Mis vahe on DDR3 ja DDR4 RAMil?

Pärast kaheksa aastat sama DDR3 standardi kasutamist on RAM-i tootjad kõikjal alustanud oma viimaste mälukiipide DDR4 kujul levitamist. Kuid milliseid eeliseid (kui üldse) pakub DDR4 reaalsetes rakendustes üle DDR3 ja kas need on väärt kõrgemat hinda?

DDR4 RAM-i tehnilised täiustused

Praegu on kolme põhitüüpi RAM-i, mida saate osta tarbijaklassi kohandatud arvuti jaoks: DDR3, DDR3L ja DDR4.

SEOTUD:Kas mälu suureneb aeglasemalt?

Peamised märkimisväärsed täiustused, mida DDR4 oma eelkäija DDR3 ees teeb, on suurem valik võimalikke taktsagedusi ja ajastusi, väiksem energiatarve ja väiksem latentsus. DDR3-ga on teie kella kiiruse valikud (st kui kiiresti RAM suudab andmeid lugeda või kirjutada) peamiselt ühele neljast erinevast valikust: 1333Mhz, 1600Mhz, 1866Mhz ja 2133Mhz, kusjuures maksimaalne piir on 2133Mhz. 800Mhz ja 1066Mhz konfiguratsioonid on tehniliselt endiselt olemas, kuid enamasti on need tootmisest järk-järgult loobunud nende kiiremate sugulaste kasuks.

Seevastu DDR4-l pole seni kella taktsagedusel mingit lae, vähemalt üks tootja pole seda suutnud saavutada. Iga kord, kui tundub, et see on läinud nii kiiresti kui võimalik, tõstab keegi teine ​​ülejäänud võistluse üles ja seab uue standardi äärmisel jõudlusel. Just sel kuul demonstreerisid RAM-i tootjad G.Skill oma 128 GB DDR4 konfiguratsiooniga täiesti uut hullumeelset kaubamärki koos nelja eraldi 32 GB mälupulgaga, iga kell 3000Mhz-ni, samal ajal kui 8 GB G.Skill TridentZ-seeriat müüakse juba riiulitel 4266Mhz juures .

Järgmisena, kui enamiku DDR3 paigutuste energiatarve hõljub vaikeseadetes 1,5 volti ja ülekiirendatud masinate puhul kuni 1,975 volti vahel, töötab DDR4 RAM tõhusamalt vaid 1,2 v juures, mida saab vähendada 1,05 v põhjani olenevalt pulga tootjast ja RAM-i kogusest. DDR3L-standard teeb selles osakonnas 1.35v juures mõnevõrra arvestatava edusammu ("L" tähendab "madalpinge"), kuid DDR4 üldine efektiivsus viib sammu edasi.

SEOTUD:Kas ma saan sama emaplaadiga kasutada kahte tüüpi DDR3 RAM-i?

Võlakontaktis tähendab see seda, et madalamal pingel on DDR4-s võimalik saavutada suurem ülekandekiirus, mis võrdub süsteemi suurema stabiilsusega ajas. See aitab leevendada kiirendustesti ajal teie RAM-i praadimise ohtu ja vähendab koormust, mida eriti maksustamise programmid võivad masinale tervikuna tekitada.

Viimane võimendus, mille DDR4 DDR3-ga teeb, on maksimaalne mälumaht, mida see saab salvestada ühele emaplaadile. Parima võimaliku stsenaariumi korral on DDR3 konfiguratsiooni teoreetiline maksimaalne limiit 128 GB, samal ajal kui väidetavalt suudab DDR4 maksimaalselt välja maksta selle summa neli korda, 512 GB. Siiski pole veel tõestatud, et reaalses testimisstsenaariumis oleks kumbagi seadistust edukalt käivitatud.

Haswell-E vs Skylake

SEOTUD:Protsessorite põhitõed: mitu CPU-d, südamikku ja hüperniidi selgitamist

DDR4 RAM ilmus esmakordselt eelmisel aastal Haswell-E väljaandmise raames. Anandtechi korraldatud sõltumatutes testides, mis võrdlesid DDR3-d DDR4-ga ühilduvas Haswelli mängude seadistuses, olid konkureerivate mälutüüpide erinevused reaalses maailmas peaaegu väikesed.

