Mis on operatsioonisüsteem?

Operatsioonisüsteem on peamine tarkvara, mis haldab kogu arvuti riist- ja muud tarkvara. Operatsioonisüsteem, tuntud ka kui „OS“, liidestub arvuti riistvaraga ja pakub teenuseid, mida rakendused saavad kasutada.

Mida operatsioonisüsteem teeb?

Operatsioonisüsteem on seadme põhiline tarkvara komplekt, mis hoiab kõike koos. Operatsioonisüsteemid suhtlevad seadme riistvaraga. Nad saavad hakkama kõigega, alates klaviatuurist ja hiirtest kuni WiFi-raadio, salvestusseadmete ja ekraanini. Teisisõnu, operatsioonisüsteem haldab sisend- ja väljundseadmeid. Operatsioonisüsteemid kasutavad oma seadmetega suhtlemiseks riistvara loojate kirjutatud seadmete draivereid.

Operatsioonisüsteemid sisaldavad ka palju tarkvara - näiteks tavalised süsteemiteenused, teegid ja rakenduste programmeerimisliidesed (API), mida arendajad saavad kasutada operatsioonisüsteemis töötavate programmide kirjutamiseks.

Operatsioonisüsteem asub teie käitatavate rakenduste ja riistvara vahel, kasutades nende kahe liidesena riistvaradraivereid. Näiteks kui rakendus soovib midagi printida, annab see selle ülesande operatsioonisüsteemile. Operatsioonisüsteem saadab juhised printerile, kasutades õigete signaalide saatmiseks printeri draivereid. Prinditav rakendus ei pea hoolima sellest, milline printer teil on, ega mõista selle toimimist. OS tegeleb üksikasjadega.

Operatsioonisüsteem tegeleb ka mitme ülesandega, jaotades riistvara ressursse mitme töötava programmi vahel. Operatsioonisüsteem kontrollib töötavaid protsesse ja jaotab need erinevate protsessorite vahel, kui teil on mitme protsessori või südamikuga arvuti, lastes mitmel protsessil paralleelselt töötada. Samuti haldab see süsteemi sisemälu, jaotades mälu töötavate rakenduste vahel.

Operatsioonisüsteem on üks suur tarkvara, mida näitust juhitakse, ja see vastutab kõige muu eest. Näiteks kontrollib operatsioonisüsteem ka faile ja muid ressursse, millele neil programmidel on juurdepääs.

Enamik tarkvararakendusi on kirjutatud operatsioonisüsteemidele, mis võimaldab operatsioonisüsteemil teha palju rasket tõstmist. Näiteks kui käivitate Minecrafti, käivitate selle opsüsteemis. Minecraft ei pea täpselt teadma, kuidas iga erinev riistvarakomponent töötab. Minecraft kasutab mitmesuguseid operatsioonisüsteemi funktsioone ja opsüsteem teisendab need madala tasemega riistvarajuhisteks. See säästab Minecrafti ja kõigi teiste opsüsteemil töötavate programmide arendajaid palju probleeme.

Operatsioonisüsteemid pole mõeldud ainult arvutitele

Kui ütleme, et „arvutid” käitavad operatsioonisüsteeme, ei pea me silmas ainult traditsioonilisi laua- ja sülearvuteid. Teie nutitelefon on arvuti, nagu ka tahvelarvutid, nutitelerid, mängukonsoolid, nutikellad ja WiFi-ruuterid. Amazon Echo või Google Home on arvutiseade, mis töötab opsüsteemiga.

Tuntud töölauaoperatsioonisüsteemide hulka kuuluvad Microsoft Windows, Apple macOS, Google'i Chrome OS ja Linux. Domineerivad nutitelefonide opsüsteemid on Apple'i iOS ja Google'i Android.

Teistes seadmetes, näiteks teie WiFi-ruuteris, võib olla sisseehitatud operatsioonisüsteem. Need on spetsiaalsed operatsioonisüsteemid, millel on vähem funktsioone kui tavalisel opsüsteemil, mis on mõeldud spetsiaalselt ühe toimingu jaoks - näiteks WiFi-ruuteri käitamiseks, GPS-navigeerimiseks või sularahaautomaadi kasutamiseks.

