Mis on kohtvõrk (LAN)?

Lihtsustatult öeldes on kohtvõrk (LAN) arvuteid ja muid seadmeid, mis on ühendatud võrgu kaudu ja asuvad kõik ühes ja samas asukohas - tavaliselt ühes hoones, näiteks kontoris või kodus. Vaatame aga lähemalt.

Mis on kohtvõrk?

Nii et me teame LAN-i kohta kahte asja lihtsalt nimest "Local Area Network" - nende seadmed on võrgus ja nad on kohalikud. Ja see on kohalik osa, mis määrab kohtvõrgu ja eristab seda muud tüüpi võrkudest, nagu Wide Area Networks (WAN) ja Metropolitan Area Networks (MAN).

LAN-id asuvad tavaliselt väikesel alal - tavaliselt ühes hoones, kuid see pole kindel nõue. See piirkond võib olla teie kodu või väikeettevõte ning see võib sisaldada vaid mõnda seadet. See võib olla ka palju suurem ala, nagu terve kontorihoone, mis sisaldab sadu või tuhandeid seadmeid.

Kuid sõltumata suurusest on kohtvõrgu ainus määrav omadus see, et see ühendab seadmeid, mis asuvad ühes piiratud piirkonnas.

LAN-i kasutamise eelised on samad eelised kui kõigi seadmete võrku ühendamisel. Need seadmed saavad jagada ühte Interneti-ühendust, jagada faile üksteisega, printida jagatud printeritesse ja nii edasi.

Suurematest kohtvõrkudest leiate ka spetsiaalsed serverid, mis majutavad teenuseid, nagu globaalsed kasutajakataloogid, e-post ja juurdepääs muudele ettevõtte jagatud ressurssidele.

Milliseid tehnoloogiaid kasutatakse kohtvõrgus?

LAN-is kasutatava tehnoloogia tüübid sõltuvad tegelikult seadmete arvust ja võrgus pakutavatest teenustest. Kaks tänapäevases kohtvõrgus kasutatavat põhiühendustüüpi - olenemata suurusest - on Etherneti kaablid ja WiFi.

SEOTUD:Wi-Fi vs Ethernet: kui palju parem on traadiga ühendus?

Tüüpilises kodus või väikeses kontorivõrgus võite leida modemi, mis pakub Interneti-ühendust (ja põhilist tulemüüri sissetungimise vastu) alates Internet), ruuter, mis võimaldab teistel seadmetel seda ühendust jagada ja üksteisega ühendust luua, ning WiFi-pöörduspunkt, mis võimaldab seadmetel juhtmeta juurdepääsu võrgule. Mõnikord on need funktsioonid ühendatud üheks seadmeks. Näiteks pakuvad paljud Interneti-teenuse pakkujad kombinatsiooni, mis toimib modemina, ruuterina, ja traadita pöörduspunkt. Mõnikord võite leida ka seadmeid, mida nimetatakse lülititeks, mis võimaldavad teil ühe Etherneti ühenduse jagada mitmeks ühenduspunktiks.

SEOTUD:Ruuterite, lülitite ja võrguriistvara mõistmine

Suuremates kohtvõrkudes leiate tavaliselt sama tüüpi võrguseadmeid, palju suuremas ulatuses - nii seadmete arvu kui ka võimsuse osas. Näiteks võivad professionaalsed ruuterid ja lülitid teenida palju rohkem samaaegseid ühendusi kui nende kodused kontrapunktid, pakkuda tugevamaid turva- ja jälgimisvõimalusi ning võimaldada natuke rohkem kohandamist. Professionaalsel tasemel WiFi-pöörduspunktid võimaldavad sageli hallata paljusid seadmeid ühest liidest ja võimaldavad paremat juurdepääsu juhtimist.

Mis on WAN-id ja MAN-id?

Wide Area Networks (WAN) ja Metropolitan Area Networks (MAN) on tegelikult üsna sarnased. Näete isegi terminit Campus Area Networks (CAN) aeg-ajalt hüppamas. Need kõik on mõnevõrra kattuvad terminid ja keegi ei nõustu kindlal eristamisel. Põhimõtteliselt on need võrgud, mis ühendavad mitu LAN-i.

Inimeste jaoks, kes seda vahet teevad, on MAN võrk, mis koosneb mitmest kohtvõrgust, mis on omavahel ühendatud kiirete võrkude kaudu ja asuvad kõik ühes linnas või suurlinnas. WAN koosneb ka mitmest kohtvõrgust, kuid see ulatub ühest linnast suuremasse piirkonda ja seda võib ühendada erinevat tüüpi tehnoloogia, sealhulgas Internet. Ja CAN on loomulikult mitmest kohtvõrgust koosnev võrk, mis ulatub koolilinnakusse.

Tõepoolest, kui soovite mõelda kõigist neist kui WAN-idest, on see meiega okei.

WAN-i klassikalise näite saamiseks mõelge ettevõttele, millel on filiaalid kolmes erinevas asukohas kogu riigis (või kogu maailmas). Igal asukohal on oma LAN. Need kohtvõrgud on ühendatud ühe ja sama üldise võrgu osana. Võib-olla on nad ühendatud spetsiaalsete privaatsete ühenduste kaudu või võib-olla Interneti kaudu. Asi on selles, et kohtvõrkude vahelist ühendust ei peeta nii kiireks, usaldusväärseks ega turvaliseks kui sama LAN-i seadmete vahelisi ühendusi.

Tegelikult on Internet ise vaid maailma suurim WAN, ühendades tuhandeid kohtvõrke kogu maailmas.

Pildikrediit: Afif Abd. Halim / Shutterstock ja rongimees111 / Shutterstock