Mis on faililaiend?

Faililaiend või failinimelaiend on arvutifaili lõpus olev järelliide. See tuleb pärast perioodi ja on tavaliselt kaks kuni neli tähemärki. Kui olete kunagi dokumenti avanud või pilti vaadanud, olete ilmselt tähti tähistanud oma faili lõpus.

Operatsioonisüsteem kasutab faililaiendeid, et tuvastada, millised rakendused on seotud mõne failitüübiga - teisisõnu, milline rakendus avaneb, kui topeltklõpsate failil. Näiteks failil nimega “awesome_picture.jpg” on faililaiend “jpg”. Näiteks kui avate selle faili Windowsis, otsib operatsioonisüsteem mis tahes rakendust, mis on JPG-failidega seotud, avab selle rakenduse ja laadib faili.

Mis tüüpi laiendusi on?

Faililaiendeid on palju erinevaid - artiklis on liiga palju loetletud -, kuid siin on mõned näited levinud faililaienditest, mida võite arvutis hõljuda:

  • DOC / DOCX: Microsoft Wordi dokument. DOC oli Wordi dokumentide jaoks kasutatud algne laiendus, kuid Microsoft muutis vormingut, kui Word 2007 debüteeris. Wordi dokumendid põhinevad nüüd XML-vormingul, seega lisatakse laienduse lõppu täht "X".
  • XLS / XLSX: - Microsoft Exceli arvutustabel.
  • PNG: Portable Network Graphics, kadudeta pildifailivorming.
  • HTM / HTML: HyperText Markup Language vorming veebilehtede loomiseks veebis.
  • PDF: Portable Document Format algatas Adobe ja seda kasutati hajutatud dokumentide vormindamise säilitamiseks.
  • EXE: Käivitatav formaat, mida kasutatakse käivitatavate programmide jaoks.

Ja nagu me ütlesime, on see lihtsalt killuke sealseid faililaiendeid. Neid on sõna otseses mõttes tuhandeid.

Samuti on oluline teada, et seal on failitüüpe, mis on oma olemuselt riskantsed ja võivad olla ohtlikud. Tavaliselt on need käivitatavad failid, mis võivad teatud tüüpi koode käivitada, kui proovite neid avada. Mängige seda turvaliselt ja avage faile, kui need pole pärit usaldusväärsest allikast.

SEOTUD:50+ faililaiendit, mis on Windowsis potentsiaalselt ohtlikud

Mis siis, kui ma ei näe oma failides faililaiendeid?

Vaikimisi näitab Windows faililaiendeid. Mõnda aega - Windows 7, 8 ja isegi 10 puhul - see ei vastanud tõele, kuid õnneks muutsid nad vaikeseadeid. Me ütleme õnneks, kuna tunneme, et faililaiendite kuvamine pole mitte ainult kasulikum, vaid ka turvalisem. Ilma faililaiendite kuvamiseta võib olla raske öelda, kas see vaadatav PDF-fail (näiteks) on tõesti PDF-fail ja mitte mõni pahatahtlik käivitatav fail.

Kui faililaiendeid Windowsis ei kuvata, on neid piisavalt lihtne uuesti sisse lülitada. Minge suvalises File Exploreri aknas valikutele Vaade> Valikud> Muuda kausta ja otsinguvõimalusi. Keelake kausta Kaustade suvandid vahekaardil Vaade märkeruut „Peida teadaolevate failitüüpide laiendused”.

SEOTUD:Kuidas panna Windows näitama faililaiendeid

Faililaiendeid ei kuvata MacOS-is vaikimisi. Selle põhjuseks on see, et macOS ei kasuta laiendusi tegelikult samamoodi nagu Windows (ja sellest räägime lähemalt järgmises jaotises).

MacOS-i saate siiski näidata faililaiendeid ja tõenäoliselt pole see halb mõte seda teha. Kui Finder on avatud, minge lihtsalt jaotisse Finder> Eelistused> Täpsem ja lubage seejärel märkeruut „Kuva kõik failinimelaiendid“.

Kuidas macOS ja Linux faililaiendeid kasutavad?

Niisiis, me rääkisime sellest, kuidas Windows kasutab faililaiendeid, et teada saada, mis tüüpi failiga see tegeleb ja millist rakendust faili avamisel kasutada. Windows teab, et fail nimega readme.txt on selle TXT-faililaiendi tõttu tekstifail ja teab seda avada vaiketekstiredaktoriga. Kustutage see laiendus ja Windows ei tea enam, mida failiga teha.

