussüsteemiga mängukompuutri, et saaksite selle riistvara ülikiirendamise abil piiridesse viia, peate komponentide ostmisel seda arvestama ja veenduma, et ostate overclock- sõbralik riistvara. Kui teil on tavaline protsessor, ei saa te tõenäoliselt sellega palju nokitseda.

Miks võiksite üle tahta?

Kiirendamise eelised on selged: saate kiirema protsessori, mis suudab sekundis rohkem toiminguid teha. Kuid kiirendamine on aja jooksul muutunud vähem kriitiliseks - kui ülekiirendamine pakkus kunagi Microsoft Office'is tundlikumat töölauda ja kiiremat jõudlust, on arvutid muutunud piisavalt võimsaks, et enamik kasutajaid ilmselt ei märkagi erinevust. Teie arvuti on tõenäoliselt pudelikaelaga ka muude asjade - võib-olla mehaanilise kõvaketta, kui teil pole tahkismassi -, nii et te ei pruugi suurema osa ajast märgatavat jõudluse erinevust näha.

Mängijad või entusiastid, kes soovivad, et nende riistvara töötaks võimalikult kiiresti, võivad siiski soovida ülekiirendada. Kuid isegi mängijad leiavad, et tänapäevased protsessorid on nii kiired ja mängud on graafikakaartide poolt nii piiratud, et ülekiirendamine ei toimi senise maagiaga. GPU ülekiirendamine võib siiski mõnevõrra suurendada jõudlust, sõltuvalt teie süsteemist ja mängitavatest mängudest.

Kuidas protsessorit kiirendada

Iga protsessor on erinev ja igal emaplaadil on erinevad BIOS-i võimalused. Kõigile sobivat kiirendamise juhendit pole võimalik pakkuda. Kuid proovime ikkagi põhitõed visandada:

  • Veenduge, et teie süsteemil oleks korralik jahutus: Teie protsessor on varustatud tehases asuva jahutusradiaatori ja ventilaatoriga, mis on ette nähtud protsessori standardkiirusel toodetud soojushulga käsitsemiseks. Kiirendage seda ja see toodab rohkem soojust. See tähendab, et vajate tõenäoliselt täiendavat jahutust. See võib olla kujul järelturu jahutusradiaator, mis suudab hajutada rohkem soojust ja / või võimsama protsessori ventilaatori, mis võib kuuma õhu puhuda. Soovite, et arvuti korpuses oleks piisavalt palju vaba ruumi, et õhk saaks liikuda ja arvuti korpuses olev ventilaator saaks selle lõpuks välja puhuda, mis võib samuti vajada täiendamist. Õhuvool on soojuse käitlemisel väga oluline, sest lihtsalt jahutusradiaatori või protsessori ventilaatori omamine ei aita, kui kogu see kuum õhk jääb teie korpuse sisse kinni.
  • Mõelge vesijahutusele: Hardcore'i kiirendajad võivad soovida kasutada vesijahutussüsteemi, mis on kallim. Veepõhine jahutusvedelik pumbatakse korpuse sees olevate torude kaudu, kus see neelab soojust. Seejärel pumbatakse see välja, kus radiaator väljutab soojuse korpuse välisküljele. Vesijahutus on palju tõhusam kui õhkjahutus.
  • Üleöö BIOS-is: Peate minema arvuti BIOS-i ja suurendama protsessori taktsagedust ja / või pinget. Suurendage seda väikese summa võrra, seejärel käivitage arvuti. Vaadake, kas süsteem on stabiilne - käivitage nõudlik võrdlusalus nagu Prime95, et simuleerida intensiivset kasutamist ja jälgida arvuti temperatuuri, et veenduda, et jahutus on piisavalt hea. Kui see on stabiilne, proovige seda veel natuke suurendada ja seejärel käivitage veel üks test, et tagada arvuti stabiilsus. Suurendage aeg-ajalt kiirendamise kiirust, kuni see muutub ebastabiilseks või kuumus on liiga suur, seejärel langetage tagasi stabiilsele tasemele. Ületõstke selle stabiilsuse tagamiseks järk-järgult, mitte ainult ei suurenda protsessori kiirust korraga suure hulga võrra.

Varjuküljed

Kui kiirendate oma protsessorit, teete midagi, mida te ei pidanud sellega tegema - see tühistab teie garantii sageli. Teie protsessori soojus suureneb ülekiirendamisel. Nõuetekohase jahutamiseta - või kui te liiga palju kiirendate - võib protsessori kiip olla liiga kuum ja püsivalt kahjustatud.

See täielik riistvaratõrge pole nii levinud, kuid tavaline on see, et ülekiirendamine põhjustab ebastabiilse süsteemi. Protsessor võib anda valesid tulemusi või muutuda ebastabiilseks, mis põhjustab süsteemivigu ja taaskäivitamist.

Kui ületate kiirust, peaksite kella kiirust aeglaselt suurendama ja iga uut taset testima, et see püsiks stabiilne. Samuti peaksite jälgima oma protsessori temperatuuri ja veenduma, et teil oleks korralik jahutus. Protsessoriga kaasnev jahutus tõenäoliselt ei vähene, kui. Kui kasutate sülearvutit, kus pole täiendava õhuvoolu jaoks palju ruumi, ärge proovige kiirendada - sülearvutis pole lihtsalt piisavalt ruumi kuumuse käsitsemiseks.

Ressursside kiirendamine

Kui olete huvitatud kiirendamisest, peaksite leidma teavet, mis kehtib teie konkreetse riistvara kohta. Veeb on täis foorumeid, kus inimesed arutavad oma kiirendamiskogemusi, näiteks Overclock.net, ja konkreetsete protsessorite juhendeid.

Pange tähele, et isegi sama mudeli protsessorid pole täiesti identsed. Ühel protsessoril võib olla kiirenduse suhtes suurem tolerants, samas kui teisel sama mudeli protsessoril ei pruugi sama kiirusega stabiilne olla. See kõik tuleneb loomulikest erinevustest tootmisprotsessis.

Ülekiirendamine võib kehtida ka telefonide puhul. On rakendusi, mis suudavad juurdunud Android-nutitelefoni kiirendada. Kuid täiendava kuumuse ja aku kestvuse vahel pole nende rakenduste kasutamine üldiselt nutikas idee.

Pildikrediit: Mehhiko ülikoolipidu Flickris, Wikipedia, Don Richards Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found