Mis on TDP protsessorite ja GPU-de jaoks?

TDP-mõõtmisi näete sageli spetsifikatsioonilehtedel ja see on oluline teave lauaarvutitega inimestele. Kuid TDP definitsioonid on nagu arvamused - kõigil on see olemas. Lõigake segadus ja räägime sellest, mida TDP number teie jaoks tähendab.

Mida tähendab TDP?

TDP on lühend, mida inimesed kasutavad viidates kõigile järgmistele: termilise disaini võimsus, termilise disaini punkt ja termilise disaini parameeter. Õnneks tähendavad need kõik ühte ja sama. Kõige tavalisem on Thermal Design Power, nii et seda me siin kasutamegi.

Termiline disainvõimsus on maksimaalse soojushulga mõõtmine, mida protsessor või graafikaprotsessor suure koormuse korral tekitab.

Komponendid tekitavad arvuti töötamisel soojust ja mida raskem see töötab, seda kuumemaks see muutub. Telefoniga on sama lugu. Mängi sellist mängu nagu Brawl Stars umbes 30 minutit ja märkate, et telefoni tagumine osa kuumeneb, kuna komponendid kulutavad rohkem elektrit.

Mõned arvutihuvilised viitavad ka TDP-le kui komponendi maksimaalsele võimsusele. Mõned ettevõtted, näiteks NVIDIA, ütlevad, et see on mõlemad:

"TDP on maksimaalne võimsus, mida allsüsteemil on lubatud kasutada reaalse maailma rakenduste jaoks, ja ka komponendi tekitatud maksimaalne soojushulk, mida jahutussüsteem saab reaalsetes tingimustes hajutada."

Enamasti tähendab TDP aga komponendi tekitatavat soojushulka ja jahutussüsteem peab eemaldama. Seda väljendatakse vattides, mis on tavaliselt võimsuse (nagu elektri) näitaja, kuid võib viidata ka soojusele.

TDP-d kasutatakse sageli jõuvarude seismisena, sest need kaks on sageli samaväärsed või lähedased. See pole alati nii, mistõttu ei tohiks arvuti toiteallika suuruse otsustamiseks kasutada TDP-d.

TDP protsessoritele

AMD vs Intel

Kui TDP põhineb suure töökoormuse ajal tekkival soojushulgal, siis kes otsustab, mis see töökoormus on või millise taktsagedusega kiip peaks töötama? Kuna TDP hindamiseks pole ühtegi standardset meetodit, pakuvad kiipide tootjad välja oma meetodid. See tähendab, et PC-entusiastidel on arenenud mikroseadmete (AMD) TDP-de ja Inteli protsessorite osas palju erinevaid arvamusi.

Üldiselt väidavad entusiastid, et AMD TDP numbrid on realistlikumad. Vahepeal avaldab Intel sageli TDP-reitingud, mis on madalamad kui inimesed oma süsteemidega kogevad, mistõttu on TDP vähem usaldusväärne kui energiavaru.

Anandtech selgitas hiljuti, kuidas Intel jõuab oma TDP-reitinguteni ja miks need tunduvad alati välja lülitatud. Protsessorid töötavad pikema aja jooksul suure töökoormuse all, kui need on kiirendatud (kiiremad). Probleem on selles, et Intel lähtub oma TDP-reitingutest siis, kui protsessor töötab pigem baassagedusel kui võimendusel. Niisiis, Inteli protsessor töötab sageli kuumemini kui see, mida Inteli sõnul saate karbil oodata. Kui süsteemi jahuti ei suuda nende kõrgemate kuumusega toime tulla, aeglustub protsessor, et kaitsta end kahjustuste eest. Selle tulemuseks on süsteemi kehvem jõudlus. Parema jahuti korral tekivad need probleemid siiski vähem tõenäoliselt.

Vahepeal on AMD poolel palju foorumipostitusi, milles inimesed väidavad, et isegi mõõduka kiirendamise korral on AMD aktsiajahutid enam kui piisavad.

See on kõik jahutamise kohta

Saate oma süsteemi TDP-d hallata, kui kasutate selle protsessori jaoks parimat jahutuslahendust. Kui te ei tee oma süsteemile spetsiaalset näpistamist ega pikemaajalist AAA-mängimist, peaks teie protsessoriga kaasas olev aktsiajaht olema korras. Mängijad peaksid aga ringi vaatama - eriti kui mängite mänge, mis sõltuvad suuresti protsessorist.

Järelturu jahuti saab suure tõenäosusega toime tulla mis tahes kuumusega, mida teie protsessor sellele viskab. Sellel veebilehel on loetletud üle 60 jahuti firmalt Cooler Master, mis on tuntud arvutiseadmete tootja. Enam kui pooltel neist on TDP-reiting 150 vatti või kõrgem, millest peaks piisama enamiku tarbijatele mõeldud protsessorite jaoks. Protsessorite jahutid leiate kõikvõimalikest hindadest. On olemas vedelaid jahutuslahendusi, mis maksavad sadu dollareid, ning võimsat 150-vatist jahutusradiaatorit ja ventilaatori jahutit 20–50 dollari eest.

Korralik jahuti on ainult osa teie arvuti soojuse eemaldamise süsteemist. Samuti on oluline õige õhuvool. Vaadake kindlasti meie aabitsat, kuidas oma arvuti ventilaatoreid optimaalse õhuvoolu ja jahutuse tagamiseks hallata.

TDP, T-Junction ja Max Temps

TDP aitab teil valida oma protsessorile sobiva jahutussüsteemi. Mida see teile aga ei ütle, on see, kui palju kuumust komponent ohutult talub. Selleks peate vaatama ühte kahest asjast.

Kui teil on Inteli protsessor, peate kontrollima T-ristmikku. Inteli sõnul on see "maksimaalne temperatuur, mis on lubatud protsessori stantsil" “Die” viitab ränivahvli väikestele vooluringi piirkondadele. Näiteks Core i9-9900K puhul on TDP 95 vatti ja T-ristmik 100 kraadi Celsiuse järgi. Protsessori T-ristmiku leidmiseks minge Inteli saidile ja otsige üles oma protsessori mudel.

AMD kasutab vahepeal otsesemat mõistet „Max Temps“. Ryzen 5 3600 TDP on 65 vatti, Ryzen 5 3600X TDP on 95 vatti ja mõlema temperatuur on 95 kraadi Celsiuse järgi.

Need on head arvud, et teada saada, kas peate liiga kuumaks muutuva arvuti tõrkeotsingut tegema. Üldiselt on siiski kõige parem keskenduda kõigepealt TDP-le.

Graafikakaardid

Tavatarbijate jaoks on TDP protsessorite jaoks olulisem. Graafikakaartidel on TDP-d, kuid need sisaldavad ka sisseehitatud jahutuslahendusi. Võite hankida järelturu GPU-jahutid, kuid neid on keerulisem paigaldada ja need on üldiselt tarbetud, kui teil pole kiiret kiirendamist. Kui soovite teada oma graafikakaardi TDP-d, on TechPowerUP usaldusväärne allikas.

Termiline disainvõimsus on oluline spetsifikatsioon, eriti protsessorite puhul. Kuid ärge segage selle tähendust. TDP aitab teil valida komponentidele sobiva jahutuslahenduse. Ja see ongi kõik.