Kust operatsioonisüsteemid lõppevad ja programmid algavad?

Operatsioonisüsteemid hõlmavad ka muud tarkvara, sealhulgas kasutajaliidest, mis võimaldab inimestel seadmega liidestuda. See võib olla arvuti töölaua liides, telefoni puutetundliku ekraaniga liides või digitaalse abiseadme häälliides.

Operatsioonisüsteem on suur tarkvara, mis koosneb paljudest erinevatest rakendustest ja protsessidest. Piir operatsioonisüsteemi ja programmi vahel võib mõnikord veidi udune olla. Operatsioonisüsteemi täpset ametlikku määratlust pole.

Näiteks Windowsis on File Exploreri (või Windows Exploreri) rakendus nii Windowsi operatsioonisüsteemi hädavajalik osa - see tegeleb isegi teie töölaua liidese joonistamise kui ka rakendus, mis töötab selles operatsioonisüsteemis.

Operatsioonisüsteemi tuum on tuum

Madalal tasemel on tuum teie operatsioonisüsteemi keskmes olev peamine arvutiprogramm. See üksik programm on üks esimesi asju, mis teie operatsioonisüsteemi käivitamisel laaditakse. See haldab mälu eraldamist, tarkvara funktsioonide teisendamist arvuti keskseadme juhisteks ning riistvaraseadmete sisendi ja väljundi käsitlemist. Tuuma käitatakse tavaliselt eraldatud piirkonnas, et vältida arvuti muu tarkvara sekkumist. Operatsioonisüsteemi kernel on väga oluline, kuid see on ainult üks osa opsüsteemist.

Ka siin olevad read võivad olla veidi udused. Näiteks Linux on lihtsalt tuum. Kuid Linuxit nimetatakse endiselt sageli operatsioonisüsteemiks. Androidi nimetatakse ka operatsioonisüsteemiks ja see on üles ehitatud Linuxi tuuma ümber. Linuxi distributsioonid nagu Ubuntu võtavad Linuxi kerneli ja lisavad selle ümber täiendava tarkvara. Neid nimetatakse ka operatsioonisüsteemideks.

Mis vahe on püsivara ja operatsioonisüsteemi vahel?

Paljudel seadmetel töötab lihtsalt püsivara - madala taseme tarkvara, mis on tavaliselt programmeeritud otse riistvaraseadme mällu. Püsivara on tavaliselt vaid väike tarkvara, mis on mõeldud ainult absoluutsete põhitõdede tegemiseks.

Kui kaasaegne arvuti käivitub, laadib see emaplaadilt UEFI püsivara. See püsivara on madala taseme tarkvara, mis lähtestab teie arvuti riistvara kiiresti. Seejärel käivitab see teie operatsioonisüsteemi arvuti tahkis- või kõvakettalt. (Sellel tahkis- või kõvakettal on oma sisemine püsivara, mis haldab andmete salvestamist draivi füüsilistes sektorites.)

Ka püsivara ja operatsioonisüsteemi vaheline piir võib veidi hägustuda. Näiteks nimetatakse Apple'i iPhone'i ja iPadi operatsioonisüsteemi, mille nimi on iOS, sageli "püsivara". PlayStation 4 operatsioonisüsteemi nimetatakse ametlikult ka püsivara.

Need on operatsioonisüsteemid, mis liidestuvad mitme riistvaraseadmega, pakuvad programmidele teenuseid ja jaotavad ressursse rakenduste vahel. Kuid väga tavalist püsivara, mis töötab näiteks teleri kaugjuhtimispuldil, ei nimetata üldiselt operatsioonisüsteemiks.

SEOTUD:Mis on püsivara või mikrokood ja kuidas saan riistvara uuendada?

Tavainimene ei pea täpselt aru saama, mis on opsüsteem. Võib olla kasulik teada, millise operatsioonisüsteemiga peate teadma, millise tarkvara ja riistvaraga teie seade ühildub.

Pildikrediit: Stanislaw Mikulski / Shutterstock.com, mama_mia / Shutterstock.com, GagliardiImages / Shutterstock.com