Kuidas oma Maci värskendada ja rakendusi ajakohastada

Maci ajakohasena hoidmine võib tunduda tülikana, kuid see on oluline osa enda võrgus kaitsmiseks. Apple'i ja rakenduste arendajad lappivad turvaauke, kui need on leitud, ning lisavad uusi kasulikke funktsioone macOS-ile ja ka teie rakendustele.

Lisaks tavapärastele turvapaikadele ja rakenduste värskendustele pakub Apple igal aastal MacOS-i kasutajatele tasuta macOS-i uusi versioone - tasuta. Selgitame, kuidas see kõik töötab. Palju sellest protsessist saate automatiseerida, et värskendused hoolitseksid ise ka teid häirimata.

MacOS-i värskenduste installimine

Apple avaldab igal aastal uue macOS-i versiooni, tavaliselt umbes oktoobris. Suuremate värskenduste vahel kasutatakse vigade parandamiseks, turvaaukude parandamiseks ning mõnikord uute funktsioonide ja uute toodete toe lisamiseks täiendavaid plaastreid. Neid plaastreid nimetatakse lihtsalt värskendusteks ja need registreeritakse versiooni numbris, kusjuures 10.14.3 on macOS 10.14 kolmas selline värskendus.

Need värskendused muudavad põhioperatsioonisüsteemi, esimese osapoole rakendusi nagu Safari ja Mail ning võivad sisaldada riistvara ja välisseadmete püsivara värskendusi. Vale asja installimise pärast ei pea te muretsema, kuna Apple pakub ainult teie Maci jaoks asjakohaseid värskendusi.

Kui kasutate macOS Mojave 10.14 või uuemat macOS-i versiooni, saate oma Maci värskendada, klõpsates dokis valikul „System Preferences” ja valides ilmuvas aknas valiku „Software Update”. Või klõpsake menüüribal Apple'i menüüikooni ja valige „System Preferences”.

Samuti saate seda suvandit otsida, vajutades klahve Command + tühikuklahv ja tippides ilmuvas aknas Spotlight aknasse „tarkvarauuendus“.

Eeldusel, et teil on Interneti-ühendus, kontrollib teie Mac kõiki saadaolevaid süsteemivärskendusi. Värskendusprotsessi alustamiseks klõpsake nuppu „Värskenda kohe”. Võib-olla peab teie protsess enne protsessi lõppemist taaskäivitama.

Kui te ei näe aknas Süsteemieelistused valikut „Tarkvaravärskendus”, on teil installitud macOS 10.13 või varasem versioon. Operatsioonisüsteemi värskendusi peate rakendama Mac App Store'i kaudu.

Käivitage dokist App Store ja klõpsake vahekaarti „Värskendused”. Kui aken on värskendatud, peaksite nägema kõiki värskendusi, mis on loetletud kui „macOS 10.xx.x Update” (olenevalt teie versioonist).

Kõigi värskendamiseks klõpsake vastava kirje kõrval käsku „Värskenda” või klõpsake ekraani ülaosas nuppu „Värskenda kõiki”. Värskenduse jõustumiseks peate võib-olla oma Maci taaskäivitama.

Üldiselt toetatakse turvauuendustega MacOSi kolme viimast peamist versiooni. Soovi korral saate vaadata teavet viimaste turvavärskenduste kohta Apple'i turvavärskenduste lehelt.

SEOTUD:Milliseid macOS-i versioone turvavärskendused toetavad?

Kuidas värskendusi automaatselt installida

Teie Mac saab automaatselt kontrollida, alla laadida ja installida erinevat tüüpi värskendusi.

MacOS 10.4 Mojave või uuema versiooni korral minge jaotisse Süsteemieelistused> Tarkvarauuendus ja klõpsake automaatsete värskenduste juhtimiseks nuppu „Täpsem”. MacOS 10.3 High Sierra või varasema versiooni korral leiate need suvandid jaotisest Süsteemieelistused> Rakenduste pood.

Lubage valik „Kontrolli värskendusi”, et teie Mac kontrolliks automaatselt värskendusi ja kui midagi leitakse, asetage teade ekraani paremasse ülanurka. Kui selle keelate, peate selles menüüs värskendusi käsitsi kontrollima.

Kui lubate jaotise „Laadige alla uued värskendused, kui need on saadaval”, laaditakse alla kõik saadaolevad süsteemivärskendused ja teavitatakse teid, kui need on installimiseks valmis. Need värskendused peate käsitsi installima, klõpsates märguandel või külastades jaotist Süsteemieelistused> Tarkvaravärskendus.

Valiku „Installi macOS-i värskendused” või „Installige rakenduse värskendused App Store’ist” installitakse süsteemi ja rakenduse värskendused automaatselt. Te ei pea midagi käsitsi kinnitama, kuigi värskenduste jõustumiseks võidakse teil paluda oma arvuti taaskäivitada.

