Mis on ISO-fail (ja kuidas neid kasutada)?

ISO-fail (sageli nimetatakse seda ISO-pildiks) on arhiivifail, mis sisaldab optilisel kettal (nt CD või DVD) leiduvate andmete ühesugust koopiat (või pilti). Neid kasutatakse sageli optiliste ketaste varundamiseks või suurte failikomplektide levitamiseks, mis on ette nähtud optilisele kettale kirjutamiseks.

Mis on ISO-pilt?

Nimi ISO võeti optilise andmekandja poolt kasutatava failisüsteemi nimest, milleks on tavaliselt ISO 9660. Võite kujutada ISO pilti kui täielikku koopiat kõigest, mis on salvestatud füüsilisele optilisele kettale nagu CD, DVD või Blu-ray kiirplaat - ka failisüsteem ise. Need on plaadi sektorite kaupa koopiad ja tihendamist ei kasutata. ISO-piltide idee on see, et saate arhiivida plaadi täpse digitaalse koopia ja seejärel seda pilti hiljem uue plaadi põletamiseks, mis omakorda on originaali täpne koopia. Enamik opsüsteeme (ja paljud utiliidid) võimaldavad teil ka ISO-pilti virtuaalse kettana ühendada, sel juhul kohtlevad kõik teie rakendused seda nii, nagu oleks sisestatud tõeline optiline ketas.

Kui paljud inimesed kasutavad ISO-pilte oma optilise ketta varukoopiate loomiseks, siis tänapäeval kasutatakse ISO-pilte peamiselt suurte programmide ja operatsioonisüsteemide levitamiseks, sest see võimaldab kõiki faile sisaldada ühes hõlpsasti allalaaditavas failis. Inimesed saavad seejärel otsustada, kas nad soovivad seda pilti paigaldada või kasutada seda optilise ketta kirjutamiseks.

Enamik allalaaditavaid operatsioonisüsteeme, sealhulgas Windows ja erinevad Linuxi distrod, levitatakse ISO-piltidena. See on kasulik, kui laadite oma arvutisse installimiseks alla Ubuntu praeguse versiooni või installite selle vana mänguketta sülearvutisse ilma füüsilise kettata.

SEOTUD:Kust alla laadida Windows 10, 8.1 ja 7 ISO-d seaduslikult

ISO-pildi paigaldamine

ISO-pildi paigaldamine võimaldab teil ISO-pildi paigaldada virtuaalsesse optilisse kettaseadmesse. Kõik teie rakendused käsitlevad pilti nii, nagu oleks see tegelik füüsiline ketas.

Windows 8, 8.1 ja 10 võimaldavad teil ISO-pilti ühendada ilma kolmanda osapoole tarkvarata. Valige lihtsalt File Exploreris pilt ja minge siis Halda> Paigalda.

Kui teil on Windows 7 (või varasem), vajate kolmanda osapoole rakendust, nagu tasuta, avatud lähtekoodiga ja lihtne WinCDEmu utiliit.

SEOTUD:ISO-de ja muude kettapiltide ühendamine Windowsis, Macis ja Linuxis

Kuidas ISO-pilti plaadile kirjutada

ISO kirjutamine füüsilisele kettale on kasulik, kui soovite luua plaadi, mida kasutate tarkvara või operatsioonisüsteemi installimiseks teise masinasse. See on eriti kasulik operatsioonisüsteemi installimisel (või kasuliku ketta loomisel) ja peate süsteemi käivitamiseks seda ketast kasutama. See võib olla kasulik ka plaadi füüsilise varukoopia loomiseks või kui peate lihtsalt koopia kellelegi teisele üle andma.

Windows 7, 8 ja 10 on sisseehitatud funktsioon ISO-pildi plaadile kirjutamiseks. Peate vaid sisestama kirjutatava optilise ketta, paremklõpsama ISO-pilti ja seejärel valima käsu "Burn Disk Image".

Märge: Kui teie arvutis pole optiliste ketaste kirjutajat, ei näe te käsku. Kui teil on installitud tihendusrakendus (nt 7-Zip) ja see on seotud ISO-faililaiendiga, ei näe te ka käsku. Sellest räägime veidi rohkem järgmises jaotises.

