Miks ei saa arvuti jõudluse võrdlemiseks kasutada protsessori kella kiirust

Ostate uue arvuti jaoks? Ärge pöörake protsessori taktsagedusele liiga palju tähelepanu. "Protsessori kiirus" oli kunagi lihtne, kui mitte täiesti täpne viis kahe arvuti jõudluse võrdlemiseks - lihtsalt võrdle GHz-d. Aga enam mitte.

Kaasaegsed protsessorid on enamiku põhiülesannete jaoks piisavalt kiired, nii et jõudluse võrdlemisel tasub vaadata ka muid asju. Näiteks, kas arvutil on SSD või aeglasem magnetiline kõvaketas?

Miks ei saa lihtsalt kella kiirust võrrelda

Protsessori taktsagedust ehk taktsagedust mõõdetakse hertsides - tavaliselt gigahertsides või GHz-des. Protsessori taktsagedus näitab, kui palju taktsükleid CPU sekundis suudab täita. Näiteks võib protsessor, mille taktsagedus on 1,8 GHz, sooritada 1 800 000 000 taktsüklit sekundis.

See näib näost lihtne. Mida rohkem CPU suudab kella tsükleid teha, seda rohkem asju saab teha, eks? Noh, jah ja ei.

Ühelt poolt kella kiirused on kasulik, kui võrrelda samas perekonnas sarnaseid protsessoreid. Oletame näiteks, et võrdlete kahte Intel Haswell Core i5 protsessorit, mis erinevad ainult oma taktsageduse poolest. Üks töötab 3,4 GHz ja teine ​​2,6 GHz. Sel juhul töötab 3,4 GHz protsessor 30% kiiremini, kui mõlemad töötavad oma tippkiirusel. See on tõsi, sest protsessorid on muidu samad. Kuid te ei saa võrrelda Haswell Core i5 protsessori taktsagedust muud tüüpi protsessoritega, näiteks AMD CPU, ARM CPU või isegi vanema Inteli protsessoriga.

See ei pruugi esialgu tunduda ilmne, kuid tegelikult väga lihtsal põhjusel. Kaasaegsed protsessorid muutuvad palju tõhusamaks. See tähendab, et nad saavad ühe tsükli kohta rohkem tööd teha. Näiteks andis Intel 2006. aastal välja Pentium 4 kiibid, mille sagedus oli 3,6 GHz. Praegu on 2013. aasta lõpp ja uusimad, kiireimad Inteli Haswell Core i7 protsessorid on tehases 3,9 GHz. Kas see tähendab, et protsessori jõudlus on seitsme aasta jooksul paranenud vaid pisut? Üldse mitte!

Selle asemel saab Core i7 protsessor iga kellatsükli jooksul lihtsalt palju rohkem teha. Oluline on vaadata mitte ainult kellatsükleid, vaid ka seda, kui palju tööd protsessor ühe tsükli kohta teha saab. Kui kõik muud asjad on võrdsed, on parem vähem tsüklit ja rohkem tööd on parem kui rohkem vähem tsüklit - vähem taktsükleid tähendab, et protsessor vajab vähem energiat ja toodab vähem soojust.

Lisaks on tänapäevastel protsessoritel ka muid täiustusi, mis võimaldavad neil kiiremini töötada. See hõlmab täiendavaid protsessori südamikke ja suuremaid koguseid protsessori vahemälu, millega protsessor saab töötada.

Dünaamiline kella kiiruse reguleerimine

Ka tänapäevased protsessorid pole fikseeritud ühe kiirusega, eriti sülearvuti, nutitelefon, tahvelarvuti ja muud mobiilsed protsessorid, kus energiatõhusus ja soojuse tootmine on suur probleem. Selle asemel töötab protsessor tühikäigul (või kui te ei tee liiga palju) aeglasema kiirusega ja koormuse korral kiiremini. Vajadusel suurendab ja vähendab protsessor oma kiirust dünaamiliselt. Kui teete midagi nõudlikku, suurendab protsessor oma taktsagedust, saab töö tehtud võimalikult kiiresti ja naaseb aeglasema taktsageduse juurde, mis võimaldab säästa rohkem energiat.

