10 alternatiivset arvuti operatsioonisüsteemi, mida saate installida

Linux pole seal ainus alternatiivne arvuti operatsioonisüsteem. Mõned alternatiivsed operatsioonisüsteemid on välja töötatud suurte korporatsioonide poolt, teised aga on väikesed projektid, millega tegelevad harrastajad.

Me ei soovita enamikku neist oma arvutisse installida. Kui soovite nendega mängida, võiksite installida virtuaalmasinaprogrammi nagu VirtualBox või VMware Player ja anda neile keerise.

Linux, FreeBSD ja palju muud

SEOTUD:Mis on Linuxi distro ja kuidas nad üksteisest erinevad?

Ükski alternatiivsete personaalarvutite operatsioonisüsteemide loend ei saaks olla täielik ilma Linuxita. See on alternatiivne arvuti operatsioonisüsteem. Linuxil on palju erinevaid maitseid, mida nimetatakse Linuxi distributsioonideks. Ubuntu ja Mint on ühed kõige populaarsemad. Kui soovite arvutisse installida muu kui Windowsi opsüsteemi ja seda tegelikult kasutada, peaksite tõenäoliselt valima Linuxi.

Linux on Unixi-laadne operatsioonisüsteem ja seal on ka teisi avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteeme, nagu FreeBSD. FreeBSD kasutab teistsugust kernelit, kuid kasutab paljuski sama tarkvara, mille leiate tüüpilisest Linuxi distributsioonist. FreeBSD kasutamise kogemus lauaarvutis on üsna sarnane.

Chrome OS

SEOTUD:Kuidas proovida Chrome OS-i VirtualBoxis enne Chromebooki ostmist

Google'i Chrome OS on ehitatud Linuxi tuumale, kuid see asendab töölaua- ja kasutajatasemel tarkvara spetsiaalse töölauaga, mis võimaldab käitada ainult Chrome'i brauserit ja Chrome'i rakendusi.

Chrome OS ei ole tegelikult üldotstarbeline personaalarvutite operatsioonisüsteem - selle asemel on see ette nähtud eelinstallimiseks spetsiaalsetesse sülearvutitesse, mida nimetatakse Chromebookideks. Kuid on olemas viise, kuidas Chrome OS oma arvutisse installida.

SteamOS

SEOTUD:Mis täpselt on aurumasin ja kas ma seda tahan?

Valve SteamOS on praegu beetaversioon. Tehniliselt on Steam OS lihtsalt Linuxi distributsioon ja sisaldab paljusid tavapäraseid Linuxi tarkvarasid. SteamOS on aga positsioneeritud uue arvutimängude operatsioonisüsteemina. Vana Linuxi töölaud on seal all, kuid arvuti käivitub elutubade jaoks mõeldud Steami liidesega.

Aastal 2015 saate osta arvuteid, mis on varustatud eelinstallitud SteamOS-ga, tuntud kui Steam Machines. Valve toetab teie SteamOS-i installimist igale meelepärasele arvutisse - see pole lihtsalt veel lähedal.

Android

SEOTUD:4 viisi Androidi käitamiseks arvutis ja oma "Dual OS" süsteemi loomiseks

Android kasutab ka Linuxi kernelit, kuid praktiliselt kõik muu Androidis erineb tüüpilistest Linuxi distributsioonidest. Algselt mõeldud nutitelefonide jaoks saate nüüd Androidi sülearvuteid ja isegi lauaarvuteid. Pole üllatav, et Androidi käitamiseks traditsioonilistes arvutites on olemas mitmeid projekte - Intel töötab välja isegi oma Androidi-arvuti riistvara. See ei ole teie arvuti jaoks ideaalne operatsioonisüsteem - see ei võimalda endiselt kasutada mitut rakendust korraga - kuid võite selle installida, kui soovite.

Mac OS X

SEOTUD:Hackintoshingi juhend „Kuidas saada geeki” - 1. osa: põhitõed

Apple'i Mac OS X on Macidesse eelinstallitud, kuid Macid on nüüd lihtsalt üht tüüpi arvutid, mille sees on sama standardne riistvara. Ainus asi, mis takistab Mac OS X-i installimist tavalisele arvutile, on Apple'i litsentsileping ja viis, kuidas nad oma tarkvara piiravad. Mac OS X võib tüüpilistes arvutites suurepäraselt töötada, kui saate nendest piirangutest mööda minna.