Süsteemi andmefailid installitakse sageli ainult siis, kui kasutate neile tuginevat funktsiooni. Mõned näited hõlmavad kõnetuvastuse varasid, teie Maci kõne tekstivõimaluste täiustamist, fonte ja sõnastiku definitsioone. Turvavärskendused on allalaadimised, mis lappivad teie süsteemis teadaolevad haavatavused, isegi kui kasutate MacOS-i vanemat versiooni. Nende hulka kuuluvad macOS-i sisseehitatud pahavaratõrjefunktsiooni XProtect värskendused.

Soovitame jätta automaatsed värskendused lubatuks, et teie Mac jääks turvaliseks ja kõik macOS-i funktsioonid töötaksid reklaamitud viisil. Kui lülitate selle välja, peate need värskendused selle asemel tarkvara värskenduse kaudu käsitsi installima.

Kuidas uuendada macOS-i järgmisele peamisele versioonile

MacOS-i uuendamine erineb selle värskendamisest, kuna liigute ühest suuremast versioonist teise. Need värskendused tehakse kättesaadavaks kord aastas ja need toovad selgemaid muudatusi kui tavalised plaastrid. MacOS-i uusima versiooni leiate Apple'i veebisaidilt.

Pange tähele, et Maci on raske eelmisele versioonile üle viia. Enne astumist veenduge, et tarkvara, millele toetute, ühilduks MacOS-i uusima versiooniga. Kui peate tagasi minema, peate võib-olla oma Maci pühkima ja macOS-i uuesti installima. Samuti võiksite oma praeguse macOS-süsteemi oleku täielikult taastada Time Machine'i varundusest - eeldades, et olete selle kõigepealt loonud.

Enne oma põhioperatsioonisüsteemi värskenduste installimist on alati hea varukoopia kätte anda, kui asjad valesti lähevad. Võite luua varukoopia, kasutades Time Machine'i ja tasuta kõvaketast. Soovi korral saate käivitatava varunduse loomiseks kasutada ka kolmanda osapoole tarkvara.

MacOSi uusim versioon tehakse alati Mac App Store'i kaudu kättesaadavaks. Käivitage App Store, klõpsates selle ikoonil dokis või klõpsates menüüribal Apple'i ikooni ja valides „App Store”.

Uued versioonid on sageli esile tõstetud vahekaardil „Avasta” (või vanematel versioonidel vahekaart „Esiletõstetud”), või saate uusima tulemuse leidmiseks otsida märksõna „macOS”.

Allalaadimise alustamiseks klõpsake App Store'i kirjel "Hangi". Võimalik, et peate sisestama oma Apple ID parooli või kasutama Touch ID-d, kui teie arvuti seda lubab. Suuremate operatsioonisüsteemi värskenduste allalaadimine võib võtta aega.

Kui allalaadimine on lõpule jõudnud, peaks värskendusprotsess automaatselt algama. Võite installeri sulgeda ja jätkata igal ajal, käivitades rakenduse „Install macOS [name]” (kus nimi on viimase väljaande nimi). Operatsioonisüsteemi uuendamine võib kesta 30 minutist mõne tunnini ja selle tulemuseks on mitu värskenduse rakendamise taaskäivitamist.

Teie Mac App Store'i rakenduste värskendamine

Mac App Store muudab Maci tarkvara leidmise, installimise ja hooldamise lihtsaks. Kõik App Store'is pakutavad rakendused on Apple heaks kiitnud ja need on kujunduse järgi liivakastis, mis tähendab, et neid käitatakse turvalises keskkonnas, mis ei tohiks teie Maci kahjustada.

Käivitage App Store, klõpsates dokis oleval ikoonil, klõpsates menüüribal Apple'i ikooni ja valides „App Store” või vajutades klahve Command + Tühikuklahv ja otsides seda. Saadaolevate värskenduste loendi kuvamiseks minge vahekaardile Värskendused. Võite valida iga rakenduse värskendamise eraldi või klõpsata selle asemel nupul „Värskenda kõiki”.

Kui soovite, et teie Mac App Store'i rakendused värskenduksid automaatselt, käivitage App Store ja klõpsake ekraani vasakus ülanurgas nuppu „App Store”. Valige „Eelistused“ ja veenduge, et „Automaatsed värskendused“ oleks lubatud.

Väljaspool Mac App Store'i installitud rakenduste värskendamine

Kõik rakendused pole Mac App Store'is saadaval. Kui peate rakenduse käsitsi installima, tuleb seda värskendada teisiti. Paljud rakendused hõlmavad võimalust end ise värskendada, näiteks Google'i brauser Chrome (mis installib automaatselt uusima versiooni) ja Microsoft Office, mis kasutab värskenduste rakendamiseks eraldi rakendust nimega "Microsoft AutoUpdate".

Enamik rakendusi otsib värskendusi automaatselt ja teavitab teid. Saate sundida kontrolli leidma vastava menüüriba üksuse. Selle asukoht sõltub kasutatavast rakendusest, kuid saate kontrollida järgmist.