SEOTUD:ISO-pildi põletamine Windows 7-s

macOS töötab üsna samamoodi. Valige Finderis pildifail ja minge seejärel menüüsse File> Burn Disk Image (Nimi) plaadile.

Kuidas ISO-pilti eraldada

Kui te ei soovi ISO-d ühendada ega plaati kirjutada, kuid peate siiski juurde pääsema sees olevatele failidele, saate sisu oma arvutisse ekstraktida. Selleks vajate kolmanda osapoole rakendust nagu WinRAR või 7-Zip. 7-Zip meeldib meile siinkandis, kuna see on tasuta, avatud lähtekoodiga ja palju võimas.

7-Zipi installimisel seob see .iso faililaiendi rakendusega. Niisiis, peate selle avamiseks ja selle sisu sirvimiseks topeltklõpsama ISO-pildil. Sõltuvalt ISO suurusest võib see võtta kuni minut, seega olge kannatlik.

SEOTUD:Mis on faililaiend?

Saate kopeerida ISO-st tavalisse kausta ükskõik mida, lihtsalt lohistades.

Soovi korral saate ka ISO kogu sisu tavalisse kausta välja tõmmata. Lihtsalt paremklõpsake ISO-nuppu, osutage menüüle 7-Zip ja valige seejärel üks ekstraheerimise käskudest. „Extract Files” võimaldab teil valida asukoha, käsk „Extract Here” ekstraktib failid ISO-failiga samasse kohta ja “Extract To” kausta_nimi”Käsk loob selles asukohas uue kausta, kuhu ekstraktida.

Muud tihendusrakendused, näiteks WinRar, töötavad üsna samamoodi.

Siinkohal tuleb märkida veel üks oluline asi. Kui installite tihendusrakenduse, näiteks 7-Zip või WinRar, ja lasete sellel rakendusel end ISO-failidega siduda, ei näe te enam File Exploreris sisseehitatud käske nende pildifailidega töötamiseks. Parem on, kui Windows Explorer on seotud ISO-failidega, sest saate ikkagi neil paremklõpsata ja tihendusrakenduste käskudele juurde pääseda, kui soovite. Kaotate vaid võimaluse neil tihendusrakenduses avamiseks topeltklõpsata.

Kui olete ühe neist rakendustest juba installinud, saate ISO-faililaiendi Windows Exploreri abil kiiresti uuesti siduda. Avage Seaded> Rakendused> Vaikerakendused. Paremal kerige alla ja klõpsake linki „Valige vaikerakendused failitüübi järgi”.

Järgmine aken näitab väga pikka faililaiendite loendit. Kerige lõpuni .iso laiendini. Paremal klõpsake rakendusel, mis on laiendusega praegu seotud. Valige hüpikmenüüst valik „Windows Explorer”.

Kuidas luua oma ISO-fail optilisest kettast

Plaatidest ISO-faili loomine võimaldab teil luua füüsiliste ketaste digitaalse varukoopia. Seejärel saate faile kasutada, paigaldades need arvutitele, millel pole optilist draivi. Faile saate tulevikus kasutada ka plaadi teise koopia kirjutamiseks. Ja muidugi saate seda ISO-d teistega jagada.

Kui nii macOSil kui ka Linuxil on eelinstallitud tarkvara, mis võimaldab teil füüsilisest kettast ISO-d luua, siis Windows mitte. Selle asemel peate Windowsis ISO-faili loomiseks alla laadima kolmanda osapoole rakenduse. Selleks soovitame Ninite'i kui turvalist kohta igasuguste tööriistade haaramiseks. ISO esiküljel sisaldab Ninite selliseid tööriistu nagu InfraRecorder, ImgBurn ja CDBurnerXP. Laadige need kindlasti alla Ninite'i kaudu. Mõni neist programmidest - näiteks ImgBurn - sisaldab rämpsvara oma installijatesse, kui hankite need mujalt.

Ükskõik millist operatsioonisüsteemi kasutate, vaadake lisateabe saamiseks kindlasti meie täielikku juhendit ISO-failide loomiseks plaatidelt.

SEOTUD:Kuidas luua ISO-faile kettadelt Windowsis, Macis ja Linuxis


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found