Kuigi macOS ja Linux kasutavad endiselt faililaiendeid, ei looda nad neile nagu Windows. Selle asemel kasutavad nad faili tuvastamiseks nn MIME tüüpe ja loojakoode. See teave salvestatakse faili päisesse ja nii macOS kui ka Linux kasutavad seda teavet, et määrata, millist tüüpi failiga nad tegelevad.

Kuna MacOS-is või Linuxis pole faililaiendeid tegelikult vaja, võib teil olla kehtiv laiendita fail, kuid operatsioonisüsteem võiks siiski faili päises sisalduva failiteabe tõttu faili avada õige programmiga.

Me ei sukeldu siin liiga palju, kuid kui soovite rohkem teada saada, vaadake meie juhendit selle kohta, miks Linux ja MacOS ei vaja faililaiendeid.

SEOTUD:Selgitatavad MIME tüübid: miks Linux ja Mac OS X ei vaja faililaiendeid

Mis juhtub, kui muudan faili laiendit?

Selle põhjal, millest me just eelmises jaotises rääkisime, sõltub faili laienduse tüübi muutmine sellest, millist operatsioonisüsteemi te kasutate.

Kui kustutate Windowsis faililaiendi, ei tea Windows enam, mida selle failiga teha. Kui proovite faili avada, küsib Windows teilt, millist rakendust soovite kasutada. Kui muudate laiendust - öelge, et nimetate faili „coolpic.jpg” ümber „coolpic.txt” -, proovib Windows faili avada uue laiendusega seotud rakenduses ja saate kas veateate või avatud, kuid kasutu fail. Selles näites avas Notepad (või mis iganes teie vaiketekstiredaktor) meie faili „coolpic.txt”, kuid see on lihtsalt segane tekstisegadus.

Sel põhjusel hoiatab Windows teid alati, kui proovite faililaiendit muuta, ja peate toimingu kinnitama.

Kui kasutate macOS-i, juhtub midagi sarnast. Kui proovite faililaiendit muuta, saate ikkagi hoiatusteate.

Kui muudate laienduse millekski muuks, proovib macOS faili avada uue laiendusega seotud rakenduses. Ja saate kas veateate või segaduses faili - täpselt nagu Windowsis.

Windowsist erineb see, et kui proovite kustutada faili laienduse macOS-is (vähemalt Finderis), lisab macOS lihtsalt sama laienduse kohe tagasi, kasutades faili MIME tüüpi andmeid.

Kui soovite tegelikult muuta faili tüüpi - näiteks soovite muuta pilti JPG-vormingus PNG-vormingusse -, peate kasutama tarkvara, mis saab faili tegelikult teisendada.

Faili avava programmi muutmine

Kui installite rakenduse, mis suudab avada teatud failitüübi, registreeritakse see rakendus ja faililaiend teie operatsioonisüsteemis. On täiesti võimalik, et teil on mitu rakendust, mis võivad avada sama tüüpi faile. Võite rakenduse käivitada ja seejärel laadida sinna kõik toetatud failitüübid. Või võite failil paremklõpsata, et avada selle kontekstimenüü ja valida seal saadaolev rakendus.

Näiteks näete alloleval pildil, et meil on meie Windowsi süsteemis mitmeid pildirakendusi, mis võivad avada faili „coolpic.jpg”, millel oleme paremklõpsanud.

Siiski on iga laiendusega seotud ka vaikerakendus. See on rakendus, mis avaneb, kui topeltklõpsate failil, ja Windowsis kuvatakse see ka loendi ülaosas olev rakendus, mille saate failil paremklõpsates (IrfanView ülaltoodud pildil).

Ja saate seda vaikerakendust muuta. Lihtsalt minge menüüsse Seaded> Rakendused> Vaikerakendused> Valige vaikerakendused failitüübi järgi. Sirvige (väga pikka) failitüüpide loendit, et leida soovitud fail, ja klõpsake siis selle muutmiseks paremal oleval rakendusel. Lisateabe saamiseks vaadake meie täielikku juhendit vaikerakenduste seadistamiseks Windowsis.

SEOTUD:Beginner Geek: 7 viisi, kuidas saate Windowsis vaikerakendusi ja failide seoseid muuta

Ja sama saab teha ka macOS-is. Valige lihtsalt faili tüüpi, mida soovite muuta, ja seejärel valige peamenüüst Fail> Hangi teavet. Avanevas hüpikaknas Info avage jaotis „Ava koos“ ja kasutage siis uue rakenduse valimiseks rippmenüüd. Piisavalt lihtne.

SEOTUD:Kuidas muuta failitüübi vaikerakendust Mac OS X-is

Pildikrediit: CC0 Creative Commons / Pixabay