Kuidas muuta vana arvuti kodusse failiserverisse

Kas teil on vana lauaarvuti kuskil kapis istumas? Kasutage seda FreeNAS-i installimisega. FreeNAS on tasuta avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem, mis muudab vanad arvutid võrguga ühendatud mäluseadmeteks.

Kasutage oma NAS-i iga võrgus oleva arvuti keskse failihoidla või varukoopiana. FreeNAS toetab ka pistikprogramme, nii et võite selles isegi käitada BitTorrenti klienti või meediumiserverit.

Mida vajate

SEOTUD:Kuidas muuta Raspberry Pi väikese energiatarbega võrgusalvestusseadmeks

Keskendume siin vanema riistvara kasutamisele, kuid FreeNAS eelistaks mõistlikult kaasaegset arvutit. Te ei kasuta selleks iidset arvutit. FreeNAS põhineb FreeBSD-l, seega peaks see toetama kõiki FreeBSD toetatud riistvara. Pidage meeles, et vana arvuti ei ole nii energiasäästlik kui midagi sellist nagu Raspberry Pi, nii et kulutate energiale rohkem raha kui kulutaksite kergemate NAS-seadmetega.

FreeNAS töötab nii 32- kui 64-bitistes protsessorites, kuid ideaalne on 64-bitine protsessor. Ametlikes dokumentides öeldakse, et FreeNAS eelistab ZFS-failisüsteemiga hea stabiilsuse tagamiseks vähemalt 8 GB RAM-i - kui teil on vähem RAM-i, peaksite selle asemel kasutama UFS-failisüsteemi. Isegi UFS-i kasutamisel soovite ikkagi vähemalt 2 GB RAM-i.

FreeNAS töötab paremini, kui installite selle USB-draivile või kompaktsele välkmälukaardile, mis jääb teie arvutisse sisestatud. Seejärel töötab FreeNAS sellest välisest andmekandjast, jättes teie arvuti füüsilised kettad salvestamiseks kättesaadavaks.

Laadige siit alla FreeNAS. Kirjutage see plaadile ja käivitage ketas arvutis. Lehel on ka USB-pilt, mida saate soovi korral kasutada.

Installige FreeNAS

Käivitage FreeNAS-i installiprogramm arvutis, kuhu soovite selle installida, ja läbige viisard. Kui soovite FreeNAS-i installida USB-mäluseadmele või kompaktsele välkmälukaardile - see on soovitatav - sisestage eemaldatav seade arvutisse.

Valige installiviisardi ilmumisel Install / Upgrade ja valige draiv, kuhu soovite FreeNAS-i installida. Kõik lisatud USB-draivid kuvatakse selles loendis.

Installer kirjutab FreeNAS-i operatsioonisüsteemi failid teie valitud kettale. Installiprotsess on nüüd lõppenud - eemaldage CD (või USB-draiv, kui installisite USB-lt) ja taaskäivitage arvuti.

Seadistage FreeNAS

Pärast arvuti käivitamist näete konsooli seadistusekraani. Siin saate seadeid muuta, kuid te ei pea seda tegema. Leidke URL ekraani allservast ja ühendage see teise arvuti veebibrauseriga, et pääseda juurde FreeNAS-i graafilisele veebiliidesele.

(Nüüd saate soovi korral oma monitori FreeNAS-i kastist lahti ühendada. See ei peaks enam vajalik olema.)

FreeNAS palub teil kohe määrata juurparooli, mille peate tulevikus veebiliidesesse sisse logima. Määrake parool, mida mäletate.

Nüüd saate asjade seadistamiseks kasutada veebiliidest. See on sama liides, mida näete, kui ostsite spetsiaalse NAS-seadme.

NAS-i põhiline seadistamine

Tõenäoliselt soovite kõigepealt seadistada mõne salvestusruumi. Hoiustamispaani avamiseks klõpsake tööriistariba ikooni Salvestusruum. Kasutage ZFS-i haldushaldurit ZFS-i partitsiooni loomiseks või UFS-i haldusjuhi abil UFS-i partitsiooni loomiseks (pidage meeles, et kui soovite kasutada ZFS-i, soovite vähemalt 8 GB RAM-i või UFS-i puhul 2 GB RAM-i, nii et valige UFS, kui kasutate vanemat arvutit, millel on vähem RAM-i).

Nüüd soovite külastada jagamispaani, et saaksite oma uue salvestusmahu võrgu kaudu kättesaadavaks teha. Erinevad opsüsteemid toetavad erinevaid protokolle, nii et FreeNAS võimaldab teil seadistada Windowsi (CIFS), Unix / Linuxi (NFS) või Apple'i (AFP) aktsiaid.

Mõni operatsioonisüsteem toetab muidugi mitut protokolli - Linux ja Mac OS X hõlmavad mõningast tuge näiteks Windowsi CIFS-i aktsiatele juurdepääsu saamiseks.

Mis iganes protokolli te kasutate, on teie jagatud kaust juurdepääsetav nagu iga teine ​​jagatud kaust. Näiteks peaks see CIFS-i jagamise loomisel automaatselt ilmuma jaotises Võrk Windows Exploreris või File Exploreris.

Rohkem funktsioone

FreeNAS on pakitud valikutega ja me ei saa neid kõiki kajastada. Integreeritud kasutaja tööriistade abil saate seadistada erinevatele kaustadele juurdepääsuks erinevaid lubade skeeme või muuta need kõigile kättesaadavaks. Saate seadistada FTP, Rsynci, SSH või dünaamilised DNS-teenused.

Pluginite ekraan on eriti huvitav, mahutades erinevaid kolmanda osapoole pakette. Siit saate installida Transmission BitTorrenti kliendi või Plex Media Serveri, muutes oma vana arvuti BitTorrenti allalaadijaks ja võrgumeediumiserveriks ning NAS-iks.

Tutvuge FreeNAS-i ametliku dokumentatsiooniga, et saada põhjalikumat teavet kõige kohta, mida saate teha.

FreeNAS on suurepärane viis vana arvuti kasutamiseks. Kui teie vana arvuti ei suuda isegi FreeNAS-i hästi käitada, võiksite proovida seda taaselustada kerge Linuxi jaotusega lauaarvutina.

Pildikrediit: Rob DiCaterino Flickris