Seega, kui ostate sülearvuti, peaksite seda ka kaaluma. Pidage meeles, et ka jahutamine on tegur - Ultrabooki protsessor võib enne madalama kiirusega sõitmist teatud aja jooksul töötada ainult oma tippkiirusel, kuna seda ei saa korralikult jahutada. CPU ei pruugi ülekuumenemisprobleemide tõttu kogu aeg tippkiirust säilitada. Teiselt poolt võib täpselt sama protsessoriga, kuid parema jahutusega arvutil olla parem, ühtlasem jõudlus tippkiirustel, kui see suudab hoida protsessorit piisavalt jahedana, et nende tippkiirustel kauem töötada.

Muud riistvaralised küsimused, eriti tahkis-draivid

SEOTUD:Mis on tahkis ketas (SSD) ja kas mul on seda vaja?

Muu riistvara on teie arvuti üldise jõudluse osas samuti väga oluline. Näiteks arvab enamik arvutikasutajaid, et pooljuhtkettaga arvuti on tavalises kasutuses kiirem kui traditsioonilise magnetkõvakettaga arvuti, isegi kui tavapärase magnetkõvakettaga arvutil on paremini toimiv protsessor. Juurdepääs kõvakettale on tõsine jõudluse kitsaskoht. Kas arvutil on SSD, on tõenäoliselt olulisem küsimus kui see, kui kiire on selle protsessor.

SSD-kettad pole muidugi ainus oluline riistvara. Kui teil on rohkem RAM-i, saate teha korraga rohkem asju, ilma et peaksite pidevalt oma arvuti lehefaili vahetama, samas kui võimsam graafikakaart parandab arvutimängu jõudlust rohkem kui kiirem protsessor. Teisest küljest, kui soovite teha ainult veebi sirvimist, videote vaatamist ja dokumentidega töötamist, ei ole kiirem graafikakaart või isegi rohkem RAM-i üle teatud punkti märgata.

Kuidas võrrelda arvuti jõudlust

Te ei saa lihtsalt vaadata protsessori kiiruse numbrit ja teada, milline arvuti on kiirem või kui palju arvuti reaalses maailmas kiirem on. Enamik inimesi ei märka tingimata ka protsessori jõudluse paranemist üle teatud piiri. Näiteks MacBook Airil või samaväärsel Ultrabookil on aeglasem Intel Haswell Core i5 protsessor, mis on loodud energiat säästma ja võimalikult lahedalt töötama. Kui soovite aga lihtsalt veebi sirvida, muusikat kuulata, videoid vaadata ja dokumentidega töötada, võib protsessor olla piisavalt kiire, et te ei märkaks erinevust selle ja oluliselt kiirema töölauaklassi protsessori vahel. Vähe sellest, et protsessori taktsagedus pole kriitiline - protsessori jõudlus ise muutub vähem kriitiliseks.

SEOTUD:Mida peate teadma puutetundlike Windows 8.1 arvutite ostmise kohta

Teisalt, kui plaanite käitada mitut virtuaalset masinat, teha 3D-modelleerimist ja mängida uusimaid arvutimänge, võiksite jõudlusest rohkem hoolida.

Enne sülearvuti (või isegi töölaua jaoks mõeldud protsessori) ostmist soovite tõenäoliselt otsida tegelikke võrdlusaluseid, et näha, kuidas protsessor reaalajas võrreldes teiste protsessoritega on. Tegelikud võrdlusalused on ainus tõeliselt usaldusväärne viis arvuti ja protsessori jõudluse võrdlemiseks.

Kaasaegse sülearvuti puhul pole kiirus kõik - oluline on ka aku kestvus. Kui sülearvuti töötab teie jaoks piisavalt hästi, on tõenäoliselt parem kasutada aeglasemat protsessorit, mis saab parema aku tööea, kui kiirem protsessor, mida te ei märka.

Pildikrediit: Miles Bannan Flickris, porgandimadman6 Flickris, Intel Free Press Flickris