Kuigi Skylake teeb protsessorimahukate rakenduste osas Haswelliga võrreldes mitmeid parandusi, pole erinevus DDR3 ja DDR4 vahel siiski nii suur. Kui Anandtech viis GTA V-s läbi sarnased testid, kasutades Skylake i7-6700k protsessorit ja 16 GB DDR4, mis oli ajastatud 2133 MHz-ni, suutis süsteem FPS-i tulemusi postitada vaid mõne kümnendkoha võrra kõrgemal, kui saavutati identse konfiguratsiooniga, kasutades DDR3.

Õnneks tehti erinevused jõudluses natuke ilmsemaks, kui tegemist oli professionaalsete rakendustega, mis Skylake'il põhinevast süsteemist välja jooksevad. Töötades WinRari abil (teadupärast mälumahukas protsess) väljavõtet, suutis DDR4 postitada kiiremaid tulemusi 1,52 GB suuruse arhiivi lahti pakkimisega koos erinevate failidega, sealhulgas 720p-s renderdatud piltide, tarkvara ja videotega.

Palja silmaga võib see jõudluse suurenemine tunduda tühine, kuid kui seda rakendada professionaalide stsenaariumi jaoks, kes võivad igapäevaselt sellist tüüpi rakendusi käitada, võib DDR4-iga kasutamisel säästetud ooteaeg tegelikult hakkab midagi märkimisväärset kokku lisama.

Nii et ehkki Skylake ei pruugi Haswelli jaoks mängude jaoks käegakatsutavat kasu pakkuda, on selge, et DDR4 suudab DDR3-ga võrreldes siiski teha marginaalse hulga täiustusi kõigile, kes töötavad kummagi põlvkonna protsessoriga rohkem RAM-i mahukaid rakendusi nagu WinRar või Photoshop.

DDR4 maksumus

Nagu iga turul värske tehnoloogia, on ka DDR4 RAM-i mälupulgad ilmselt kallimad kui nende DDR3-analoogid. Võrreldes sama tootja kahte RAM-i mudelit, leidsime, et paar 8 GB DDR3 Savage-mälupulka (kokku 16 GB), mis on ajastatud 2400 MHz-ni, maksavad Neweggil 103,99 dollarit, samas kui sama paar DDR4-s maksab 129,99 dollarit - see on umbes 21% suurem. See pole kõik asjad arvestades liiga kohutav, kuid on siiski kallim. Õnneks on DDR4 maksumus viimase aasta jooksul märkimisväärselt langenud ja jätkab seda alles siis, kui inimesed hakkavad seda massiliselt kasutusele võtma.

Pidage siiski meeles, et need hinnad kehtivad ainult RAM-mälupulkadele ja ei arvesta lisakomponentidega, mida peate oma süsteemi DDR4-ühilduvuse täiustamiseks täiendama. Kui kasutate näiteks vananenud emaplaati või ühildumatut protsessorit (näiteks vanemaid Haswellsi või AMD ekvivalente), peate DDR4 RAM-i kasutamiseks ka need värskendama.

Niisiis, kas peate täiendama?

Esialgu: tegelikult mitte.

Mängude puhul on DDR4 eelkäijaga võrreldes tehtud parendused parimal juhul minimaalsed (siiani). Näib, et seal pole lihtsalt piisavalt AAA-pealkirju, mis on mõeldud selleks, et täielikult ära kasutada seda, mida DDR4 praegu teha saab. Disainiprogrammidega nagu Photoshop töötavate spetsialistide jaoks võib vähenenud latentsus ja reageerimisaeg pakkuda silmnähtavat paranemist võrreldes nüüd vananevate DDR3 ja DDR3L standarditega.

Kui järgmise arvuti ehitamisel on peamine probleem muuta see võimalikult tulevikukindlaks, pole teie jaoks palju selgeid põhjuseidei tahaks valida DDR4 üle DDR3 Skylake'i põhises konfiguratsioonis. See tähendab, et kui olete hiljuti Haswelli abil ehitanud arvuti, millel on DDR3 või DDR3L, või kui soovite uue ehitamise jaoks veidi raha kokku hoida, ei pruugi teiste komponentide kallinemine vaeva väärt olla.

Piltide autorid: Corsair, Kingston, G.Skill, Anandtech