Seal on edukas kogukond inimesi, kes ehitavad Mac OS X-i töötavaid arvuteid - tuntud kui hackintoshes.

Haiku

BeOS oli 1998. aastal Inteli x86 platvormile viidud kerge personaalarvutite operatsioonisüsteem, kuid see ei suutnud Microsofti Windowsi vastu seista. Be Inc. kaebas lõpuks Microsofti kohtusse, süüdistades neid Hitachi ja Compaqi survestamises, et nad ei vabastaks BeOS-i riistvara. Microsoft otsustas kohtuväliselt, makstes Be Inc.-le 23,5 miljonit dollarit süüd tunnistamata. Be Inc. omandas lõpuks Palm Inc.

Haiku on BeOS-i avatud lähtekoodiga uuesti rakendamine, mis on praegu alfas. See on ülevaade sellest, mis oleks võinud olla, kui Microsoft poleks 90ndatel nii halastamatuid äritavasid kasutanud.

eComStation

OS / 2 oli algselt Microsofti ja IBMi loodud operatsioonisüsteem. IBM jätkas arendamist pärast Microsofti lahkumist ja OS / 2 konkureerivat MS-DOS-i ja Windowsi algsete versioonidega. Lõpuks võitis Microsoft, kuid endiselt on OS / 2 kasutavaid vanu sularahaautomaate, arvuteid ja muid süsteeme. Kunagi turustas IBM seda opsüsteemi nimega OS / 2 Warp, nii et võite seda teada selle nimega.

IBM ei arenda enam OS / 2, kuid ettevõttel nimega Serenity Systems on õigused selle levitamist jätkata. Nad kutsuvad oma opsüsteemi eComStationiks. See põhineb IBM-i OS / 2-l ja lisab täiendavaid rakendusi, draivereid ja muid täiendusi.

See on selles loendis ainus tasuline operatsioonisüsteem, välja arvatud Mac OS X. Selle kontrollimiseks saate siiski alla laadida tasuta demo-CD.

ReactOS

ReactOS on tasuta avatud lähtekoodiga Windows NT arhitektuuri täiendus. Teisisõnu, see on katse taastada Windows kui avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem, mis ühildub kõigi Windowsi rakenduste ja draiveritega. ReactOS jagab Wine'i projektiga mõnda koodi, mis võimaldab teil Windowsi rakendusi käivitada Linuxis või Mac OS X-is. See ei põhine Linuxil - see tahab olla avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem, mis on ehitatud täpselt nagu Windows NT. (Windowsi kaasaegsed tarbijaversioonid on Windows NT-le üles ehitatud alates Windows XP-st.)

Seda operatsioonisüsteemi peetakse alfaks. Selle praegune eesmärk on saada Windows Server 2003-ga ühilduvaks, nii et selleks on veel pikk tee.

Silp

Syllable on AtheOSilt hargnenud avatud lähtekoodiga operatsioonisüsteem, mis algselt oli mõeldud AmigaOS-i klooniks. See on kerge operatsioonisüsteem "Amiga ja BeOS-i traditsioonide järgi, kuid ehitatud mitmete GNU projekti ja Linuxi osade abil". Nagu mõnel teisel siinsel väiksemal opsüsteemil, on ka sellel arendajaid vähe.

SkyOS

Erinevalt paljudest teistest siin tegutsevatest harrastajate opsüsteemidest on SkyOS patenteeritud ja mitte avatud lähtekoodiga. Algselt pidite juurdepääsu eest maksma, et saaksite SkyOSi arendusversioone oma arvutis kasutada. SkyOSi arendus lõppes 2009. aastal, kuid viimane beetaversioon tehti tasuta allalaadimiseks kättesaadavaks 2013. aastal.

Vanade DOS-aastate taaselustamiseks võite installida ka FreeDOS-i - DOS-i avatud lähtekoodiga versiooni.

Pildikrediit: Travis Isaacs Flickris, Theis Kofoed Hjorth Flickris


$config[zx-auto] not found$config[zx-overlay] not found