  • Menüüribal jaotises „Rakenduse nimi” valige käsk „Kontrolli värskendusi”
  • Jaotises „Rakenduse nimi” valige „Teave [rakenduse nime] kohta” ja seejärel „Kontrolli värskendusi”
  • Menüüribal jaotises „Abi“ ja seejärel „Kontrolli värskendusi“
  • Rakenduse enda sees. Näiteks klõpsake Chrome'is valikutel Chrome> Teave Google Chrome'i kohta ja kasutage värskendajat siin.
  • Spetsiaalse värskendusrakenduse kaudu, näiteks Maci Microsoft Office'i jaoks mõeldud Microsoft AutoUpdate

Kui rakendus ei sisalda võimalust ennast värskendada, peate võib-olla selle käsitsi värskendama. Kõigepealt saate teada, millist rakenduse versiooni te kasutate, käivitades selle, klõpsates ekraani vasakus ülanurgas valikul „Rakenduse nimi” ja valides valiku „Teave [rakenduse nime] kohta”.

Nüüd minge rakenduse avalehele ja kontrollige, kas saadaval on rakenduse uuem versioon. Kui jah, laadige see alla. Kui allalaadimine on lõpule jõudnud, navigeerige oma kausta Rakendused ja leidke vastav rakendus. Lohistage rakenduse ikoon dokis prügikasti. Pange tähele, et võite kaotada mõned rakenduse andmed.

Nüüd installige rakendus nagu tavaliselt.

SEOTUD:Rakenduste installimine Mac-i: kõik, mida peate teadma

Kuidas värskendada Maci süsteemitööriistu ja draivereid

Üldiselt ei pea te draiverite pärast muretsema, kui kasutate Maci. Apple tuvastab teie riistvara ja pakub teile värskeimaid värskendusi teie konkreetse konfiguratsiooni jaoks. Erandiks on kolmanda osapoole draiverid ja süsteemitööriistad.

Teil võib olla installitud kolmanda osapoole draiver, kui kasutate sellist toodet nagu Paragon NTFS, mis võimaldab täieliku kirjutusjuurdepääsu NTFS-vormingus draividele. Need tööriistad installivad süsteemieelistustesse sageli tuuma laienduse ja ikooni, tavaliselt ekraani alaossa.

Kui teil on selliseid süsteemitööriistu või kolmanda osapoole draivereid installitud, otsige näpunäiteid jaotisest Süsteemieelistused. Peaks olema võimalus „Kontrolli värskendusi” või „Värskenda kohe”. Tõenäoliselt peate muudatuste autoriseerimiseks kasutama administraatori parooli, seejärel muutuste jõustumiseks taaskäivitage oma Mac.

Kuidas värskendada Safari laiendusi

Kui olete installinud Safari laienduste galeriist (macOS 10.13 või vanem) või Mac App Store'ist (macOS 10.14 või uuem) Safari laiendusi (nt Evernote Web Clipper või Grammarly), installitakse värskendused automaatselt.

Kui olete Safari laienduse käsitsi muust allikast installinud, peate seda käsitsi värskendama. Safari käivitamiseks klõpsake ekraani vasakus ülanurgas valikut „Safari” ja seejärel valikut „Eelistused”. Kui saadaval on värskendusi, kuvatakse need akna vasakus alanurgas. Vajadusel klõpsake iga üksuse kõrval nuppu „Värskenda”.

Aegunud Safari laiendused võivad teie Maci ohtu seada. Keelake kindlasti kõik aegunud laiendused, mille värskendusi pole. Võib ohutult eeldada, et laiendus on vananenud, kui seda enam ei hooldata - näiteks kui see pole enam kui aasta jooksul värskendusi saanud. Selle teabe leiate laienduse veebisaidilt. Keelake laiendus, tühjendades selle kõrval ruudu Safari eelistused> Laiendused alt.

Rakenduste värskendamine Homebrew abil

Homebrew on MacOS-i pakettjaotussüsteem, mis võimaldab teil rakendusi installida käsurea (terminali) kaudu. Kõiki Homebrew'i kaudu installitud rakendusi saab värskendada ühe käsuga. Selle toimimiseks peate installima rakenduse Homebrew versiooni.

Esiteks peate oma Maci installima Homebrew. Seejärel saate terminali abil otsida rakendusi installimiseks järgmise käsu abil:

pruuliotsingu kontor

See otsib kõiki pakette, mis vastavad otsinguterminile "kontor". Kõik asjakohased leitud paketid installite järgmise käsu abil:

keedunõu paigaldama libreoffice

Homebrew'i kaudu installitud rakenduste värskendamiseks võite nüüd käivitada ühe käsu:

keedunõu uuendamine

See ei tööta rakenduste puhul, millel on oma sisseehitatud värskendajad, näiteks Google Chrome.

SEOTUD:Kuidas installida pakette Homebrewiga OS X jaoks

Uuendage oma tarkvara ja olge turvaline

Võimaluse korral lubage automaatsed värskendused ja looge oma Maci jaoks regulaarsed varukoopiad, et ülim meelerahu oleks. Võtke aega arvuti värskendamiseks üks kord aastas uusimale versioonile, kuid enne päästiku tõmbamist veenduge, et kogu teie tarkvara ühilduks.

Tarkvaravärskenduste installimine on parim, mida saate teha hiljuti avastatud turvaaukude tõrjumiseks. Kui loodate rakendusele, mida enam aktiivselt ei hooldata, kaaluge alternatiivi otsimist, mis ei sea teid ohtu.